Zapowietrzony grzejnik – jak go samodzielnie odpowietrzyć?

Zapowietrzony grzejnik – jak go samodzielnie odpowietrzyć?


Sezon grzewczy trwa już od ponad miesiąca, więc jeśli Twoje kaloryfery grzeją słabo lub wcale, to nie zwlekaj ani chwili dłużej i napraw zapowietrzony grzejnik. Jakie są objawy zapowietrzenia grzejnika i jak im przeciwdziałać? Czy można odpowietrzyć kaloryfer samodzielnie? Dzięki naszemu tekstowi Twoje cztery kąty staną się cieplejsze!

Centralne ogrzewanie po zimie zapowietrza się bardzo często – i trudno tego nie zauważyć. Objawy zapowietrzenia grzejnika można podzielić na dwa rodzaje:

Warto pamiętać o tym, że zapowietrzona instalacja c.o., oprócz dyskomfortu termicznego w domu, powoduje także zwiększenie Twoich wydatków. Zapowietrzone grzejniki grzeją nierównomiernie i bardzo słabo. Dlatego, aby ocieplić pomieszczenie, konieczne jest maksymalne rozkręcenie zaworów lub dogrzewanie mieszkania np. grzejnikiem elektrycznym (co wiąże się ze zwiększonymi rachunkami za prąd). Ponadto powietrze w grzejniku może spowodować korozję metalowych elementów instalacji, co oznacza konieczność kosztownej naprawy.

Na szczęście Dobre Domy pokażą Ci, jak samodzielnie usprawnić zapowietrzony kaloryfer!

Odpowietrzanie kaloryfera – 3 proste kroki

Na początku należy pamiętać o tym, aby odpowietrzanie grzejnika przeprowadzać z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa – nieumiejętna naprawa zapowietrzonej instalacji c.o. może spowodować jej trwałe uszkodzenie.

Najprostszym sposobem na pozbycie się niewielkiego zapowietrzenia grzejnika jest… ustawienie zaworu na maksymalną temperaturę. Czasem zdarza się, że większa ilość gorącej wody sama „wypycha” zgromadzone pęcherzyki powietrza.

Niestety, najczęściej zapowietrzenia nie da się pozbyć tak łatwo. Metoda odpowietrzania grzejnika zależy przede wszystkim od tego, jakiego typu zawór regulujący ciepło posiadasz. Zasadniczo mamy do czynienia z 2 rodzajami zaworów:

Jak odpowietrzyć grzejnik wyposażony w zawór ręczny? Niezależnie od tego, czy zapowietrzone są klasyczne kaloryfery, grzejniki aluminiowe czy kanałowe, proces wygląda bardzo podobnie.

  1. Pod krańcem grzejnika lub pod zaworem ustaw miskę/wiadro, do którego będzie ściekać woda.
  2. Za pomocą odpowiedniego narzędzia poluzuj śrubunek przy zaworze o niepełny obrót, tak aby woda nie wypływała zbyt szybko. Uwaga: przestań odkręcać śrubunek w momencie, gdy usłyszysz syk powietrza.
  3. Gdy dźwięk wydobywającego się powietrza ucichnie, zakręć śrubunek.

 

Zobacz także: Ogrzewanie gazowe domu – dlaczego warto?

Zapowietrzony kaloryfer – jak temu przeciwdziałać?

Jeśli masz dość corocznego odpowietrzania instalacji c.o., warto, byś zadbał o kilka rzeczy, dzięki którym zmniejszysz prawdopodobieństwo zapowietrzania grzejnika:

Szukasz nowoczesnych rozwiązań grzewczych, dzięki którym unikniesz problemów z instalacją wodną? Sprawdź nasze projekty domów energooszczędnych!

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje