Druga połowa marca to idealny czas na rozpoczęcie wiosennych porządków w ogrodzie. Nie wiesz, jak sprawić, aby trawnik znowu był gęsty? Jak najlepiej przycinać drzewa oraz żywopłoty? Poznaj sposoby na przywrócenie roślinności dawnego blasku.
Zanim przystąpisz do pierwszych wiosennych prac w ogrodzie, obserwuj pogodę. Odnawianie trawnika, przycinanie pędów i podlewanie roślinności zacznij, gdy:
- temperatura w nocy będzie utrzymywała się powyżej 0°C,
- nie będą pojawiać się już opady śniegu,
- gleba nie będzie przemarznięta.
Dla południowo-zachodniej i centralnej Polski najlepszym czasem na pierwsze prace w ogrodzie jest połowa marca. W północno-wschodniej części kraju odnawianie ogrodu po zimie warto rozpocząć na przełomie marca i kwietnia.
Odnowienie trawnika po zimie
Zobacz, jak w 5 prostych krokach przywrócić trawie dawny blask.
- Krok 1 – oczyszczanie trawnika
Na trawniku, który nie został oczyszczony może rosnąć mech lub mogą pojawia się chwasty, a także ślady pleśni pośniegowej (łatwo ją rozpoznać, gdyż w miejscu, gdzie się rozwinęła, trawa jest żółta i bardzo rzadka). Zanim więc przystąpisz do koszenia długich źdźbeł trawy, upewnij się, że na jej powierzchni nie zostały zeschnięte liście, kawałki gałęzi czy patyków.
- Krok 2 – koszenie trawy
Jeśli nie kosiłeś trawy późną jesienią, teraz jest najlepszy czas, aby to zrobić. Im niżej przycięta trawa, tym lepiej – w miejscu uschniętych źdźbeł pojawią się nowe zalążki o pięknej i intensywnej zielonej barwie.
- Krok 3 – wertykulacja
Wertkulacja, czyli proces usuwania mchu i zbitego filcu, polega na nacinaniu wierzchniej części gleby. Dzięki temu do trawnika dociera więcej wody oraz powietrza, a roślinność lepiej się ukorzenia. Wertykulacji nie należy jednak wykonywać na młodych trawnikach, które mają niecałe dwa lata, gdyż może to uszkodzić świeże zalążki.
- Krok 4 – ponowne oczyszczenie trawnika
Nie przejmuj się tym, jak wygląda Twój trawnik po wertykulacji – na jego powierzchni pojawią się bowiem wszystkie materiały, które zaległy tuż pod pierwszą warstwą ściółki np. mech, kawałki liści oraz patyki, które przeszkadzałyby w rośnięciu trawy.
Po wertykulacji powinieneś ponownie zgrabić wierzchnią część trawnika. Pamiętaj jednak, aby tego materiału nie odkładać na kompost – mogą w nim znajdować się zarodniki grzybów, powstałych po zimie.
- Krok 5 – użyźnianie
Gleba na Twojej działce jest już gotowa na właściwe użyźnianie. Rozsyp podłoże razem z dosiewką nowej trawy. Więcej nowego materiału powinno znaleźć się w miejscu, gdzie trawa przestała rosnąć. Całość delikatnie rozgrab, uważając na to, aby nie uszkodzić nowych zalążków.
Trawnik przy fundamentach domu możesz wyrównać za pomocą nożyka ogrodowego.
Wiosenne przycinanie drzew i krzewów
Przycinanie drzew i krzewów należy przeprowadzić, gdy temperatura na zewnątrz nie spada poniżej 0°C oraz przed pojawieniem się pierwszych liści. Usuwaj te pędy, które rosną pionowo, naruszają kształt drzewa, a także te, które blokują dostęp światła do wnętrza korony.
Pędy należy przycinać powyżej 3-4 mm powyżej pąka.
Niektóre rośliny nie wymagają także żadnego przycinania, chyba że pojawiają się uschnięte gałęzie. Są to:
- azalie,
- różaneczniki,
- magnolie,
- sumaki.