Wady działki budowlanej – na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu gruntu?

Wady działki budowlanej – na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu gruntu?


Marzysz o wybudowaniu swojego domu? Jeśli nie otrzymałeś działki w spadku lub jako darowizny, konieczny będzie zakup wolnego gruntu. Na stronach internetowych można spotkać mnóstwo terenów dostępnych zarówno w mieście, jak i na jego obrzeżach. Zobacz, czym kierować się w trakcie wyboru terenu pod budowę domu i na co zwrócić szczególną uwagę, aby nie kupić działki z wadą.

Wybierając działkę, na której w przyszłości ma stanąć Twój dom, nie należy kierować się tylko jej pięknym wyglądem. Osoby kupujące grunt najczęściej skupiają się na lokalizacji terenu, jego ukształtowaniu i dostępie do wszystkich mediów. Warto wziąć pod uwagę także inne ważne czynniki. Jakie?

Jak powinna wyglądać idealna działka?

Idealna działka powinna mieć kształt kwadratu lub prostokąta o prawie identycznych bokach. Taki układ pozwoli zbudować dom o odpowiedniej szerokości. Optymalnie powierzchnia gruntu powinna mieć około 1000 m2.

Bardzo ważne jest także usytuowanie bramy. Umieszczenie wjazdu od strony północnej spowoduje, że dom, który zamierzasz postawić, będzie miał wejście ustawione od północnej strony. Dzięki temu zaprojektujesz układ pomieszczeń tak, aby kuchnia i garaż znalazły się od strony zacienionej (nie potrzebują dużo światła), a salon, taras i ogród – od strony nasłonecznionej. Idealna działka budowlana jest także podłączona do wszystkich mediów (prąd, woda, gaz, kanalizacja).

Niestety czasem nawet na pozór idealna działka ma ukryte wady, które trudno zauważyć w trakcie pierwszych oględzin. W ustaleniu, czy interesujący Cię grunt może okazać się nietrafionym zakupem, pomogą Ci odpowiedzi na następujące pytania:

Spora odległość od miasta może okazać się niedoskonałością wyboru działki przede wszystkim dla tych, którzy planują częste podróże do większych aglomeracji (np. do pracy). Jeśli jednak zamierzasz zbudować dom z myślą o urządzeniu sobie spokojnej przestrzeni z dala od zgiełku, odległość ta nie ma aż tak dużego znaczenia.

Grunty usytuowane na uboczach miast są często dużo tańsze niż te położone w centrum. Jeśli wybierasz działkę poza miastem, sprawdź, czy ma dobre połączenie komunikacyjne np. przystanek autobusowy lub stację kolejową w pobliżu.

Oglądając różne grunty, zwracasz uwagę na ich atrakcyjność. Zasadzone drzewa z pewnością upiększają cały teren, podnosząc jego wartość wizualną. Niekiedy mogą one jednak sprawić dużo problemu, np. gdy znajdują się na środku terenu.

Pamiętaj, że ścinanie drzew bez pozwolenia jest zabronione i grozi wysokimi karami. Musisz więc ustawić dom na działce w ten sposób, aby nie wymuszał on bezprawnego usunięcia drzewa. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Niewielka odległość od wody to kolejny minus, który na początku wydaje się wspaniałą zaletą. Rzeka czy jezioro znajdujące się nieopodal to przecież doskonała okazja do organizacji wycieczek rowerowych czy letniego opalania.

Musisz się jednak liczyć z tym, że znajdujący się w bliskim sąsiedztwie zbiornik wody może powodować okresowe podtopienia np. po zimie lub ulewnych deszczach. Przygotuj się także na to, że ubezpieczenie domu będzie o wiele wyższe, gdyż Twój dom będzie stał na terenach zalewowych.

Marzy Ci się domek na przedmieściach, gdzie dominuje zabudowa jednorodzinna? A może nawet znalazłeś blisko niezagospodarowanej łąki lub niewielkiego skupiska drzew? Chociaż brzmi to pięknie, bądź czujny i przed dokonaniem zakupu sprawdź dokładnie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Może się bowiem okazać, że wolny teren przeznaczony jest na zabudowę wielorodzinną i nawet jeśli na razie nie widać żadnych prac – z pewnością za parę lat pojawi się w tym miejscu wysoki blok.

Znalazłeś informację, że działka na sprzedaż ma ponad 1000m2? Przed jej kupnem sprawdź jednak, jaki jest jej kształt. Może się okazać, że wybrana przez Ciebie działka jest bardzo wąska. Wada ta spowoduje, że będzie Ci trudniej wybrać odpowiedni projekt domu, a po umieszczeniu na parterze garażu i salonu nie będziesz miał miejsca na kuchnię, łazienkę czy nawet niewielki przedpokój.

Podobny problem stanowi spadzisty teren. W skrajnych przypadkach (gdy teren jest bardzo pochyły) z zakupionego 1000m2 gruntu dostosowane do budowy domu będzie tylko 400 m2. Więcej o budowie działki na zboczu znajdziesz tutaj.

Jak uchronić się przed zakupem działki z wadą?

Pierwszą i najważniejszą czynnością, którą musisz zrobić przed zakupem gruntu, jest sprawdzenie całego terenu. Nie kupuj działki bez dokładnych oględzin. Upewnij się także, że nieruchomość nie jest obciążona żadną hipoteką (w tym celu zajrzyj do księgi wieczystej), która po zakupie przejdzie na Ciebie. Odwiedź także urząd i poproś o dostęp do planu zagospodarowania przestrzennego.

Gdy kupisz działkę, na której nie ma żadnych ukrytych wad, możesz przystąpić do kolejnego etapu, czyli budowy domu. Zastanawiasz się, jak powinien on wyglądać? Wybierz gotowy projekt na stronie www.dobredomy.pl.

cheap cocktail gowns NZ

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje