Jak zaplanować ogród wokół domu? Planowanie ogrodu krok po kroku

Jak zaplanować ogród wokół domu? Planowanie ogrodu krok po kroku


Budowa domu trwa od sześciu miesięcy do około roku – w zależności od tempa prac, zasobów finansowych inwestora i zmian dokonywanych w trakcie. Zakończenie działań związanych ze stawianiem konstrukcji i wykańczaniem wnętrz nie jest jednak ostatnim etapem tworzenia swoich czterech kątów. Warto bowiem zająć się również projektowaniem terenu wokół domu. Jak przygotować grunt do założenia ogrodu? Jak posadzić trawnik, zbudować ścieżki i zasadzić rośliny? Poznaj najważniejsze porady dotyczące planowania ogrodu!

Z tekstu dowiesz się:

Zagospodarowanie działki przed domem, na której niedawno był plac budowy, wymaga przede wszystkim uprzątnięcia całego terenu. Oznacza to głównie usunięcie resztek materiałów budowlanych i wyniesienie sprzętu. Uprzątnąłeś już cały teren wokół domu? Teraz możesz zająć się projektowaniem ogrodu. W tym tekście podpowiadamy, jak zaplanować ogród wokół domu.

Krok pierwszy: wyrównanie gruntu pod ogród

Ziemia na działce po pracach budowlanych jest najczęściej nierówna od śladów pozostawionych przez ciężki sprzęt. Cały teren należy więc dokładnie wygładzić. W trakcie wyrównywania zwróć również uwagę, aby z wierzchniej warstwy ziemi usunąć resztki gruzu czy szkła. Elementy te mogą bowiem później przeszkadzać roślinom w prawidłowym wzroście.

Jeśli ziemia nie była od dawna uprawiana, warto ją rozluźnić, przekopując na głębokość dwóch szpadli (nie głębiej, aby nie wydobywać na wierzch jałowego podziemia), a także usunąć zalegające w niej korzenie i kłącza. Strukturę gleby możesz poprawić, przekopując ją z dodatkiem kompostu, torfu lub kory.

Dobrym sposobem na użyźnienie podłoża jest też rozsypanie na działce nowej warstwy gleby w miejscach, w których planujesz zasadzić drzewa czy kwiaty. Może to być zwykła ziemia uniwersalna. Zawarte w niej składniki mineralne pozwolą nowym roślinom lepiej rosnąć i szybciej przystosować się do panujących na działce warunków.

Krok drugi: projektowanie ogrodu krok po kroku

Po wyrównaniu i użyźnieniu gruntu powinieneś zająć się przygotowaniem projektu ogrodu krok po kroku. Uważasz, że jest on niepotrzebny, a dla każdej z Twoich wymarzonych roślin bardzo szybko znajdziesz właściwe miejsce? Pamiętaj, że w ogrodzie można umieścić nie tylko zielone rośliny czy trawnik, ale też elementy małej architektury. W zależności od rozmiaru terenu, na Twojej działce mogą stanąć wolnostojąca altana, wydzielone miejsce na grilla, fontanna, a nawet basen. Warto wyznaczyć również ścieżki, które połączą wejście domu z furtką lub bramą wjazdową.

Rozplanowanie ogrodu może zawierać również informacje o instalacjach nawadniających. Na rysunku powinny zostać uwzględnione ponadto takie przestrzenie, jak miejsce na kontener na śmieci, składzik czy wolnostojący garaż.

Przeczytaj również tekst: Nowoczesne rozwiązania poza domem, czyli automatyczne nawadnianie ogrodu

Krok trzeci: wytyczenie ścieżek w ogrodzie

Przed posianiem trawy i zasadzeniem innej roślinności, np. iglaków wokół domu, zajmij się wytyczeniem ścieżek w ogrodzie. Drogi prowadzące przez teren działki powinny być przede wszystkim wygodne i trwałe. Mogą być wykonane z:

Wokół ścieżek możesz postawić również niski – do 10 cm wysokości – płotek lub murek z kamieni, który przyda się zwłaszcza do otoczenia rabat.

Masz bardzo mały ogród i uważasz, że sieć ścieżek zabierze Ci całą przestrzeń na rośliny? W takiej sytuacji wytycz jedynie ścieżkę łączącą dom z wyjściem z działki.

Krok czwarty: sadzenie roślin i zakładanie trawnika

Po wytyczeniu ścieżek możesz się zająć rozmieszczaniem roślin w ziemi. Na początku warto zagospodarować przestrzeń wokół płotu. W tym miejscu najlepiej wybrać iglaki i różnego rodzaju pnącza, które pozwolą Ci osłonić działkę od ulicy lub sąsiadów.

Teren przy płocie zagospodarowany? W takim razie czas uwzględnić w planowaniu ogródka rabaty i sadzenie pozostałych okazów. Przy wyborze stanowiska kieruj się nie tylko estetyką całej aranżacji ogrodu, ale też potrzebami poszczególnych roślin. Pamiętaj, że niektóre bardzo dobrze znoszą duże nasłonecznienie, a inne wolą zacienione miejsca, dlatego należy je sadzić przy ścianach od strony północnej lub pod drzewami.

W następnym kroku planowania ogrodu możesz się zająć zakładaniem trawnika. W zależności od tego, jak szybko chcesz wyhodować piękny zielony dywan, wybierz nasiona traw lub darń w rolkach. Po wybraniu tej drugiej opcji zwróć jednak uwagę, aby nie trzymać trawy w rolce zbyt długo. Jeśli zostawisz zwiniętą darń na więcej niż 24 godziny, może się ona odgnieść, a źdźbła – połamać.

Przeczytaj także: Jak założyć trawnik?

Krok piąty: wstawianie mebli ogrodowych

Wybór mebli na działkę to już ostatni etap planowania ogrodu krok po kroku. W zależności od tego, jak dużą przestrzenią dysponujesz, możesz postawić jedynie pojedynczą ławkę z niewielkim stolikiem w pobliżu drzwi wejściowych lub cały komplet wypoczynkowy. W sklepach znajdziesz plastikowe, rattanowe lub drewniane ławy i fotele, na których dla swojej wygody możesz umieścić poduszki lub siedziska. Do ogrodu warto wybrać również leżak, a także stół, przy którym usiądziesz z przyjaciółmi lub rodziną, by rozkoszować się przysmakami z ogrodowego grilla.

Chcesz poznać inne porady dotyczące projektów ogrodów wokół domu? A może interesują Cię tematy związane z budową? Na naszej stronie znajdziesz mnóstwo wskazówek, które pomogą Ci stworzyć Twój dom marzeń.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje