Warto wykorzystać możliwości wynikające z posiadania przyległej do domu działki. Oprócz tradycyjnego ogrodu możesz stworzyć warzywnik, który zapewni Ci rośliny i zioła z własnej uprawy. Jego przemyślana kompozycja pozwoli na maksymalne wykorzystanie nawet niewielkiej przestrzeni. Podpowiadamy, jak zaplanować i założyć ogródek warzywny.
W ogrodzie możesz sadzić nie tylko piękne kwiaty czy krzewy. Przydomowy warzywnik wymaga co prawda nieco większego zaangażowania, rzetelnego planu następujących po sobie działań, a także pracy. Satysfakcja ze zbioru własnych plonów zrekompensuje Ci jednak wszelki trud. Gdy będziesz go zakładać, zastosuj się do kilku sprawdzonych zasad. W kwestii uprawy warzyw nie ma bowiem miejsca na swobodną improwizację.
Gdzie umiejscowić ogródek warzywny?
Ogródek warzywny załóż w nasłonecznionym miejscu. Ilość światła słonecznego ma bowiem bezpośredni wpływ na wzrost ziół i warzyw, dlatego najlepsza będzie południowa strona ogrodu. Miejsce na warzywnik dobrze jest też umiejscowić z dala od ulicy, by nie narażać roślin na zanieczyszczenia, oraz tak, by większe rośliny nie zabierały warzywom cennego światła i przestrzeni. Rośliny rosnące w warzywniku należy także osłonić przed wiatrem. Dobrze umiejscowić ogródek warzywny w pobliżu domu, ponieważ dzięki temu w wietrzne dni wyższe rośliny będą miały wsparcie w postaci ściany budynku.
Jak odpowiednio zaprojektować warzywnik?
Pamiętaj o podziale warzywnika na zagony i ścieżki, by ułatwić sobie pielęgnację upraw. Ścieżki sprawią, że w czasie wykonywanych prac nie będziesz wchodzić na teren, na którym rosną rośliny. Optymalna szerokość grządki wynosi około 120 cm, natomiast ścieżki między zagonami powinny mieć minimum 30 cm. Posadź najwyższe rośliny z tyłu, tuż pod ścianą budynku – zapewnisz im tym samym naturalne wsparcie. Wydziel także stałe miejsce na wieloletnie warzywa, dzięki czemu unikniesz potrzeby ich ciągłego przesadzania.
Dlaczego warzywnik wymaga właściwej gleby?
Może okazać się, że gleba w Twoim ogrodzie jest nieodpowiednia dla roślin. W warzywniku najlepiej sprawdzi się przepuszczalna, żyzna i szybko nagrzewająca się gleba o obojętnym odczynie (pH od 6 do 7). Tylko na glebie o odpowiednim pH warzywa będą rozwijały się prawidłowo i obficie wydawały plony. Właściwą glebę uzyskasz poprzez dodanie do gleby ogrodowej kompostu (około 4 kg/m2). Jeśli jednak ziemia jest zbyt gliniasta lub piaszczysta, wówczas warzywnik należy założyć na podwyższonych zagonach wykonanych z desek lub bali o wysokości do ok. 0,5 m. Tak przygotowane miejsce wypełnij gotową do użycia ziemią do warzyw wymieszaną z kompostem. Pamiętaj również o spulchnianiu gleby. Dzięki temu podlana ziemia będzie lepiej zatrzymywać potrzebną roślinom wodę.
Warzywnik w ogrodzie – w jaki sposób sadzić warzywa?
Zanim zdecydujesz się na wysianie warzyw, dokładnie zapoznaj się z informacjami umieszczonymi na opakowaniach nasion. W przypadku warzyw rozsadzanych z cebulek (np. por, cebula, czosnek, szczypiorek) pamiętaj o ich częstym nawożeniu, gdyż mają one płytki system korzeniowy, który uniemożliwia im pobór z gleby wszystkich niezbędnych minerałów.
Najlepszy okres na założenie warzywnika przypada wiosną, gdyż jest to pora roku na tyle mokra i słoneczna, że rośliny mają wtedy optymalne warunki na rozwój. Jednak w przypadku warzyw, które się rozsadza, może okazać się, że lepszym miesiącem dla ich rozwoju będzie luty lub czerwiec, dlatego w razie wątpliwości zapytaj o poradę w centrum ogrodniczym.
Pamiętaj o zapewnieniu hodowanym warzywom odpowiednio dużej przestrzeni (informacja o zalecanym rozstawie sadzenia często znajduje się na opakowaniach nasion), gdyż zbyt gęste sadzenie spowolni i wzrost i pogorszy cyrkulację powietrza. Natomiast kiedy umieścisz rośliny zbyt daleko od siebie, oznacza to większe nakłady pracy przy pieleniu. Wolne miejsca wykorzystują bowiem do swojego wzrostu chwasty. Istotną kwestią jest także częstotliwość zbiorów. Posadź na przemian warzywa wolniej dojrzewające (marchew, kapusta, pomidory) z warzywami o krótszym okresie wegetacji (groch, rzodkiewka, sałata).
Warzywnik w ogrodzie może stanowić źródło świeżych warzyw, które wykorzystasz w domowych posiłkach. Zagospodaruj swój ogród tak, by zapewnił Ci jak najwięcej korzyści z przestrzeni, którą posiadasz, by warzywa mogły swobodnie i zdrowo wzrastać. Jeśli odpowiednio zaplanujesz wszystkie prace, już po kilku tygodniach zobaczysz pierwsze rośliny!
Przeczytaj również:
- Ogród na pochyłym terenie – co warto wiedzieć?
- Planowanie ogrodu krok po kroku
- Jak założyć ogródek skalny?