Od czego zależy ogrodzenie domu?

Od czego zależy ogrodzenie domu?


Ogrodzenie to ukoronowanie inwestycji. Może być symboliczne i składać się z siatki lub w bardziej zdecydowany sposób chronić prywatność domowników. Przy wyborze pod uwagę należy wziąć także styl nieruchomości. Chcesz wiedzieć, z czego zbudować ogrodzenie i jak zrobić to zgodnie z prawem? Sprawdź nasz poradnik.

Ostatnim etapem budowy domu jest postawienie ogrodzenia. Poza praktycznymi funkcjami takimi jak ochrona posiadłości czy oznaczenie terenu pełni także rolę prawdziwej wizytówki domu. Wiele mówi również o jego właścicielu…

Jaki materiał na ogrodzenie?

W zależności od tego, czy wybrałeś projekt domu nowoczesnego, czy klasycznego, Twoje ogrodzenie powinno komponować się z bryłą budynku.

Modernistyczne ogrodzenia wyróżniają się prostymi geometrycznymi kształtami i minimalistyczną formą pozbawioną ozdobnych elementów. Na materiał do takiego ogrodzenia najczęściej wybierany jest beton lub drewniane panele układane poziomo.

Tradycyjne ogrodzenia to przede wszystkim te wykonane z prętów stalowych lub aluminiowych. Jeżeli marzysz o wyjątkowym efekcie dekoracyjnym, wybierz ogrodzenie z ręcznie kutych metalowych elementów.

Masz dużą działkę? W tym wypadku dobrym rozwiązaniem okaże się ogrodzenie z cegły. Solidny, masywny mur wokół niewielkiej nieruchomości mógłby stworzyć wrażenie przytłoczenia. Innym rozwiązaniem dla dużych posiadłości są pustaki betonowe z kompozytem drewnianym. Kamień polny lub granit będzie dopełnieniem klasycznej zabudowy.

Uniwersalnym materiałem pasującym do bardzo nowoczesnych domów będzie drewno, z którego można wykonać ogrodzenie zarówno pełne, jak i ażurowe.

Estetyka i bezpieczeństwo – żywopłot i ogrodzenie z siatki

Jeżeli budujesz ogrodzenie i kierujesz się przede wszystkim ładnym wyglądem, sposobem na ogrodzenie działki może być żywopłot – swobodnie rosnący lub przycinany. Pamiętaj jednak, żeby nie zdawać się na przypadkowy wybór roślin i wspomóc się fachową poradą. Ważna jest gleba na działce, do której dobiera się rośliny. Wysoki żywopłot (200-300 cm) zapewni buk zwyczajny, klon polny czy cis pospolity.

Możesz też wybrać ogrodzenie z siatki, jednak ten materiał mimo że korzystny cenowo, to jednak nie dodaje szczególnego uroku domowi, a także nie stanowi praktycznie żadnego zabezpieczenia nieruchomości. Dlatego w przypadku, gdy ogrodzenie ma pełnić funkcję zabezpieczającą, liczy się nie tylko odporny materiał, z którego zostanie wykonane, lecz także wysokość płotu.

Czy pozwolenie na budowę ogrodzenia jest wymagane?

Zgodnie z prawem budowlanym postawienie ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, jeżeli płot będzie mierzył maksymalnie 2,2 m. W wypadku gdy planujesz postawić wyższe ogrodzenie, musisz zgłosić ten fakt do urzędu. W zgłoszeniu należy określić termin rozpoczęcia prac, rodzaj i zakres wykonania robót, szkic ogrodzenia i mapę jego przebiegu. Powinieneś także dołączyć dokument potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Jak wynika z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, z 12 kwietnia 2002 roku, ogrodzenie nie powinno przekraczać granic działki i nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt. Ponadto bramy i furtki w ogrodzeniu nie mogą otwierać się na zewnątrz działki i mieć progów, które utrudniłyby wjazd osób na wózkach inwalidzkich. Natomiast szerokość bramy powinna wynosić co najmniej 2,4 m, a furtki – 0,9 m. Pamiętaj również, żeby sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który może zabraniać budowy określonych typów ogrodzeń.

Potrzebujesz więcej informacji? Zajrzyj do naszego poradnika prawnego dla budujących ogrodzenia na działce.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje