Nawadnianie ogrodu to podstawa, zwłaszcza w zbliżającym się sezonie letnim. Jeśli powierzchnia zielona otaczająca Twój nowoczesny dom jest bardzo duża, pomyśl nad systemem nawadniania ogrodu, który będzie podlewał go automatycznie. Dowiedz się o tym więcej z naszego tekstu.
Automatyczny system nawadniania ogrodu nie jest rozwiązaniem tanim w instalacji, jednak w porównaniu z tradycyjnym podlewaniem (konewką, spryskiwaczem) pozwala zmniejszyć zużycie wody nawet o połowę. Jakie są inne zalety automatycznego nawadniania ogrodu?
- Woda jest doprowadzana bezpośrednio do rośliny – dzięki temu otrzymuje ona dokładnie tyle wody, ile potrzebuje.
- System nawadniania ogrodu nie potrzebuje Twojej obsługi – jeśli zadbasz o odpowiednie ustawienie systemu, zaoszczędzisz czas potrzebny na ręczne podlewanie roślin.
Przed podjęciem decyzji o założeniu systemu nawadniania ogrodu warto zastanowić się nad tym, jak dostosować go do przestrzeni otaczającej Twój dom:
- Czy chcesz nawadniać całą powierzchnię ogrodu, czy tylko jego fragment (np. trawnik)?
- Jakiego typu urządzenia nawadniające sprawdzą się najlepiej w Twoim ogrodzie: zraszacze statyczne/ruchome, linie kroplujące czy mikrozraszacze?
- Czy system nawadniania ogrodu nie wpłynie negatywnie na ciśnienie wody np. w kranie lub prysznicu?
Po odpowiedzeniu sobie na te pytania możesz przystąpić do założenia automatycznego nawadniania ogrodu, dzięki któremu np. otoczenie domu z projektu Pati będzie bujne i zielone.
Jak zaprojektować i zamontować system nawadniania ogrodu?
Montaż automatycznego nawadniania ogrodu dzieli się na 2 etapy – przed założeniem samego ogrodu i po zasadzeniu roślin, zasianiu trawy itd. W pierwszym etapie montuje się część podziemną, zaś w drugim nadziemną całego systemu. Rzecz jasna założenie podziemnego systemu nawadniania możliwe jest także wówczas, gdy ogród wokół domu jest już bardzo rozwinięty, jednak wiąże się to z koniecznością rozkopania i możliwego zniszczenia dużej części ogrodu.
Zakładanie instalacji służącej do nawadniania ogrodu jest dość skomplikowaną operacją i lepiej zlecić ją firmie specjalizującej się w tego typu projektach. Jeśli chcesz jednak zadbać o każdy aspekt systemu samodzielnie, pamiętaj o kilku rzeczach:
- przed zasypaniem części podziemnej należy sprawdzić, czy instalacja nie jest w żadnym miejscu uszkodzona oraz czy działa poprawnie;
- linie kroplujące naziemne umieszcza się na powierzchni ziemi – można je przykryć cienką warstwą kory;
- linie kroplujące podziemne zakopuje się w ziemi na 5–10 cm;
- zraszacze i mikrozraszacze powinny znaleźć się na warstwie żwiru o grubości 10 cm;
- największy dystans między zraszaczami nie powinien przekraczać 60% ich średnicy nawadniania;
- skorzystaj z cyrkla budowlanego, który pozwoli ci ustawić elementy nawadniające instalacji tak, aby woda zraszała całą powierzchnię ogrodu;
- kolejne elementy systemu nawadniania ogrodu dzielimy na sekcje i umieszczamy w nich osobne urządzenia, aby można było włączyć/wyłączyć kolejne sekcje w zależności od potrzeb.
Po uwzględnieniu tych czynników wystarczy zaprogramować system nawadniania ogrodu zgodnie z zaleceniami producenta i… gotowe! Wiosna wkracza do ogrodu – jak przygotować przestrzeń? Sprawdź w naszym poradniku!