Mówi się, że elewacja to wizytówka budynku. To jeden z elementów domu, który najbardziej rzuca się w oczy przechodniom. Warto więc zadbać o wygląd tynku czy innego wykończenia zewnętrznych ścian, tak by całość prezentowała się estetycznie. Częstotliwość czyszczenia elewacji zależy od rodzaju zabrudzenia i materiału, z którego zrobiona jest elewacja. Sprawdź, jak wyczyścić ściany budynku z glonów, kurzu i przebarwień.
Nie ma potrzeby mycia elewacji co rok. Wystarczy, że powtórzysz tę czynność co kilka sezonów. Rodzaj i poziom zabrudzenia zależą m.in. od otoczenia, w którym znajduje się budynek.
- Jeśli obok Twojego domu mieści się ruchliwa droga lub też zakład przemysłowy, możesz spodziewać się dużej ilości pyłu i kurzu.
- W wypadku, gdy budynek stoi w pobliżu lasu, wilgotność powietrza będzie większa, dlatego na budynku może pojawić się zielony nalot.
Sprawdź także: 7 sposobów na urozmaicenie wyglądu budynku.
Materiały na elewacje – jak wybrać rodzaj tynku, by zaoszczędzić sobie pracy
Poziom zabrudzenia elewacji domu wiąże się także z typem wykończenia. Pamiętaj, że im gładsze tynki, tym mniej są podatne na zabrudzenia. Duże znaczenie ma także nasiąkliwość materiałów. Jeśli jest wysoka (tak jak w wypadku tynków mineralnych), wówczas mało prawdopodobne, że deszcz wypłucze zabrudzenia. Dużo mniejszą chłonność wody mają tynki:
- silikatowe,
- akrylowe.
Najczęściej na elewacje wybierany jest tynk cienkowarstwowy. W zależności od jego struktury usunięcie kurzu może być mniej lub bardziej pracochłonne. Jeśli jesteś na etapie budowy domu lub wyboru projektu domu i zastanawiasz się, jaki tynk wybrać, tynk o strukturze kornika może nie być najlepszą propozycją. Charakteryzuje się on wyżłobieniami na powierzchni, w które może wnikać brud. W tej sytuacji tynk baranek lub kamyczkowy może się lepiej sprawdzić, zwłaszcza jeśli Twój dom stoi w pobliżu ruchliwej ulicy.
Zobacz również: rodzaje balustrad balkonowych.
Jak czyścić elewacje ze względu na rodzaj zabrudzenia?
W zależności od tego, jaki rodzaj zabrudzenia pojawił się na elewacji domu, możesz skorzystać z różnych technik jej czyszczenia. Zobacz, jak myć elewację domu.
Szare zabrudzenia na elewacji – jak się ich pozbyć
Ściany budynku zabrudzone kurzem i pyłem myje się zwykle strumieniem wody za pomocą myjki ciśnieniowej. Do wody można dodać niedużą ilość detergentu lub specjalnego płynu do mycia fasad. Jeśli zabrudzenia są mocne, można użyć gorącej wody, która będzie bardziej skuteczna. Warto jednak wypróbować tę metodę wcześniej na małym fragmencie tynku, ponieważ gorąca woda może odkształcić strukturę.
Zielony nalot na elewacji domu – co robić
Jeśli na ścianach domu widoczne są zielone, czasem czarne zabrudzenia, to znak, że na elewacji zadomowiły się glony, porosty, mchy lub inne organizmy. Taka sytuacja wymaga kilkuetapowych działań.
Krok 1. Czyszczenie elewacji wodą (myjką ciśnieniową).
Krok 2. Usuwanie większych zabrudzeń szczotką.
Krok 3. Aplikacja środka glonobójczego.
Krok 4. Konserwacja ściany środkiem z dodatkiem biocydów.
Dzięki takiej kilkustopniowej pielęgnacji ściany budynku będą czyste i wolne od zielonych nalotów na dłużej.
Białe wykwity na elewacji z klinkieru – jak się ich pozbyć
Jasny nalot na elewacji klinkierowej pojawia się rok po budowie domu. Ma to związek z rozpuszczaniem się soli zawartej w klinkierze lub w zaprawie. Pod wpływem działania wody sole są wymywane na powierzchnię muru i tworzą białe zacieki. Do ich powstawania może się przyczyniać także nieskuteczna wentylacja.
Jak z nimi walczyć? Na początek należy spróbować usunąć je suchą gąbką. Na mokro usuwa się tylko pozostałości po czyszczeniu na sucho. Jeśli plamy będą odporne, można zastosować specjalne środki do czyszczenia klinkieru na bazie kwasów. Te związki chemiczne należy nanieść na elewację pędzlem na suchą powierzchnię. Po tym zabiegu należy całość zrosić wodą, a następnie zaimpregnować preparatem przeznaczonym tylko do tego materiału.
Chcesz wiedzieć więcej o wykończeniu domu? Przeczytaj inne artykuły na poradniku DobreDomy.pl.