Zadbany trawnik jest podstawą pięknego ogrodu, otaczającego dom. Stanowi doskonałe tło dla kwiatowych rabat, małej architektury czy fasady domu. Okazuje się jednak, że założenie trawnika nie jest tak łatwe, jak początkowo może się wydawać. Podpowiadamy, jaką trawę wybrać, jak ją zasadzić i jak pielęgnować.
Trawnik można tradycyjnie wysiać lub… błyskawicznie ułożyć z gotowej darni w rolkach. Trawa z rolki to dobre rozwiązanie dla niecierpliwych oraz dla właścicieli pochyłego terenu (w takim przypadku nasiona spłynęłyby wraz z deszczem).
Wysiewanie roślin jest z kolei tańsze, a oferowane nasiona można dopasować do warunków panujących w ogrodzie. Tymczasem trawa z rolki występuje jedynie w formie uniwersalnej, przeznaczonej na trawniki rekreacyjne, zakładane na nasłonecznionych stanowiskach.
Trawa z rolki – jak ją ułożyć?
Dobre Domy radzą: trawę z rolki można układać właściwie przez cały sezon wegetacyjny, nawet w czasie upałów i późnią jesienią. Warto wybrać rolkę z trawą jak najlepszej jakości – bez chwastów i osypującej się ziemi (świadczącej o przesuszeniu), o intensywnie zielonych źdźbłach i białych, gęstych korzeniach. Rolka powinna być zwinięta źdźbłami do wewnątrz i zabezpieczona folią. Najlepiej kupić nieco więcej (o 5-10%) trawy niż realnie potrzebujemy – na pewno trzeba będzie nieco przyciąć rolki, by dopasować je do kształtu trawnika.
Rolki rozwija się równolegle do siebie, pamiętając, by miejsca łączeń krótszych boków nie znajdowały się na jednej linii, ale tworzyły wzór „na cegiełkę”. Pasy muszą ściśle do siebie przylegać, lecz na siebie nie zachodzić. Ułożone rolki należy następnie lekko docisnąć grabiami do podłoża i obficie podlać. W pierwszym tygodniu trawnik ułożony z rolki powinno się podlewać codziennie, później – co 2-3 dni.
Tak ułożony trawnik można użytkować po około 7-10 dnach – tyle trwa ukorzenienie się trawy. Chcesz jeszcze bardziej upiększyć otoczenie wokół swojego nowoczesnego domu? Sprawdź, jak zbudować oczko wodne.
Jak wysiać trawę z nasion?
Nasiona traw są dostępne w postaci gotowych mieszanek, które dobiera się do funkcji, jaką ma pełnić trawnik. Inne gatunki traw sprawdzą się bowiem na przydomowej murawie dla małego piłkarza, a inne na trawniku ozdobnym. Przy wyborze nasion należy zwrócić również uwagę na warunki panujące w ogrodzie i w razie potrzeby wybrać mieszankę przeznaczoną na stanowiska cieniste lub nasłonecznione, suche lub wilgotne itd. Przy zakupie nasion warto pamiętać także, że do stworzenia 100 m2 trawnika potrzebne będzie około 3 kg nasion.
Nasiona można wysiewać ręcznie lub przy użyciu specjalnego siewnika. Należy zrobić to jak najbardziej równomiernie, np. najpierw rozrzucając nasiona wzdłuż, a następnie – w poprzek terenu.
Po wysianiu nasiona trzeba zabezpieczyć, przysypując je ziemią. Dzięki temu nie zostaną zdmuchnięte przez wiatr ani zjedzone przez ptaki. Na koniec wystarczy ubić podłoże wałkiem, podlać i… czekać, aż źdźbła zaczną kiełkować. W fazie kiełkowania podłoże musi być stale wilgotne, należy więc zraszać je codziennie. Po około dwóch tygodniach trawnik powinien się zazielenić.
Jak przygotować podłoże na trawnik?
Zarówno w przypadku wysiewania trawy z nasion, jak i układania trawnika z rolki trzeba najpierw odpowiednio przygotować podłoże. Proces ten należy rozpocząć na około 3-4 tygodnie przed planowanym wysiewem lub ułożeniem darni. Obejmuje on kilka kroków:
- Przekopanie gruntu i usunięcie chwastów – w razie potrzeby można zastosować również środek chwastobójczy.
- Użyźnienie gleby nawozem do trawników (na 3 tygodnie przed wysianiem) oraz nadanie jej odpowiedniego pH (5,5-6,5). Zbyt kwaśną glebę należy posypać kredą, zbyt zasadową – torfem.
- Pozostawienie podłoża na około 2 tygodnie, aby ziemia osiadła.
- Ubicie podłoża stopami i wałkiem – ziemia nie powinna zapadać się podczas chodzenia po niej.
- Zagrabienie gruntu i obfite podlanie (tuż przed wysianiem lub ułożeniem trawy).
Jak pielęgnować nowy trawnik?
Podlewanie to nie jedyny zabieg pielęgnacyjny, jaki warto stosować w przypadku świeżo założonego trawnika. Równie ważne jest:
- Koszenie – po raz pierwszy należy przeprowadzić je po kilku tygodniach, gdy źdźbła osiągną około 10 centymetrów wysokości. Warto pamiętać, by na początku trawę jedynie lekko skracać, a dopiero po kilku kolejnych tygodniach kosić ją do standardowej wysokości 3-6 centymetrów.
- Nawożenie – trawnika z rolki w pierwszym roku nie należy nawozić; w przypadku roślin z nasion nawóz należy zastosować już na jesieni.
Oprócz ogrodu zadbaj również o piękne wnętrze i sprawdź projekty domów z wizualizacjami wnętrz.