Drewno jest często wykorzystywane do budowy płotów, altanek ogrodowych czy tarasów. Bywa więc wystawiane na działanie promieni słonecznych, pleśni, deszczu oraz zmiennych temperatur. Twoim zadaniem jest zatem odpowiednie zabezpieczenie drewnianych elementów, by jak najdłużej cieszyć się ich szlachetnym wyglądem. Jak to zrobić?
W sprzedaży jest dostępnych wiele rodzajów środków do drewna – jedne służą jego ochronie, inne pielęgnacji. Pozwalają też zabezpieczyć drewniane konstrukcje przez rozkładem i sprawią, że altanka czy płotek zachowają atrakcyjny wygląd przez długie lata.
Wybór odpowiedniego preparatu
Produkt powinien być przede wszystkim dostosowany do rodzaju drewna, z którego są wykonane elementy wyposażenia ogrodu. Producenci umieszczają zazwyczaj na opakowaniach stosowne instrukcje, które pomagają w doborze preparatu. Warto określić także, jaki efekt końcowy Cię interesuje – czy kolor ma pozostać bez zmian i czy słoje powinny być dobrze widoczne?
Można wyróżnić następujące rodzaje środków do ochrony drewna:
- Impregnaty – zapobiegają rozwojowi pleśni i grzybów oraz zabezpieczają drewno przed wchłanianiem wilgoci. Stosuje się je na suche drewno, często jako podkład dla lakieru lub lakierobejcy.
- Impregnaty koloryzujące – zawierają dodatkowo barwniki zmieniające kolor drewna i chroniące je przed promieniami słonecznymi.
- Lakierobejca – może być stosowana jako jedyny środek, zazwyczaj jednak używa się jej w zestawieniu z impregnatem jako powłokę dekoracyjną. Tworzy transparentną, błyszczącą warstwę stanowiącą ochronę przed wilgocią i promieniami słonecznymi.
- Lakier – chroni drewno przed wilgocią i podkreśla naturalny rysunek słojów. Występuje w postaci bezbarwnej lub w kolorach drewnopodobnych.
- Olej – zabezpiecza przed wchłanianiem wilgoci i przed promieniami słonecznymi. Wybierając olej, należy pamiętać, żeby malowanie powtarzać co roku.
Jak zaimpregnować drewno
Wybór preparatu to dopiero początek. Należy bowiem właściwie go nałożyć, stosując się przy tym do kilku ważnych zasad.
- Impregnaty i inne środki do ochrony drewna należy nakładać na suchą powierzchnię. W innym przypadku preparat nie wchłonie się odpowiednio, co zmniejszy jego skuteczność.
- Przed zastosowaniem dowolnego środka trzeba zeszlifować drewno, a ewentualne ubytki uzupełnić szpachlówką. Kolejnym krokiem powinno być odtłuszczenie powierzchni rozpuszczalnikiem dopasowanym do rodzaju impregnatu. Dopiero po wykonaniu tych czynności możesz użyć preparatu.
- Impregnację należy przeprowadzać przy temperaturze 5–25°C.
- Preparaty można nakładać pędzlem, metodą natryskową lub zanurzeniową. Przy metodzie natryskowej duża część środka ulega rozproszeniu w powietrzu, zanurzać można natomiast jedynie niewielkie elementy. Ważne jest również to, by nie stosować zbyt wielu grubych warstw – preparat może się przez to łuszczyć, a w ostateczności kruszyć.
Więcej porad dotyczących prac w ogrodzie znajdziesz tu:
https://www.dobredomy.pl/poradnik/wokol-domu/jak-zadbac-o-kostke-brukowa/
https://www.dobredomy.pl/poradnik/wokol-domu/instalacje-wodne-w-ogrodzie/