Dekorowanie wnętrz na Boże Narodzenie to wspaniała zabawa nie tylko dla najmłodszych. Mieszkańcy domków wolnostojących mają tę zabawę dużo większą. Dlaczego? Otóż dom z ogrodem daje niespotykaną możliwość ozdobienia drzew i krzewów znajdujących się dookoła budynku oraz tarasu. Podpowiadamy, jak efektownie i bezpiecznie udekorować posesję.
Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. I choć za oknem nie ma jeszcze śniegu, to prostym sposobem na wyczarowanie świątecznej atmosfery jest oświetlenie.
Sprawdź, na co – według specjalistów pracowni projektów Dobre Domy – zwrócić uwagę, wybierając dekorację do ogrodu, i jak właściwie je zamontować.
Ozdoby świąteczne na ogród i taras – jakie wybrać oświetlenie?
Planując dekoracyjne oświetlenie ogrodu, uwzględnij nie tylko duże drzewa, lecz także te mniejsze, a nawet krzewy owocowe. Każde z nich możesz opleść wężem świetlnym, łańcuchem z diod LED lub nitkami świetlnymi. Przy dekoracji warto pamiętać, żeby nie popaść w przesadę, dlatego np. lepiej zdecydować się na lampki w jednym kolorze, np. uniwersalnej bieli. Takie oświetlenie będzie stylowe i eleganckie oraz dopasuje się do elewacji w każdej barwie. Zwolennicy wielobarwnych aranżacji powinni odpowiednio wcześniej zaplanować ułożenie poszczególnych kolorów, żeby stworzyć spójną całość.
Zwykle, gdy zaczynamy dekorować światłem ogród czy taras, decydujemy się również na oświetlenie całej bryły budynku. Na elewacji sprawdzą się kurtyny świetlne oraz nitki, dobre nie tylko do oplatania gałęzi, lecz także do ozdabiania elewacji lub okien. Natomiast na tarasie możesz postawić kule bukszpanowe z lampkami LED lub ozdobić lampkami rośliny w donicach. Jeśli masz dom z niezabudowanym garażem taki jak np. w projekcie Janus, warto wykorzystać belki jako dodatkowe miejsce do rozmieszczenia świątecznych dekoracji. Zwróć jednak uwagę, by nie wisiały one za nisko i nie zarysowały karoserii samochodu.
Warto też udekorować drzwi wejściowe z okazji przyjścia św. Mikołaja. We wnęce postaw świąteczne stroiki, małe choinki lub udekoruj lampkami i łańcuchami rośliny doniczkowe, a na wykuszu zawieś sople świetlne. Jeśli Twoja posesja jest ogrodzona, świąteczny charakter pięknie podkreślą lampki na płocie, które możesz poprzeplatać z gałązkami jodły lub świerku.
Oświetlenie zewnętrzne domu – na co zwrócić uwagę?
Świąteczne oświetlenie można podłączać bezpośrednio do sieci o napięciu 230 V. Najważniejsze jest, żeby do świątecznych dekoracji stosować wyłącznie oświetlenie przeznaczone na zewnątrz. Na takich lampkach powinien znaleźć się symbol IP 44 lub 55. Co to jest? IP czyli Index of Protection lub współczynnik ochrony. Pierwsza cyfra określa stopień ochrony przed ciałami stałym, druga przed cieczami. Wyższe liczby oznaczają lepsze zabezpieczenie lampek przed czynnikami zewnętrznymi.
Jeżeli bożonarodzeniowa iluminacja ma być rozległa, warto wybrać zestawy oświetleniowe z dodatkowymi gniazdkami, które dają możliwość łączenia, lub kupić rozgałęziacz. Unikniesz w ten sposób mało estetycznych kabli, które mają tendencję do plątania. Wygodna w korzystaniu jest też ogrodowa instalacja elektryczna z gniazdkami do podłączania węża lub kosiarki zarówno od ogrodu, jak i od frontu domu. Możesz ją wykorzystać do montażu dekoracyjnego oświetlenia. Nie masz zewnętrznej instalacji? Potrzebujesz przedłużacza do stosowania na dworze (najczęściej ma on kolor pomarańczowy). Jeśli natomiast chcesz efektów specjalnych, wybierz węże świetlne ze sterownikiem, który pozwoli ustawić lampki na falowanie, migotanie czy też przygasanie.