Zmiany kolejnych pór roku to czas, kiedy rodzą się różne pomysły – najczęściej te dotyczące pewnych modyfikacji, metamorfoz. Na pierwszy ogień idzie oczywiście dom – jego wnętrza oraz otaczający go ogród. Co zrobić, by otaczająca Cię przestrzeń nabrała innego charakteru? Bawić się formą, kolorem i dodatkami.
Drewniane dodatki, wazony pełne kwiatów, rabatki, doniczki i jasne, świetliste kolory – oto przepis na pięknie odświeżony dom. Przykładem takich zabiegów jest np. jeden z projektów pracowni Dobre Domy – Frodo – sielski i niezwykle przytulny. Zachwycający efekt i zwracająca uwagę metamorfoza mogą być Twoje i to niewielkim nakładem pracy.
Po pierwsze – zadbaj o ogród
Coraz cieplejsza pogoda zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Jedną z jej form są oczywiście prace ogródkowe. Zaliczamy do nich nie tylko koszenie trawy, lecz także pielenie czy sadzenie. Zadbane rabatki, pięknie uformowane kwiaty w doniczkach to efekt, który łatwo osiągnąć.
W wizualizacji projektu Frodo widać, że dobra kompozycja roślinna ożywia elewację. Jest to sposób na ocieplenie surowego, częściowo kamiennego wyglądu. Zieleń w każdej postaci działa kojąco na zmysły, dlatego nie warto z niej rezygnować. Specjalne doniczki zamontowane pod oknami na piętrze są łatwo dostępne, więc w każdej chwili możliwa będzie zamiana kwiatka na inny. Natomiast pnącza bluszczu na elewacji wprowadzają tajemniczy klimat – gdy roślina się rozrośnie i przysłoni większą część ściany, efekt będzie jeszcze lepszy. Latem zielona, jesienią czerwona osłona – po prostu pięknie!
Jeśli możesz sobie na to pozwolić, zdecyduj się na zadaszenie tarasu. Jest to pomysł przede wszystkim dla miłośników popołudniowego odpoczynku w zacisznym i zacienionym zakątku.
Z poradnika Dobrych Domów dowiesz się, jak jeszcze możesz odświeżyć ogród.
Po drugie – sięgnij po jasne kolory ścian we wnętrzu
Białe ściany to klucz do uniwersalnego, przestronnego i jasnego wnętrza. To bardzo ważne, ponieważ człowiek lepiej czuje się w nieprzytłaczających przestrzeniach. Aby dodać aranżacji charakteru, można jedną ścianę wyróżnić albo mocniejszym kolorem, albo wystylizować na beton. Ten postindustrialny element wpasuje się w nowoczesne wnętrze i będzie stanowił idealne tło dla drewnianych mebli w jasnym odcieniu.
Drewniana podłoga, cementowa ściana i ciepłe, pastelowe kolory – to jest to!
Po trzecie – dodatki w dominującym kolorze
W dekoracjach najlepsze jest to, że można je łatwo zmieniać. Mało kto ma ochotę na coroczne odświeżanie koloru ścian. Ale dodatki w postaci wazonów, poszewek na poduszki czy kwiatów to zupełnie inna sprawa.
Jeśli Twoje wnętrze jest skąpane w jasnych, delikatnych barwach – w dodatkach postaw na intensywność kolorów. Tak jak np. w projekcie domu Frodo. Czerwone poduszki, fotel i fronty szafek kuchennych w tym samym kolorze, różowe kwiaty w szklanym wazonie to sposób na przełamanie monotonii. Równie dobrze możesz wybrać fiolet, zieleń lub indygo! Ważne, by kolor wybijał się na jasnym tle ścian.
Jeśli natomiast w domu dominują ciemne, mocne barwy, to rozjaśnij go dodatkami w pastelowych, świetlistych kolorach. W tej roli sprawdzą się również srebrne lub metalowe elementy. Pamiętaj także o świetle! Żyrandol, listwy ledowe lub halogeny pomogą stworzyć funkcjonalne i estetyczne oświetlenie każdego pomieszczenia.
Tutaj sprawdzisz, jakie kolory najbardziej pasują do salonu!