Wraz ze wzrostem temperatur przyroda, w tym również przydomowy ogród, budzi się do życia. To czas porządkowania przestrzeni po zimie i przygotowania roślin do okresu wegetacyjnego. Podpowiadamy, jakie prace należy wykonać w ogrodzie wiosną, by pięknie rozkwitł latem.
Wiosna to intensywny czas dla ogrodnika. Od wykonanych teraz prac zależy bowiem wygląd ogrodu w późniejszych miesiącach. Należy przede wszystkim uprzątnąć działkę po zimie – wygrabić suche liście i resztki roślin, usunąć nieczystości, które przywiał wiatr itd. To jednak nie koniec zadań.
Wiosenne prace w ogrodzie
Już w marcu lub na przełomie marca i kwietnia w ogrodzie należy wykonać szereg prac, takich jak:
- Zdjęcie zimowych okryć z roślin
Pod koniec marca – o ile nie występują już przymrozki – można usunąć osłony, które chroniły rośliny przed zimnem. Najlepiej zrobić to w pochmurny dzień, by słońce nie przypaliło delikatnych liści.
- Cięcie roślin
Ważnym zabiegiem jest również przycinanie drzew i krzewów owocowych. Zapewni im to obfitsze owocowanie. Cięcie można przeprowadzać już w marcu lub – jeśli pogoda dopisze – nawet pod koniec lutego. Należy przerzedzić korony jabłoni, grusz i śliw, by do ich wnętrza docierało jak najwięcej światła. Powinno się również przyciąć najstarsze pędy agrestu, porzeczek, malin i borówek amerykańskich. Warto wykonać także cięcie pędów róż rabatowych i innych krzewów ozdobnych, by pobudzić je do zdrowego wzrostu.
- Przekopanie ziemi na rabatach
Przed wysianiem lub posadzeniem roślin gleba powinna zostać przekopana, a następnie osiadać przez około tydzień.
- Nawożenie
Pod koniec marca można zasilić nawozem rośliny wcześnie rozpoczynające wegetację, aby zaopatrzyć je w odpowiednią porcję składników odżywczych. W tym celu należy rozłożyć na grządkach kilkucentymetrową warstwę kompostu.
- Przygotowanie rozsad
Przełom marca i kwietnia to czas wysiewania do skrzynek przechowywanych w pomieszczeniach takich roślin jak aksamitki, astry, szałwia czy floksy. Pozwala to przyspieszyć ich kwitnienie, dzięki czemu już w maju ogród zapełni się kolorami.
Po wykonaniu tych prac można przygotować się do sadzenia i wysiewania roślin do gruntu. Ważne jednak, by zwracać uwagę przede wszystkim na warunki atmosferyczne, a nie na datę w kalendarzu.
Zobacz również: