Zwierzęta domowe sprawiają, że wnętrze nowoczesnego domu od razu nabiera przytulnego charakteru. Przed przyprowadzeniem pupila warto pomyśleć o tym, jak zagospodarować przestrzeń w domu, aby była ona przyjazna psom, kotom czy świnkom morskim. Sprawdź ten tekst i stwórz wnętrze dostosowane do wymagań zwierząt domowych!
Zwierzęta mają swoje wymagania, które należy wziąć pod uwagę, gdy planuje się przyszłe projekty domów parterowych dla rodziny. Dobrze jest zapoznać się z prawnymi wymogami dotyczącymi budy lub kojca i sprawdzić, czy nie okaże się konieczne nieznaczne zmodyfikowanie projektu domu dla dobra zwierzaka.
Projekty domów a specyficzne wymagania zwierząt
W domu przyjaznym zwierzakom powinno się zniwelować do minimum wszelkie niebezpieczeństwa oraz zapewnić pupilom odpowiednią przestrzeń. W pierwszym przypadku musimy wziąć pod uwagę potrzeby naszego czworonoga.
- Jeśli papugi i inne ptaki mają mieć możliwość swobodnego latania, stropy nie mogą być za niskie, a duże okna i przeszklenia mogą zmylić zwierzaki i spowodować zderzenia.
- Gady potrzebują pomieszczeń, w których będą miały zapewnioną odpowiednią temperaturę, miejsce na terrarium, a w niektórych przypadkach także warunki do hibernacji.
- Świnki morskie wymagają przestrzeni i wybiegu, ale mogą spowodować zniszczenia delikatniejszych materiałów.
Warto wziąć to pod uwagę zarówno gdy kupujemy gotowy dom, jak i gdy oglądamy projekty domów. To także moment na rozważenie nowoczesnych rozwiązań technicznych w domu.
Dom dla kota – zapewnij futrzakowi miejsca do wspinania
Posiadaczom kotów poleca się projekty domów parterowych. Weterynarze i towarzystwa ochrony nad zwierzętami alarmują, że koty często wyskakują przez okno lub balkon, a upadek z pierwszego lub drugiego piętra może być dla zwierzaka tragiczny i skutkować połamanymi łapami, miednicą oraz obrażeniami wewnętrznymi, a w konsekwencji – kalectwem lub koniecznością uśpienia.
Warto zastanowić się także nad montażem wyjść, półek, drabinek, stopni czy budek na zewnątrz budynku. Koty lubią się wspinać i obserwować otoczenie z wysoka, a w przypadku kotów wychodzących – nocować na dworze. Dlatego projekty domów, które rozważamy, powinny uwzględniać możliwość zmian w elewacji oraz rodzaj materiałów, które po takim montażu będą wyglądać estetycznie i nie pękać.
Dom dla psa – dużo przestrzeni do nieskrępowanego biegu
Psy potrzebują miejsca do wybiegania się – nawet małe rasy – które jednocześnie będzie dla nich bezpiecznie: zminimalizuj liczbę progów, różnic poziomów i stopni już na etapie projektowania. Zwróć uwagę na wytrzymałość podłogi oraz czy materiały użyte do wykończenia mieszkania nie są toksyczne – mogą zostać pogryzione i zjedzone przez czworonoga.
Zobacz również: Jak założyć trawnik?
Buda i kojec dla psa – jakie powinny mieć parametry?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że budowa kojca dla psa lub budy jest uregulowana prawnie, a dokładnie – rozporządzeniem ministra środowiska z dnia 20 stycznia 2004 w sprawie minimalnych warunków utrzymania poszczególnych gatunków zwierząt wykorzystywanych do celów rozrywkowych, widowiskowych, filmowych, sportowych i specjalnych.
W myśl tego rozporządzenia zwierzętom należy zapewnić m.in. swobodę ruchu i możliwość wypoczynku. Art. 3 rozporządzenia mówi, że kojec czy klatka nie mogą się znajdować w sąsiedztwie dróg o dużym natężeniu ruchu, obiektów przemysłowych i gospodarczych, agregatów prądotwórczych.
Zgodnie z wytycznymi, kojec i buda dla psa muszą być wykonane z materiałów bezpiecznych dla zwierzęcia, w taki sposób, by nie zagrażały jego zdrowiu i by zwierzak nie miał dostępu do zasuw i zamków. Podłoże w kojcu musi być równe, twarde i nieśliskie. Dodatkowo zwierzę musi mieć zapewnioną odpowiednią temperaturę otoczenia, wilgotność powietrza, wentylację i oświetlenie. Ustawa reguluje także kwestię obowiązku właściciela do utrzymania kojca i budy w czystości, zapewnienia dostępu zwierzęciu do czystej wody oraz karmy.
Według przyjętych norm:
- pies trzymany jest w kojcu luzem;
- kojec musi mieć przynajmniej 2,5 x 2,5 metra;
- minimalna temperatura otoczenia to 0 stopni;
- w kojcu muszą znajdować się 2 pojemniki: na wodę i jedzenie;
- w kojcu muszą być zamontowane kratki ściekowe;
- dach budy musi być pokryty tworzywem odpornym na korozję;
- buda musi mieć 70% powierzchni do spania oraz 30% przedsionka;
- budy i kojca nie można umieszczać przy granicy z sąsiadem.
Budowy kojca najczęściej nie trzeba zgłaszać do urzędu ani biura architektoniczno-budowlanego.