Ciepły dom to zasługa nie tylko sprawnie wykonanej izolacji i systemu ogrzewania, ale również aranżacji wnętrz. Kolory ścian, barwy oświetlenia oraz dodatki takie jak poduszki czy narzuty mogą sprawić, że salon, sypialnia czy pokój na poddaszu nawet w największe mrozy będą zawsze ciepłe i przytulne.
Urządzanie własnych czterech kątów to jedna z przyjemniejszych rzeczy, po tym, jak inwestycja zostanie doprowadzona do etapu stanu surowego zamkniętego. Decydując się na wyposażanie pokoi, warto zwrócić uwagę, by nie podążać ślepo za trendami i zamiast tego aranżować wnętrza zgodnie ze swoimi upodobaniami. Twój dom nie ma wyglądać jak sterylne laboratorium, tylko ciepła, wspólna przestrzeń dla rodziny i miejsce, do którego chce się wracać. Urządź go z pomysłem, korzystając z pomocy kolorowych i miękkich dodatków.
Kolory we wnętrzach – poznaj sposoby łączenia barw
Barwy wpływają na nastrój, tworzą styl oraz pozwalają na aranżacyjne triki. Salon o niewielkiej powierzchni będzie wyglądał na duży, jeśli pomalujesz ściany pastelowymi farbami, a na podłodze położysz deski lub panele o jasnym wybarwieniu.
Kolory to sprawa indywidualna, jednak warto pamiętać, że niektóre z nich mogą dodawać energii (np. pomarańczowy lub czerwony), a inne sprzyjać wyciszeniu i relaksowi (fiolet, zieleń). Niektóre odcienie są uniwersalne i pasują do różnokolorowych aranżacji. Taki barwami są biele, szarości i czernie. Żeby stworzyć przytulny salon i jadalnię, wykorzystaj też takie kolory jak żółty i beżowy, które wprowadzają ciepłe akcenty do otoczenia.
Jeśli zupełnie obce są Ci zasady łączenia barw, warto zasięgnąć porady architekta przy wykańczaniu wnętrz.
Ciepłe dodatki do domu nie tylko na zimę
Zastanawiasz się, czy dom zbudowany według nowoczesnego projektu może być przytulny? Oczywiście! Jest tylko jeden warunek – nie możesz zapomnieć o akcesoriach. Jednym z bardziej efektownych sposobów jest powieszenie w oknach firan i zasłon zamiast żaluzji. W kuchni możesz udekorować okna roletami rzymskimi z tkanin, które przypominają zasłony. Kanapa będzie zachęcała do wypoczynku w cieple, gdy położysz na niej miękką narzutę lub kocyk – przydadzą się nie tylko w czasie wieczorów z ulubionymi filmami. Obawiasz się, że pokój dzienny straci w ten sposób elegancki wygląd? Przytulne dodatki mogą być również stylowe. Jeśli nie chcesz kłaść na meble narzut, co powiesz na kilka dekoracyjnych poduszek?
Ciepło w domu może pochodzić również od podłogi, i to w sensie dosłownym. Ogrzewanie podłogowe sprawi, że domownicy z przyjemnością będą stąpać nawet po płytkach. Jednak w takim wnętrzu jak salon zdecydowanie bardziej efektowne będzie położenie desek z litego drewna, które tworzą naturalnie ciepły klimat. Ciekawym rozwiązaniem jest również ozdobienie jednej ze ścian w pokoju panelami drewnianymi. Nie zapomnij też o dywanie. Ten w salonie lub sypialni powinien wyróżniać się dobrą jakością i gęstością runa (liczbą pęczków, czyli włosia na m2) co najmniej 200 tys.
Oświetlenie ma moc
Dom powinien świecić nie tylko czystością, ale również… światłem. Zwłaszcza jesienią oraz zimą, gdy dni są krótkie, odpowiednio dobrane oświetlenie doda energii i pozwoli na pełen relaks. Dobierając lampy do domu, zadbaj o ich różnorodność oraz design, który pozwoli dopełnić wybrany przez Ciebie styl aranżacji wnętrza.
Jeśli pokój dzienny ma być przytulny, unikaj świetlówek i ledów o zimnej barwie (czyli temperaturze powyżej 5000 K). Takie oświetlenie wskazane jest do gabinetu lub pokoju, w którym uczy się dziecko, ponieważ wzmaga koncentrację i przyswajanie wiedzy. W salonie zastosuj żarówki o ciepłej barwie – 2700–3500 kelwinów.
Jeśli chcesz stworzyć romantyczną atmosferę, rozpal w kominku, ale nie zapomnij też o klimatycznych świecach czy lampionach.
Zobacz też, jak dobrać oświetlenie do domu.