Schody w projekcie domu – jak zrobić to dobrze?

Schody w projekcie domu – jak zrobić to dobrze?


W górę i w dół, w górę i w dół – codzienność potrafi wspomóc pracę nad dobrą kondycją. Zwłaszcza, gdy mieszka się w piętrowym domu i za każdym razem trzeba zejść lub wejść po schodach. Stopnie, które tak często pokonujemy, powinny być zatem dopracowane
w najmniejszym szczególe i po prostu wygodne.

Wysokość, szerokość, materiały, oświetlenie – elementów, na które trzeba zwrócić uwagę przy budowaniu schodów, jest wiele. Dlatego warto zwrócić uwagę na ich prawidłowe zaplanowanie i wykonanie. Powinny przede wszystkim zapewniać komfort oraz bezpieczeństwo. Dopiero na kolejnym miejscu znajduje się ich estetyka.

Rodzaje schodów. Które pasują do Twojego domu?

W zależności od tego, jaką przestrzenią dysponujesz i jaki efekt chcesz osiągnąć, możesz wybrać spośród różnych rodzajów schodów:

Wybierasz schody do domu? Tutaj sprawdzisz, jak łatwo i ciekawie zaaranżować poddasze!

Schody drewniane czy żelbetonowe – porównanie

W dzisiejszych projektach domów najczęściej spotykane są schody wykonane z drewna bądź żelbetonu. Pierwsze charakteryzują się samonośną konstrukcją i nie wymagają dodatkowych podpór. Ich główna zaleta to możliwość zaplanowania montażu niemal w każdym momencie prac budowlanych – najczęściej robi się to na etapie końcowym.

Schody żelbetonowe muszą pojawić się jeszcze w stanie surowym, ponieważ wymagają połączenia ich z konstrukcją całego domu (niezbędne są dodatkowe zbrojenia wypuszczone ze ścian bądź stropów). Przy wyborze schodów tego typu trzeba jednak wziąć pod uwagę czas – można z nich skorzystać dopiero po kilku dniach, a przez pierwsze dwa tygodnie konieczne jest ich regularne nawilżanie.

Schody prowadzą także do piwnicy. Sprawdź, jak może wyglądać piwnica w projekcie domu.

Oto inne kwestie warte rozważenia:

  1. Rozmiar

Schody żelbetonowe w przeciwieństwie do drewnianych wyglądają dość masywnie i wymagają większych przestrzeni – np. oddzielnej klatki schodowej lub centralnego umiejscowienia przy ścianie największego z pomieszczeń.

Drewniane konstrukcje zdecydowanie łatwiej dopasować do aranżacji wnętrza. Te ażurowe sprawdzą się nawet na niewielkich przestrzeniach.

  1. Bezpieczeństwo

Tu sytuacja wygląda odwrotnie – bezpieczniejszy jest żelbeton. Przy ażurowych schodach drewnianych niewłaściwe ustawienie stopy lub zbyt dalekie jej wysunięcie grożą upadkiem. Wystarczy jednak dodać odpowiednie wsporniki i problem rozwiązany.

  1. Akustyka

Głośniejsze – ze względu na pustą przestrzeń między kolejnymi stopniami – są drewniane schody. Warto jednak zwrócić uwagę, że i te żelbetonowe nie są wolne od drgań, które rozchodzą się po całym domu. Dzieje się tak z powodu dodatkowych zbrojeń zastosowanych podczas montażu.

Najczęściej popełniane błędy podczas budowania schodów

Schody to bardzo ważny element Twojego domu. Każdego dnia korzystasz z nich Ty oraz Twoi bliscy. Zwróć uwagę na ich bezpieczną konstrukcję, dzięki temu wnętrze będzie sprzyjać codziennym obowiązkom i przy okazji estetycznie uzupełniać całe pomieszczenie.

Dla ułatwienia przygotuj sobie listę rzeczy istotnych przy budowie schodów i postępuj zgodnie z jej wytycznymi:

  1. Wysokość stopni

Wyliczenia wykonane przed rozpoczęciem budowy potrafią być mylące i ostatecznie doprowadzić do wybudowania stopni schodów mających różną wysokość. Z czego to wynika? Ze zmian wysokości kondygnacji na np. grubszej posadzki. Postaraj się sprawdzić realne parametry jeszcze przed zakończeniem prac związanych z postawieniem schodów. W ten sposób unikniesz różnic między stopniami. Stopnie schodów tej samej wysokości to komfort użytkowania i większe bezpieczeństwo.

  1. Szerokość schodów

Minimalna szerokość biegu oraz spocznika powinna wynosić minimum 80 cm. Nie jest to jednak najwygodniejsze rozwiązanie. Jeśli masz możliwość, to dodaj do tego kolejne 30 cm i ciesz się wygodnymi schodami przez długie lata.

  1. Schody nieproporcjonalne do wnętrza

Jeśli dysponujesz małą przestrzenią, to wybierz lżejszą konstrukcję schodów. Nie pozwól, by stały się one dominującym elementem każdego wnętrza. Nie tylko przytłoczy to całe pomieszczenie, lecz także sprawi, że jego wystrój może Ci nie odpowiadać.

Jeśli jednak schody znajdują się w dużym pokoju – wykorzystaj je jako element dekoracyjny!

  1. Nieprawidłowe oświetlenie

Dobrze rozplanowane światło pozwala na bezpieczne korzystanie ze schodów także po zmierzchu. Najlepiej umieścić dwie lampy – jedną na dole, drugą u szczytu schodów – z oddzielnymi włącznikami. To ułatwi komunikację i poruszanie się między piętrami.

Klatka schodowa – jak sobie z nią radzić?

Urządzenie klatki schodowej, w której często znajdują się schody, to wyzwanie dla każdego architekta – jest to tak nietypowe pomieszczenie, że szablonowe podejście może tylko zaszkodzić. Jak znaleźć złoty środek?

Przede wszystkim zwróć uwagę na wykończenie ścian. Liczy się zarówno kolor, jak i właściwości farby. Powinna ona być odporna na zadrapania oraz zmywalna. Nietrudno bowiem o ślady rąk czy obtarcia powstałe podczas wnoszenia lub znoszenia ciężkich toreb, walizek oraz kartonów.

Ściany odgrywają w tym wnętrzu ważną rolę. Jeśli dysponujesz otwartą klatką schodową, możesz zdecydować się tynk strukturalny, wzorzyste tapety lub intensywne kolory. Jeśli jednak jest ona ciemna i dość mała, to postaw na jasne, optycznie powiększające przestrzeń barwy.

By udekorować to miejsce, sięgnij po zdjęcia. Ładne ramki, kolorowe zdjęcia i kreatywne ich zawieszenie urozmaici przestrzeń i nada jej wyjątkowego charakteru.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje