Drewno to materiał, który nie wychodzi z mody – jest szlachetny, ciepły w dotyku i uniwersalny. Sprawdza się zarówno w surowych i minimalistycznych aranżacjach, jak i w przytulnych wnętrzach w stylu rustykalnym czy prowansalskim. Czy można bez przeszkód stosować go w kuchni?
Drewno, poza wyjątkową estetyką, odznacza się również innymi pożądanymi parametrami. Jest ciepłe w dotyku, w przeciwieństwie do płytek ceramicznych. Dodatkowo dzięki właściwościom antystatycznym stanowi bezpieczne rozwiązanie do domu alergika (nie przyciąga kurzu). Twarde gatunki drewna, jak rodzimy dąb czy odmiany egzotyczne, są bardzo trwałe – wykonane z nich przedmioty zachowają niezmienny stan przez wiele lat.
Niestety, większość gatunków drewna jest bardzo wrażliwa na działanie wilgoci i zmiany temperatury – pod wpływem kontaktu z wodą czy po włączeniu ogrzewania często nieznacznie zmienia swoją objętość, co prowadzi do powstawania szpar między deskami. Drewniane podłogi i meble wymagają również regularnej konserwacji.
Drewniana podłoga do kuchni – czy to dobry pomysł?
Podłoga w kuchni jest szczególnie narażona na zaplamienie, zarysowanie i zalanie. Materiał, z jakiego została wykonana, musi więc nie tylko pięknie wyglądać, lecz również być łatwy do czyszczenia, odporny na szorowanie i stabilny (niereagujący na zmiany wilgotności). Dlatego też często słyszy się opinie, że drewniane deski nie powinny być stosowane w kuchni.
Tymczasem w sprzedaży dostępne są produkty drewniane, które z powodzeniem zastąpią w kuchni chłodne płytki podłogowe. Deski warstwowe są zbudowane najczęściej z trzech warstw, z których zewnętrzną wykonano z litego, szlachetnego drewna o dużej trwałości i odporności na zarysowanie. Warstwy spodnie są natomiast wykonane z bardziej miękkiego drewna (najczęściej odmian iglastych). Taka konstrukcja sprawia, że deska nie odkształca się pod wpływem kontaktu z wilgocią. Może być więc z powodzeniem stosowana na powierzchniach narażonych na zachlapanie.
Deska warstwowa jest gotowa do użytku od razu po zamontowaniu, jednak niektórzy producenci zalecają, by deski układane w kuchni dla lepszego zabezpieczenia pokryć jeszcze dodatkową warstwą lakieru ochronnego.
Szlachetne, drewniane meble kuchenne
Kuchnia wyposażona w drewniane meble tworzy niezwykle przytulny klimat, którego trudno szukać w nowoczesnych wnętrzach z szafkami lakierowanymi na wysoki połysk. Przypomina często tradycyjne aranżacje rodem z wiejskiej chatki lub szlacheckiego dworku. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób, urządzając kuchnię, decyduje się właśnie na meble z naturalnego drewna.
Niezwykle istotny w tym przypadku jest wybór odpowiedniego surowca. Na meble kuchenne doskonale nadaje się drewno z dębu, czereśni, olchy i jesionu. Są to bardzo twarde i wytrzymałe odmiany. Należy jednak pamiętać, że drewniane meble są dużo droższe od tych wykonanych z płyty MDF, a jednocześnie wymagają regularnej konserwacji, która ochroni je przed działaniem wilgoci.
Nieco tańszą alternatywą dla szafek z litego drewna są meble fornirowane, czyli wykonane z materiałów drewnopodobnych, jednak oklejone z wierzchu cienką warstwą naturalnego drewna. Pozwala to również wyeliminować ryzyko pojawiania się pęknięć wynikających z pracy drewna pod wpływem wilgoci i temperatury.
Bardzo popularnym rozwiązaniem są także solidne blaty kuchenne z naturalnego drewna. Należy jednak pamiętać, że drewniane blaty, choć piękne, łatwo się rysują i odbarwiają pod wpływem wysokiej temperatury.
Jeśli szukasz aranżacji nowoczesnej kuchni z drewnianym wyposażeniem, przejrzyj gotowe projekty domów z przykładowymi wizualizacjami wnętrz, autorstwa pracowni Dobre Domy.
Więcej inspiracji na aranżację kuchni znajdziesz w artykułach: