Przy budowie domu warto zastanowić się, jaki układ kuchni byłby najbardziej korzystny przy Twoim stylu życia. Czy kuchnia powinna być zaaranżowana w oddzielnym pomieszczeniu, czy lepiej zdecydować się na salon z aneksem kuchennym? Jeśli nie umiesz podjąć decyzji, zapoznaj się z zaletami obu rozwiązań. To ułatwi wybór.
Nowoczesne projekty domów uwzględniają różne preferencje klientów. Wynika to z różnego stylu życia lub po prostu z sięgania po inne inspiracje. I to właśnie jest piękne podczas budowy i aranżacji domu. Zobacz, na jakie rozwiązania wnętrzarskie możesz się zdecydować. Klucz do sukcesu: praktyczność połączona z elegancją.
Kuchnia otwarta – przestronność i wspólne spędzanie czasu
W przypadku salonu połączonego z kuchnią z pewnością trzeba pamiętać, że styl obu pomieszczeń musi być spójny. Aneks kuchenny umieszczony w pokoju dziennym sprawia, że osoba przygotowująca posiłek może mieć oko na swoich gości lub bawiące się dzieci, ale jednocześnie musi dbać o porządek w czasie gotowania. Jej kulinarne przygotowania są widoczne dla wszystkich. Przy aneksie kuchennym w salonie warto poświecić także czas na wybór odpowiedniego okapu i zadbać o wentylację. W ten sposób łatwo zapobiegniesz osadzaniu się kurzu i tłuszczu na meblach w pokoju dziennym. To zdecydowanie przedłuży ich żywotność.
Ciekawym rozwiązaniem jest także oddzielenie przestrzeni roboczej od mieszkalnej za pomocą wyspy kuchennej. W ten sposób powstaje naturalna granica pomiędzy pomieszczeniami. Wyspa jest też często nieco wyższa niż klasyczny blat, więc stanowi wygodniejsze miejsce do krojenia i gotowania.
Zalety kuchni otwartej:
- przestronność,
- wiele możliwości aranżacyjnych wydzielających strefę pokoju oraz kuchni;
- kontakt z domownikami i gośćmi.
Wady kuchni otwartej:
- konieczność nieustannego dbania o porządek,
- zapachy kuchenne przenikające do pozostałych pomieszczeń,
- praca AGD zakłócająca wypoczynek pozostałych domowników oraz gości.
Kuchnia zamknięta – prywatność i większa swoboda
Jeśli decydujesz się na zaaranżowanie kuchni w oddzielnym pomieszczeniu, masz dużą dowolność dotyczącą jej kolorystyki i wystroju. Niestety, jeśli kuchnia jest niewielkich rozmiarów i nie zmieści się w niej stół z krzesłami, musisz (przy każdym posiłku) przenieść się do jadalni lub pokoju dziennego. A to może być nieco uciążliwe.
Zalety kuchni zamkniętej:
- większa swoboda w czasie przygotowania posiłków,
- praca AGD i zapachy nie przeszkadzają pozostałym domownikom.
Wady kuchni zamkniętej:
- izolacja osoby przygotowującej posiłki od rodziny i gości,
- ograniczona przestrzeń.
Decyzja o lokalizacji kuchni powinna być zgodna ze stylem życia rodziny. Dobrze zatem odpowiedzieć sobie wcześniej na pytania:
- ile czasu zajmuje Ci gotowanie?
- ile potrzebujemy miejsca, by swobodnie przygotowywać posiłki?
- czy chciałbyś włączyć w przygotowywanie posiłków innych domowników?
Tak krótka ankieta pomoże Ci określić potrzeby domowników! A jeśli już podejmiesz decyzję, to projekty z otwartymi i zamkniętymi kuchniami znajdziesz tutaj.