Rzadko kto lubi jesień – chłody oraz deszcze nie sprzyjają dobremu samopoczuciu, a na dodatek wymagają częstego sprzątania podłóg, na które wnosi się brud z zewnątrz. Podobnie jest ze śniegiem, który lepiej prezentuje się za oknami niż w swojej roztopionej wersji na domowej podłodze lub obuwiu.
Zastanawiałeś się kiedyś, czy istnieje uniwersalny sposób na ochronę podłogi przed zanieczyszczeniami, w tym wilgocią, którą domownicy wnoszą na swoich butach? Pewnie tak. Właśnie dlatego specjaliści pracowni projektów Dobre Domy zajęli się tym tematem. Teraz możesz zobaczyć, jak opanować wilgoć na podłogach w domu w okresie jesienno-zimowym.
Pierwsza pomoc w walce z wilgocią – wycieraczki i ociekacze
Zewnętrzne wycieraczki sprawdzają się nie tylko w czasie deszczowej pogody. Oprócz tego, że chłoną wilgoć, pozwalają też pozbyć się z butów kurzu i błota. Jednymi z najbardziej trwałych są wycieraczki kokosowe o gęstym, twardym włosiu. Jeśli dodatkowo chcesz, by wycieraczka przed domem mocno przylegała do podłoża, wybierz taką, która ma podgumowane spody. Wycieraczki szczotkowe to sprzęty do zadań specjalnych i polecane są przede wszystkim do użytku w handlu. Szczotki na powierzchni wycieraczki zapobiegają wnoszeniu brudu, a profilowany spód odprowadza nagromadzoną wodę.
Oprócz wycieraczki zewnętrznej warto położyć na progu wewnątrz domu następną, która może być cieńsza i wykonana np. z polipropylenu lub bawełny. Wyrobienie w sobie nawyku wycierania obuwia oraz zdejmowania go przed wejściem do części reprezentacyjnej domu, czyli salonu, jest najlepszym sposobem na czystość. Gdy na dworze pada deszcz lub śnieg warto zaopatrzyć się też w plastikowe ociekacze na buty. Dzięki nim woda zbierze się w jednym miejscu i nie zabrudzi podłogi.
A może projekt domu z wiatrołapem?
Do czego służy wiatrołap? Jak wskazuje nazwa chroni wnętrza domu przed napływem zimnego wiatru i powietrza, które wpada przez drzwi zewnętrzne. Tym samym izoluje dom przed stratami ciepła i pozwala zmniejszyć wydatki na ogrzewanie. Taki przedsionek to również miejsce na przechowywanie obuwia i ubrań wierzchnich, a wyposażony w szafę pozwala na utrzymanie porządku oraz ograniczenie wnoszenia brudu oraz wody do domu.
Zastanawiasz się nad zakupem gotowego projektu domu z wiatrołapem? Zobacz projekty Dariusz, Juliusz Nowy lub Arystoteles.
Podłoga – jak ochronić przed wilgocią drewno?
Dom z wiatrołapem ułatwia dbanie o czystość podłóg. Jeśli jednak masz drewniane deski w przedpokoju i salonie, należy zabezpieczyć je przed wilgocią. Płytki ceramiczne są mniej kłopotliwe w konserwacji i często inwestorzy decydują się na ich położenie w ciągach komunikacyjnych. W mniej narażonych na intensywne użytkowanie częściach domu można natomiast spotkać panele lub drewniane deski.
Nie oznacza to, że drewna nie powinno się kłaść w przedpokoju. Konieczny jest natomiast dobór odpowiednio twardych gatunków, które będą trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Egzotyczne gatunki takie jak: ipe, jatoba, badi czy doussie oraz merbau są wyjątkowo odporne na wilgoć, nie odkształcają się pod jej wypływem i stanowią wyjątkowo estetyczne wykończenie wnętrza. Jeśli na taras zdecydowałeś się położyć deski z merbau, możesz je również zastosować w swoim domu.
Z europejskich gatunków najlepiej wybierać deski dębowe, bukowe, klonowe lub jaworowe. Regularne odkurzanie drewnianych podłóg usunie brud i kurz, które mogę rysować powierzchnie zwłaszcza drewna lakierowanego. Olejowane deski należy nie tylko odkurzać, lecz także – minimum dwa razy do roku – pokrywać olejem, który, podobnie jak lakier, impregnuje drewno i wnika w jego strukturę, zabezpieczając przed wodą.
Zobacz również, jak zabezpieczyć dach przed śniegiem?