Pierwsze kino w Polsce – Gabinet Iluzji – powstało w Łodzi w 1899 roku. Obecnie w naszym kraju działa około 450 miejsc, w których można podziwiać historie wyświetlane na dużym ekranie. Wiele osób woli jednak oglądać filmy w domowym zaciszu – w kameralnej atmosferze, siedząc w wygodnym fotelu. A gdyby połączyć zalety obu tych opcji i stworzyć pokój filmowy we własnym domu? Podpowiadamy, jak to zrobić.
Oglądanie filmów w domu ma wiele zalet. Nikt nie będzie przeszkadzał Ci w odbiorze dzieła – żadnych głośnych rozmów na widowni, żadnych szeleszczących torebek po chipsach… Co więc powinien zrobić kinoman, który chce we własnym domu stworzyć filmowy azyl?
Wybór miejsca na pokój filmowy
Pierwszym krokiem będzie wybór najlepszego pomieszczenia. Domowe kino w rzeczywistości można zaaranżować praktycznie w każdym miejscu. Warto jednak wybrać pokój asymetryczny – w pomieszczeniu w kształcie prostopadłościanu prawdopodobnie pojawi się problem z akustyką.
Dobrym pomysłem będzie urządzenie domowej sali kinowej na poddaszu ze skośnymi ścianami. Co więcej w ten sposób zagospodarujesz przestrzeń, którą często trudno wykorzystać w pełni funkcjonalny sposób. Można rozważyć również urządzenie pokoju filmowego w piwnicy. W tym przypadku dużym atutem będzie brak okien.
Sprawdź też, jak w domu zaaranżować saunę.
Izolacja akustyczna i zaciemnienie
Po wybraniu odpowiedniego pomieszczenia należy zatroszczyć się o zaaranżowanie go w taki sposób, by móc poczuć się jak w prawdziwym kinie. Warto zacząć od wyciszenia ścian i podłogi – izolacja akustyczna zapewni komfort pozostałym domownikom oraz sprawi, że nic nie będzie Cię rozpraszać w trakcie oglądania filmu.
Efekt wyciszenia można uzyskać w kilku krokach:
- pokrycie ścian tapetą akustyczną lub arkuszami korka,
- zabezpieczenie drzwi dodatkową gumową uszczelką,
- położenie podłogi w formie posadzki pływającej – pod panelami lub wykładziną należy umieścić wówczas styropian, folię budowlaną i podkład podposadzkowy.
Uwaga! Jeśli planujesz ułożenie izolacji podłogowej na poddaszu, sprawdź najpierw, czy nie będzie zbyt ciężka dla konstrukcji domu. W takim przypadku można na podłogę położyć wykładzinę dywanową lub po prostu duży dywan.
Izolacja akustyczna to jednak nie wszystko – ważne jest również zaciemnienie okien za pomocą rolet lub kotar (tak, by jak najpełniej odciąć dopływ światła słonecznego) i pomalowanie ścian ciemną, matową farbą, która nie odbija światła z ekranu. W sali filmowej wystarczy tylko delikatne, punktowe oświetlenie, np. z kinkietów ściennych o małej mocy. Warto zamontować również klimatyzator lub dodatkową wentylację, które zapewnią komfort w szczelnie zamkniętym pomieszczeniu.
Odpowiedni sprzęt
Ostatnim, ale równie ważnym krokiem będzie wybór odpowiedniego sprzętu i wyposażenia wnętrza. Wielkość ekranu zależy przede wszystkim od rozmiarów pomieszczenia. W dużym pokoju (o powierzchni ponad 25 m2) można pokusić się nawet o rzutnik podłączony do komputera. W mniejszych przestrzeniach dobrze sprawdzi się telewizor. Nie zapominaj o zestawie głośników ustawionych w kilku punktach pokoju tak, by dźwięk koncentrował się w miejscu, w którym siedzisz. To doznania akustyczne w dużym stopniu wpływają na odbiór filmu!
Istotne jest również miejsce, w którym znajdzie się wygodna kanapa. Siedzisko powinno być ustawione w takiej odległości od ekranu, by widzowie mogli objąć wzrokiem cały obraz bez konieczności zadzierania głowy. Powszechnie stosowana zasada mówi, że odległość kanapy od telewizora powinna być 2 lub 2,5 razy większa niż długość podstawy ekranu.
Nie zapominaj o dodatkach – miękkich poduszkach czy stoliku, na którym można ustawić przekąski. Będą pełnić nie tylko rolę dekoracyjną, ale również zapobiegną powstawaniu efektu pogłosu.
Pracownia projektowa Dobre Domy ma w swojej ofercie wiele projektów domów z przestronnym salonem idealnym na pokój filmowy.