W dzisiejszych czasach rozwój technologii może znacznie ułatwiać życie i codzienne funkcjonowanie. Automatyczne sterowanie światłem, które jeszcze nie tak dawno wykorzystywali tylko właściciele dużych domów, dziś jest dostępne dla każdego. Czy u Ciebie sprawdzi się takie rozwiązanie? Poznaj wszystkie jego wady i zalety!
Dom, w którym są zamontowane inteligentne systemy, może usprawniać codzienność mieszkańców przez wiele lat. Specjalnie dla Ciebie przedstawiamy plusy i minusy automatycznego oświetlenia.
- Światło wewnętrzne – zalety i wady
Dzięki automatycznemu sterowaniu światłem nie musisz w każdym pomieszczeniu naciskać przełączników. Nowe systemy łączą ze sobą źródła światła z różnych pomieszczeń, mają bowiem jeden centralny punkt sterowania. Jest to duże udogodnienie, zwłaszcza kiedy w pośpiechu wychodzisz z domu.
Najważniejsze zalety automatycznego oświetlenia w domu:
- Bezproblemowe włączanie światła, gdy musisz wstać w nocy.
- Oświetlenie stopni schodów w nocy.
Montaż automatycznego oświetlenia ma też kilka wad. Są one jednak związane głównie z komfortem pozostałych domowników. Podstawowe minusy takiego systemu:
- Włączające się w nocy światło może przeszkadzać innym mieszkańcom.
- Niektóre wersje systemów nie pozwalają regulować natężenia oświetlenia, przez co poziom światła nie jest dostosowany do wszystkich pomieszczeń.
- Światło zewnętrzne – zalety i wady
Najważniejsze zalety systemów automatycznego światła znajdującego się na zewnątrz:
- Oświetlanie podwórka po zmierzchu, dzięki czemu możesz się swobodnie poruszać wokół domu.
- Automatyczne światło przy bramie uruchamia się, gdy zostanie wykryty ruch, dlatego będziesz wiedział, że ktoś znajduje się w pobliżu domu.
- Automatyczny system pozwala uniknąć zapalania każdego światła oddzielnie. Nie musisz wychodzić z domu – cały proces włączania i wyłączania będziesz mógł kontrolować z zamontowanej w budynku stacji.
Podobnie jak światło wewnętrzne automatyczny system zewnętrzny także ma kilka wad:
- Bardzo czułe światło może się uruchamiać w sytuacji, gdy wyczuje ruch, a więc zarejestrowany zostanie każdy spacerowicz czy zwierzę.
- Uruchomienie się w nocy oświetlenia zewnętrznego może obudzić mieszkańców domu.
- Automatyczne systemy oświetlenia domu – jak działają
Systemy z automatycznym oświetleniem domu mogą mieć zamontowane trzy rodzaje czujek:
- czujnik natężenia światła – włączający się, gdy spadnie określony poziom światła w pomieszczeniu, i wyłączający, gdy wzrośnie określony poziom światła; w większości systemów można kontrolować granice poziomów;
- czujnik zmierzchowy – stosowany w oświetleniu zewnętrznym; uruchamia się po zachodzie słońca i wyłącza tuż po wschodzie;
- czujnik ruchu – włącza się, gdy zostanie odnotowany ruch, i wyłącza, gdy przez określony czas w pomieszczeniu nic nie będzie się poruszało.
Automatyczne systemy oświetleniowe mogą znacznie ułatwić życie domowników i sprawić, że dom stanie się bardziej nowoczesny. Wejdź na stronę Dobrych Domów i wybierz projekt, w którym będziesz mógł wykorzystać ten rodzaj sterowania światłem.