Znany pisarz Umberto Eco, właściciel biblioteki liczącej 12 tysięcy książek, spytany o to, czy przeczytał wszystkie pozycje ze swojego zbioru, żartobliwie odpowiadał: „Nie, to są te książki, które muszę przeczytać do końca miesiąca. Pozostałe trzymam w biurze”. Włoski badacz literatury zapewne do perfekcji opanował sztukę aranżowania przestrzeni w domu tak, aby jak najlepiej pomieścić tysiące woluminów. Niezależnie od tego, czy posiadasz kilkaset czy kilka tysięcy książek, warto zastanowić się nadzaaranżowaniem stylowej biblioteczki w Twoim nowoczesnym domu. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Zbieranie książek ma to do siebie, że nigdy się nie kończy. Zbiór zadrukowanych stron powiększa się w miarę wzrastania naszego czytelniczego apetytu, tak że w pewnym momencie konieczne staje się stworzenie biblioteczki. Przed przystąpieniem do prac warto zadać sobie dwa pytania:
- W jakim pomieszczeniu Twój księgozbiór będzie wyglądał efektownie oraz będzie łatwy w użytkowaniu?
- Jak funkcjonalnie wykorzystać przestrzeń, tak aby np. sypialnia czy salon spełniały także inne, niebiblioteczne funkcje?
Dzięki naszemu tekstowi poznasz odpowiedzi na te pytania oraz na wiele innych wątpliwości.
Salon, sypialnia, korytarz, poddasze? Najlepsze miejsce na biblioteczkę
To, gdzie umieścisz swoją nowoczesną biblioteczkę, zależy przede wszystkim od:
- rozmiarów Twojego zbioru;
- rozmiarów Twojego domu.
Skromną liczbę książek (do 100 pozycji) spokojnie pomieścisz na dwóch wolnostojących regałach z trzema/czterema półkami, które mogą stanowić efektowną ozdobę salonu (np. w okolicy szafki RTV). Niewielki księgozbiór zajmie jeszcze mniej miejsca w pomieszczeniu, jeśli umieścisz go na wiszących półkach w kilku miejscach domu (w salonie, sypialni lub na korytarzu).
Jeśli zaś Twoja biblioteczka znacznie przekracza liczbę 100 pozycji, a Tobie zależy na jak najefektywniejszym wykorzystaniu przestrzeni, to masz do dyspozycji kilka różnych pomysłów aranżacyjnych:
- podziel zbiór książek na te, które będą często użytkowane, oraz na te, do których raczej w Twoim domu nie zagląda się często. Tych pierwszych będzie zapewne mniej niż tych drugich, więc często czytane książki umieść w salonie przy wygodnym fotelu i dobrym źródle światła, a rzadziej – na poddaszu użytkowym lub na wiszących półkach w sypialni;
- pamiętaj, że książki nie muszą być ustawiane pionowo – dzięki temu możesz porozmieszczać je również w otwartych półkach szafek RTV. Książki nie stracą nic ze swojego wyglądu, co więcej, taka „rozproszona” biblioteczka stworzy efekt przytulności w przestronnym salonie;
- postaw na regały od podłogi aż po sufit – regały tego typu zazwyczaj są montowane bezpośrednio do ściany, tak że zajmują mniej przestrzeni niż regał wolnostojący.
W przypadku jeszcze większych księgozbiorów warto pomyśleć o tym, czy dobrym rozwiązaniem nie byłoby przeznaczenie na biblioteczkę osobnej części domu, np. poddasza użytkowego. Tutaj warto pamiętać przede wszystkim o równomiernym rozłożeniu książek na całej przestrzeni oraz o dopasowaniu półek i regałów do skosów poddasza. Podstawą biblioteczki na poddaszu jest jednak jego odpowiednie ocieplenie – dowiedz się o tym więcej.
Biblioteczka bezpieczna i użyteczna – kilka zasad
Niezależnie od tego, gdzie umieścisz swój księgozbiór, pamiętaj o zasadach, dzięki którym Twoja biblioteczka nie będzie stanowiła zagrożenia dla domowników oraz będzie trwała:
- regały warto przymocować do ścian, tak aby nie stanowiły zagrożenia dla dzieci lub zwierząt, które mogą próbować wchodzić na meble;
- regałów nie należy ustawiać blisko okien lub źródeł ogrzewania – książki umieszczone przy częściowo nieszczelnych oknach mogą zawilgotnieć, z kolei zbyt suche powietrze lub wysoka temperatura niszczy papier (szczególnie w przypadku starszych książek).
- półki zawieszane na ścianach nie powinny być przesadnie obciążane – chociaż zazwyczaj przy ich montowaniu stosuje się wytrzymałe, metalowe wsporniki oraz kołki rozporowe, warto pamiętać o obciążeniu, na które są codziennie narażone. Standardowa półka na książki wykonana z drewnianej deski wytrzymuje ciężar o wadze 14 kg i raczej nie zaleca się przekraczania go.
Jeśli już stworzyłeś nowoczesną biblioteczkę, to teraz sprawdź, jak urządzić pokój filmowy.