Jedno, dwu czy wielospadowy – jaki dach wybrać?

Jedno, dwu czy wielospadowy – jaki dach wybrać?


Decyzja o wyborze kształtu dachu ma niebagatelne znaczenie nie tylko dla wyglądu bryły domu. Wpływa także na tempo budowy, jej koszt, a także komfort korzystania z pomieszczeń na poddaszu lub ze skosami. To, na jaki kształt dachu zdecydujemy się, przekłada się również na jego odporność na warunki pogodowe. Jaką konstrukcję dachu wybrać, by spełniała nasze oczekiwania?


Rodzaje dachów – najpopularniejsze rozwiązania

Bez problemu możemy wyobrazić sobie dach płaski lub dwuspadowy. Ale jakie są inne popularne konstrukcje połaci dachowej i czym wyróżnia się każda z nich? Podpowiadamy!

Dach płaski – to rozwiązanie szczególnie często wykorzystywane w przypadku domów nowoczesnych. Pomimo swojej nazwy, nie jest zupełnie płaski – jego nachylenie może wynosić nawet do kilku stopni. Jego zaletą z pewnością jest ekonomia konstrukcji, która nie zwiększa znacznie kosztów inwestycji. Dach płaski stwarza także atrakcyjne możliwości zaaranżowania jego przestrzeni, na przykład w formie tarasu. W przypadku tej konstrukcji należy zadbać o skuteczny system odprowadzania wody, a także usuwania nagromadzonego śniegu.

Dach jednospadowy – nazywany także pulpitowym. Skonstruowany jest tylko z jednej połaci, zazwyczaj o niewielkim kącie nachylenia. Idealnie sprawdzi się na długich, wąskich bryłach. Podobnie jak w przypadku dachu płaskiego, stanowi opcję stosunkowo ekonomiczną. Pozwala na wygodną aranżację pomieszczeń na piętrze, bez ograniczania ich skosami.

Dach dwuspadowy – ta klasyczna konstrukcja najbardziej kojarzy się z tradycyjnym domem, dlatego wykorzystywana jest stosunkowo często. Nierzadko charakterystyczna jest także dla nowoczesnej architektury, gdzie występuje w wersji bezokapowej. Dach dwuspadowy tworzą dwie połacie, które mogą posiadać różny kąt nachylenia. Wśród zalet tej konstrukcji wymienić należy skuteczną ochronę przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych, relatywnie tanie wykończenie i możliwość wygodnego zaaranżowania poddasza.

Dach czterospadowy namiotowy – to rodzaj dachu o czterech połaciach zbiegających się w jednym, centralnym punkcie. Pozbawiony jest kalenicy i ze względu na swój kształt nazywany jest namiotowym. Znakomicie podkreśla proporcjonalną bryłę budynków na planie kwadratu.

Dach czterospadowy kopertowy – to odmiana dachu czterospadowego, w którym połacie posiadają kształt trapezów (na dłuższym boku) i trójkątów (na boku krótszym). Swoją nazwę zawdzięcza temu, że na styku jego połaci znajduje się kalenica. Ma nawiązujący do stylu dawnego dworku kształt. Wymaga stosunkowo wysokich nakładów finansowych. 

Dach mansardowy – niezwykle efektowny i niełatwy w budowie. Jest odmianą dachu dwuspadowego lub czterospadowego, w której połacie podzielone są na dwie części o różnym kącie nachylenia. Taka konstrukcja pozwala na zminimalizowanie skosów i zapewnienie wygody na poddaszu. Warto pamiętać, że budowa dachu mansardowego nie należy do tanich i jest dość skomplikowana.

Czy konstrukcja dachu ma znaczenie?

Przyjęło się, że kształt dachu uzależniony jest przede wszystkim od stylu, w jakim utrzymany jest dom. W budownictwie tradycyjnym najczęściej wybieramy rozwiązania dwuspadowe. Domy w stylu nowoczesnym przykrywane są natomiast dachem płaskim. Jednak, aby wybrać najlepszą dla naszego domu formę połaci dachowej, należy uwzględnić wiele czynników. I nie zawsze styl bryły domu będzie warunkował jej ostateczny kształt. Co należy wziąć pod uwagę?

Z pewnością jednym z kryteriów powinno być dopasowanie dachu do otoczenia, a także lokalnych warunków atmosferycznych. Uwzględnienie tych czynników wpłynie nie tylko na jego kształt, ale także sposób montażu wybranego rodzaju pokrycia. Zdarza się także, że rodzaj konstrukcji dachu zależeć będzie od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który zawiera wytyczne dotyczące jego kształtu. Od wybranej opcji zależy także to, czy planowane poddasze użytkowe będzie funkcjonalne, a także czy dom będzie posiadał odpowiednią izolację cieplną. To wszystko prowadzi nas do kolejnego czynnika – budżetu całej inwestycji. Im bardziej skomplikowany kształt dachu, tym większych nakładów kosztów powinniśmy się spodziewać. 

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje