Trzy różne projekty domów, a każdy z pokryciem dachowym w formie dachówki ceramicznej. Współczesne trendy architektoniczne wyraźnie stawiają na funkcjonalność i estetykę tego rodzaju rozwiązań. Tym bardziej, że oferta producentów nieustannie ewoluuje dając architektom i inwestorom coraz szersze możliwości aranżacyjne. Przykładem tego są propozycje marki CREATON.
Dachówka ceramiczna jest znana od stuleci. We współczesnych projektach domów docenia się zarówno jej funkcjonalność, trwałość, jak i estetykę. I chociaż wśród architektonicznych trendów wyznaczanych na rok 2021 wymienia się przede wszystkim minimalizm i styl industrialny, nie oznacza to, że dziś nie powstają domy utrzymane w innej stylistyce. Doskonale oddają to trzy projekty przygotowane przez pracownię Dobre Domy. W każdym z nich idealnie sprawdzą się zróżnicowane rozwiązania spod znaku marki CREATON, które z pewnością zaspokoją bardzo różne potrzeby klientów.
Wielozadaniowa dachówka płaska
„Kaila” to okazały dom parterowy. Jego projekt utrzymany jest w klasycznym, ponadczasowym stylu. Ciepły odcień tynku oraz stolarki okiennej przełamany został szarym, ozdobnym kamieniem oraz grafitowym dachem pokrytym nowoczesną, ceramiczną dachówką płaską. Minimalistyczny styl połaci dachowej idealnie równoważy obecność różnych materiałów na elewacji – znalazły się tu bowiem, oprócz wspomnianego tynku strukturalnego, także okładziny kamienne i drewniane.
Architekci cenią ceramiczną dachówkę płaską głównie za efekt nowoczesnej powierzchni połaci dachu, a także za wiele dostępnych wariantów kolorystycznych. Coraz częściej wykorzystują ją również jako okładzinę elewacji. W ofercie CREATON znaleźć można wiele tego typu rozwiązań. Modele SIMPLA, KODA, CANTUS czy DOMINO tworzą na połaci jednolitą, gładką fakturę. Szczególnie dobrze wyglądają na różnych typach dachów skośnych – a właśnie taki zastosowano w projekcie domu „Kaila”.
Tradycyjna karpiówka
Chociaż karpiówka kojarzy się z jednym z najbardziej klasycznych wzorów dachówek i bardzo chętnie wykorzystywana jest podczas renowacji budynków historycznych, coraz częściej znajduje zastosowanie także w nowoczesnym budownictwie. Widać to doskonale na przykładzie projektu domu „Kira III”. To parterowy dom bez garażu, ale za to z możliwością adaptacji poddasza. Kremowe elewacje świetnie komponują się ze stolarką i okładziną w jasnym odcieniu drewna oraz dachówką w klasycznym, czerwonym kolorze. W tym przypadku na dachu idealnie sprawdzi się wspomniana karpiówka.
Charakterystyczny kształt dachówki karpiówki wyróżnia się owalnym, prostym lub ostrym zakończeniem. Dzięki niewielkim wymiarom – model KLASSIK to format 180x380x14 mm – ten rodzaj pokrycia dachowego doskonale zaprezentuje się na dachach o skomplikowanych kształtach, z wieloma załamaniami połaci. Jednak karpiówkę odkryło także nowoczesne budownictwo. Jej wysoka estetyka, funkcjonalność i dekoracyjne sposoby ułożenia na dachu, np. w „łuskę” lub „koronkę” pasują również do prostych w formie połaci. CREATON oferuje karpiówkę KLASSIK, AMBIENTE czy MANUFAKTUR. Dodatkowo KLASSIK posiada najbogatszą gamę kolorów i powierzchni w całej ofercie dachówek producenta.
Nowoczesność łączy się z historią
Projekt domu „Nina” powstał z myślą o 4-5-osobowej rodzinie szukającej nowoczesnego, niedużego domu z poddaszem użytkowym. Wyróżnia go prosta bryła i dwuspadowy dach z jednym oknem połaciowym. Do pokrycia dachu w projekcie „Nina”, architekci z pracowni Dobre Domy proponują dachówkę esówkę marki CREATON, na przykład SINFONIE lub MELODIE.
Esówki, podobnie jak karpiówki, stanowią historyczny wzór dachówek. Współcześnie są połączeniem ponadczasowego designu z funkcjonalnością, którą zyskały dzięki nowoczesnym technologiom. Model MELODIE cechuje się wyjątkową elastycznością i wysoką jakością. Natomiast duży format SINFONIE sprawia, że zużycie dachówek na metr kwadratowy jest o 30% mniejsze w porównaniu do modeli o małym rozmiarze. Esówki znajdą zastosowanie także tam, gdzie nowoczesna architektura musi dopasować się do zabytkowego otoczenia.
Szeroka gama dachówek CREATON z pewnością spełnia bardzo zróżnicowane wymagania dzisiejszego rynku. A prezentowane projekty domów udowadniają, że nowoczesna architektura idealnie może współgrać z tak tradycyjnym rodzajem pokrycia dachu, jak dachówka ceramiczna. Nawet w swej najbardziej tradycyjnej, historycznej formie.