Wiele osób podczas budowy upragnionego domu zastanawia się nad zastosowaniem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Warto pamiętać, aby wybrać urządzenie, które będzie zapewniać dobre samopoczucie oraz niskie koszty eksploatacyjne.
Wentylacja mechaniczna – dlaczego?
Wentylacja grawitacyjna powoduje nawet do 60% strat ciepła w ogólnym bilansie strat ciepła budynku mieszkalnego. Dzięki zastosowaniu centrali rekuperacyjnej można wymiernie zmniejszyć koszty ogrzewania. Zadaniem centrali wentylacyjnej jest wymiana zużytego powietrza na świeże, przy jednoczesnym odzysku ciepła z powietrza wyciąganego i użyciu tego ciepła do podgrzewu powietrza dostarczanego do domu. Centrala wentylacyjna ma za zadanie utrzymanie komfortu cieplnego oraz odpowiedniej jakości powietrza wewnątrz budynku.
Dobór urządzenia
Przy doborze urządzenia należy być świadomym, że centrale wentylacyjne wykorzystują rożne rodzaje wymienników do odzysku ciepła. Odzyskują ciepło na wymiennikach obrotowych, krzyżowych oraz przeciwprądowych. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy.
Przy centralach z wymiennikiem krzyżowym oraz przeciwprądowym trzeba zastosować wstępne źródło ciepła jako zabezpieczenie wymiennika przed zamarznięciem. Najczęściej wykorzystywane do tego celu są wstępne nagrzewnice elektryczne lub systemy GWC. Kolejnym minusem jest przesuszanie powietrza wewnętrznego podczas zimy, wilgoć wykrapla się na takich wymiennikach i jest odprowadzana do kanalizacji.
Druga ważną cechą central jest rodzaj wentylatorów użytych w centralach wentylacyjnych. Urządzenia pracują cały rok bez przerwy, dlatego należy wybrać rozwiązania energooszczędne, które zapewnią niskie koszty eksploatacyjne. Aktualnie proponowane są dwa rodzaje silników AC i EC. Lepszym wyborem są centrale z silnikami EC nieznacznie droższe od silników AC, ale w dłuższej perspektywie wydatek na pewno się zwróci, ponieważ energochłonność silników AC jest o połowę większa niż silników EC. Należy także pamiętać, aby dobrze oczyścić powietrze z zanieczyszczeń zewnętrznych takich jak pyłki, kurz itp. Najlepiej, aby klasa filtracji nie była niższa niż F5 lub F7. Dodatkowo trzeba wybrać urządzenie, które będzie proste w obsłudze np. poprzez zewnętrzny panel sterowania znajdujący się z dala od centrali.
Najczęstszy wybór
W domach, jak i mieszkaniach najczęściej używane są centrale wentylacyjne z wymiennikiem obrotowym. Jest to dobry wybór. Urządzenia tego typu mają przede wszystkim odzysk na poziomie około 85%, nie zamarzają podczas eksploatacji nawet w najzimniejsze dni. Dodatkowymi zaletami ”obrotówek” jest brak dodatkowego systemu odprowadzającego skropliny oraz brak konieczności korzystania z wstępnej nagrzewnicy elektrycznej.
Centrale wentylacyjne Komfovent Domekt
Firma Ventia jako wyłączny przedstawiciel central wentylacyjnych Komfovent oferuje bogaty zakres urządzeń. Charakteryzują się one wysokim odzyskiem ciepła, niskimi kosztami eksploatacyjnymi oraz niskim poziomem hałasu. Sterowanie centralami jest proste poprzez intuicyjny sterownik dotykowy C4Plus z wbudowanymi funkcjami m.in. harmonogram tygodniowy, ustawianie poziomu wentylacji, sterowanie temperaturą powietrza nawiewanego.
Wszystkie centrale z typoszeregu Komfovent Domekt posiadają dodatkowy piąty króciec, który można wykorzystać do współpracy z okapem lub jako wyciąg z pomieszczeń takich jak łazienka czy WC. Wyciąg realizowany jest poza odzyskiem także nie ma możliwości podmieszania powietrza na wymienniku obrotowym. Dzięki zastosowaniu energooszczędnych silników EC w centralach rekuperacyjnych Komfovent Domekt zużycie energii elektrycznej spada o połowę w porównaniu do silników AC oferowanych przez innych producentów. Centrale wykonane są z blachy ocynkowanej malowanej proszkowo, dzięki której uzyskują długą żywotność oraz odporność na warunki panujące w otoczeniu urządzenia. Izolowanie central wełną mineralną powoduje dobre wyciszenie akustyczne, jak i dobrą izolacyjną cieplną urządzenia. Wszystkie centrale mogą współpracować z nagrzewnicą elektryczną/wodną. Centrale Komfovent Domekt można także wpiąć do systemu inteligentnego budynku (BMS) –protokoły komunikacyjne Modbus oraz Bacnet.
Wszystkie centrale produkowane poprzez Komfovent posiadają liczne certyfikaty poświadczające ich jakość oraz potwierdzenie parametrów technicznych urządzeń.
„Rekuperacja do twojego domu. Poznaj energooszczędne rozwiązania Komfovent DOMEKT. Doświadcz prostej w zarządzaniu i bogatej w funkcje automatyki sterowania. Zobacz ultra cienki, dotykowy wyświetlacz.”
Pobierz broszurę >>>