O zależności kąta nachylenia dachu a projektem domu mieliście już okazję przeczytać w jednym z tekstów poradnika pracowni Dobre Domy. Bywa, że Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego wymaga od inwestora dokonania zmian związanych z kątem nachylenia dachu uwzględnionego w projekcie domu. Wbrew temu, co może się wydawać taka sytuacja zdarza się częściej niż myślisz. Co wtedy należy zrobić?
Zanim przejdziesz do dalszej części tekstu – przypomnij sobie informacje o tym, jak się mają do siebie kąt nachylenia dachu a wybór projektu domu.
Zmiana w projekcie domu?
Najczęstszym dylematem w takim wypadku jest to, czy bardziej opłaca się dokonywać zmian w już zakupionym projekcie czy po prostu zdecydować się na nowy projekt. W większości przypadków kąt nachylenia dachu powinien wynosić od 30º do 45º. Nie jest to coś, co można zlekceważyć, ponieważ niespełnienie wymagań gminy może w konsekwencji doprowadzić do braku pozwolenia na budowę domu. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie wszystkich szczegółów i upewnienie się co do właściwych liczb jeszcze przed zakupem projektu – pozwoli to oszczędzić zarówno późniejszych nerwów, jak i pieniędzy.
Jeżeli zwiększenie kąta nachylenia dachu jest mniejsze niż 5 cm, nie powinno sprawić większych problemów technicznych, chyba że sama konstrukcja zadaszenia należy do bardziej skomplikowanych. Co więcej, taką zmianę często dopuszcza się w projektach katalogowych nawet bez obowiązku uzyskania akceptacji autora.
Kupno nowego projektu domu
Niemniej jednak przy wyższych wartościach może pojawić się problem. Pamiętajmy, że zwiększenie kąta nachylenia dachu sprawia, że początkowo wybrany przez nas budynek znacznie się zmieni. Inna będzie jego powierzchnia, a także wysokość. Wszystkie modyfikacje, które będzie trzeba wprowadzić przez to w trakcie budowy, mogą się okazać naprawdę kosztowne. Dlatego w tym przypadku bardziej opłaci się zdecydować się na nowy projekt – taki, w którym kąt nachylenia będzie już odpowiedni do stawianych wymagań. Bardzo często taki zakup wyniesie nas taniej niż alternatywa. Zastanawiasz się, ile kosztuje budowa dachu w domu jednorodzinnym? Koniecznie zajrzyj do tekstu na ten temat.
Kto może wprowadzić zmiany w projekcie domu?
Tylko… kto właściwie może dokonać zmiany kąta nachylenia dachu, jeżeli jednak zdecydujemy się na takie działanie? Odpowiednim specjalistą będzie w tym przypadku architekt, który dostosuje cały projekt do lokalnych wymagań. Nie jest to jednak takie bezproblemowe, ponieważ przed wprowadzeniem jakichkolwiek modyfikacji niezbędne będzie pozwolenie od autora danego projektu
Możliwe utrudnienia w trakcie zmiany projektu domu
Problemem, z którym często spotykają się inwestorzy przy zmianie kąta nachylenia dachu, jest konieczność przeprojektowania wcześniejszej jego konstrukcji i potrzeba wykonania nowej. Można to zrobić przez wydłużenie słupów podtrzymujących wiązary, co pozwala zmienić kąt o kilka stopni; przeprojektowanie prostej konstrukcji krokwiowej na nieco bardziej złożoną lub przestawienie słupów oraz wykonanie dodatkowych wzmocnień na stropie.
Pamiętaj, że podstawową czynnością przed budową domu jest sprawdzenie wszystkich lokalnych wymagań. Następnie należy wybrać projekt domu z pracowni Dobre Domy, który je spełnia.