Para wodna w domu powstaje w czasie gotowania, kąpieli, suszenia prania, a nawet… oddychania. Jest to zatem zjawisko w pełni naturalne. Zdarza się jednak, że para skrapla się na zewnętrznej stronie szyb. Jaka jest tego przyczyna? Czy krople wody na szybach to znak wad konstrukcyjnych stolarki okiennej?
Problem z zaparowanymi oknami pojawia się najczęściej zimą i jesienią. Trudno bowiem wtedy o suszenie prania na zewnątrz czy częste wietrzenie pomieszczeń. Nie bez znaczenia pozostają także różnice temperatur.
Jakie są przyczyny parowania okien?
Skroplona para wodna pojawia się na szybach, gdy:
- w wyniku niedostatecznej wentylacji pomieszczenia wilgotność powietrza przekracza 60% (zalecany poziom to 40–50%);
- różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz wynosi około 20°C (najczęściej problem występuje w przypadku szyb, których współczynnik przenikania ciepła Ug jest bardzo niski).
Warto pamiętać, że zaparowane szyby nie są efektem nieprawidłowego montażu czy wad samego okna. Jeśli jednak parowanie następuje między szybami lub w przestrzeni tej pojawia się woda, może to świadczyć o powstaniu mostków termicznych (które tworzą się w wyniku nieprawidłowej izolacji ściany) lub o rozszczelnieniu się okna.
Jak pozbyć się zaparowanych szyb?
W celu usunięcia z pomieszczenia nadmiaru wilgoci należy zadbać o dobrą wentylację. Okazuje się bowiem, że klasyczna wentylacja grawitacyjna nie zawsze okazuje się w pełni skuteczna.
Współczesna stolarka okienna charakteryzuje się dużą szczelnością – znacznie większą niż stosowane jeszcze kilkanaście lat temu okna drewniane. Szczelne, zamknięte okna nie wpuszczają do wnętrza domu świeżego powietrza z zewnątrz, tymczasem sprawne działanie wentylacji grawitacyjnej wymaga zachowania stałej cyrkulacji powietrza. Jeśli ta nie występuje – zużyte, wilgotne powietrze nie wydostaje się na zewnątrz.
Rozwiązaniem problemu może być:
- regularne wietrzenie,
- montaż okien z funkcją mikrowentylacji,
- montaż nawiewników okiennych.
Wymusi to wymianę powietrza, ale może też… powodować straty energetyczne. Z pomieszczeń usuwane będzie bowiem ciepłe powietrze, a napłynie zimne, konieczne do ogrzania.
Alternatywą dla rozszczelnienia okien jest zatem montaż wentylacji mechanicznej, opartej na wentylatorach elektrycznych zainstalowanych w przewodach wentylacyjnych. Urządzenia tego typu są często dodatkowo wyposażone w rekuperatory pozwalające na odzyskiwanie dużej części ciepła. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Wentylacja mechaniczna. Wybierz dobrze rekuperator.
Zobacz także: Wentylacja, czyli sposób na zdrowe powietrze w domu.