Zaparowane okna w domu – jak sobie z tym poradzić?

Zaparowane okna w domu – jak sobie z tym poradzić?


Para wodna w domu powstaje w czasie gotowania, kąpieli, suszenia prania, a nawet… oddychania. Jest to zatem zjawisko w pełni naturalne. Zdarza się jednak, że para skrapla się na zewnętrznej stronie szyb. Jaka jest tego przyczyna? Czy krople wody na szybach to znak wad konstrukcyjnych stolarki okiennej?

Problem z zaparowanymi oknami pojawia się najczęściej zimą i jesienią. Trudno bowiem wtedy o suszenie prania na zewnątrz czy częste wietrzenie pomieszczeń. Nie bez znaczenia pozostają także różnice temperatur.

Jakie są przyczyny parowania okien?

Skroplona para wodna pojawia się na szybach, gdy:

Warto pamiętać, że zaparowane szyby nie są efektem nieprawidłowego montażu czy wad samego okna. Jeśli jednak parowanie następuje między szybami lub w przestrzeni tej pojawia się woda, może to świadczyć o powstaniu mostków termicznych (które tworzą się w wyniku nieprawidłowej izolacji ściany) lub o rozszczelnieniu się okna.

Jak pozbyć się zaparowanych szyb?

W celu usunięcia z pomieszczenia nadmiaru wilgoci należy zadbać o dobrą wentylację. Okazuje się bowiem, że klasyczna wentylacja grawitacyjna nie zawsze okazuje się w pełni skuteczna.

Współczesna stolarka okienna charakteryzuje się dużą szczelnością – znacznie większą niż stosowane jeszcze kilkanaście lat temu okna drewniane. Szczelne, zamknięte okna nie wpuszczają do wnętrza domu świeżego powietrza z zewnątrz, tymczasem sprawne działanie wentylacji grawitacyjnej wymaga zachowania stałej cyrkulacji powietrza. Jeśli ta nie występuje – zużyte, wilgotne powietrze nie wydostaje się na zewnątrz.

Rozwiązaniem problemu może być:

Wymusi to wymianę powietrza, ale może też… powodować straty energetyczne. Z pomieszczeń usuwane będzie bowiem ciepłe powietrze, a napłynie zimne, konieczne do ogrzania.

Alternatywą dla rozszczelnienia okien jest zatem montaż wentylacji mechanicznej, opartej na wentylatorach elektrycznych zainstalowanych w przewodach wentylacyjnych. Urządzenia tego typu są często dodatkowo wyposażone w rekuperatory pozwalające na odzyskiwanie dużej części ciepła. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Wentylacja mechaniczna. Wybierz dobrze rekuperator.

Zobacz także: Wentylacja, czyli sposób na zdrowe powietrze w domu.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje