Grunt to odpowiedni grunt, czyli działka pod budowę Twojego nowego domu. Od jej lokalizacji, ukształtowania terenu czy rodzaju zależy sprawność przeprowadzenia wszystkich formalności związanych z zakupem i budową.
Postanowiłeś, że chcesz zbudować dom, samodzielnie (czyli metodą gospodarczą) lub wynająć ekipę budowlaną. Wiesz już, że okolica ma być spokojna i zielona, a Twój nowy dom odpowiednio duży, żeby pomieścić wszystkich domowników.
Pamiętaj, że wybór działki to sprawa priorytetowa. To jednak trudniejsze niż wybór projektu domu. Dlatego podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.
Dobre towarzystwo dla Twojego domu
Otoczenie jest ważne, zarówno w miejscu pracy, szkole, w teatrze czy wokół domu. Kupowanie działki na tzw. „szczerym polu” może być kłopotliwe ze względu na brak infrastruktury technicznej. O ile na początku, gdy budujesz dom, może to nie przeszkadzać, to gdy już zamieszkasz – brak drogi czy sklepu spożywczego może okazać się dokuczliwy. O innych usługach nie wspominając. Dlatego sprawdź, czy działka, którą chcesz kupić, nie leży na całkowitym pustkowiu, ale również czy nie jest otoczona liniami wysokiego napięcia lub obiektami przemysłowymi. To nie najlepsze towarzystwo, jeśli szukasz zielonego i spokojnego miejsca.
Pod napięciem
I nie chodzi tu wcale o iskrzącą atmosferę wśród domowników, ale o sąsiedztwo linii wysokiego napięcia. Niektórzy uważają, że jest to przede wszystkim niezdrowe. Podobnie jak maszty operatorów komórkowych. O ile taki grunt może być tańszy w zakupie (ze względu na jego niższą wartość), to dom w takim otoczeniu nie prezentuje się najpiękniej, a dodatkowo linie wysokiego napięcia mogą buczeć podczas chłodów.
Czy wielkość ma znaczenie?
Żeby zbudować dom, trzeba kupić dużą działkę – to mit, który należy obalić. Różnorodność gotowych projektów domów, sprawia, że nawet mając bardzo wąską działkę, można na niej postawić wymarzony dom.
Pamiętaj, że na małej działce lepiej zbudować piętrowy dom – wykorzystasz w ten sposób dom maksimum ograniczoną przestrzeń. Na dużej działce, możesz pozwolić sobie na budowę parterowego domu lub przestronnej rezydencji.
Kierunek: północ czy południe?
Jeśli chcesz, aby Twój dom był jasny i dobrze nasłoneczniony, nie wystarczy zadbać o duże, przeszklone okna. Ważna jest lokalizacja działki względem stron świata i ukształtowanie terenu. Najlepiej, gdy działka będzie na terenie płaskim lub w wyższej części działki (jeśli teren nie jest idealnie płaski). Pamiętaj również, że od południa dom jest najbardziej nasłoneczniony, dlatego zwróć uwagę, aby właśnie od tej strony znalazła się strefa dzienna, tj. salon i jadalnia. Dojazd do posesji zlokalizuj na północy. Po tamtej stronie warto przeznaczyć pomieszczenia, które „lubią” mniej słońca – spiżarnia, gabinet, pomieszczenie gospodarcze czy garaż. Pamiętaj również, że dom powinien być położony w wyższej części działki.
Woda
Dom nad jeziorem to marzenie wielu inwestorów. Dobrze jednak, aby wokół Twojej działki nie było zbyt dużo wody, czyli, żeby teren nie był podmokły, o wysokim poziomie wód gruntowych. Wtedy taka działka będzie wymagała osuszenia i zaizolowania piwnic, którym może grozić zalanie.
Zakończyłeś wszystkie formalności związane z zakupem działki. Gratulacje! Teraz pora dowiedzieć się, jak przygotować grunt do budowy domu.