Zakończenie budowy domu to niestety nie koniec prac dla inwestora – konieczne jest dopełnienie jeszcze kilku formalności. Za zamieszkanie w domu bez poinformowania odpowiedniego urzędu grozi bowiem wysoka kara finansowa rzędu 10 tys. złotych. Sprawdź, o jakich dokumentach należy pamiętać.
Z tekstu dowiesz się:
- kiedy należy złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy,
- jak starać się o pozwolenie na użytkowanie domu.
Dopełnienie wszystkich formalności na etapie budowy domu, takich jak regularne prowadzenie dziennika budowy, sprawia, że ostateczny odbiór budynku jest mniej problematyczny. Przed zakończeniem inwestycji należy jednak zebrać wiele dodatkowych zaświadczeń potwierdzających prawidłowe wykonanie prac. W tym tekście podpowiadamy, o jakie dokumenty zadbać w czasie odbioru domu.
Zawiadomienie o zakończeniu budowy
W nowo wybudowanym domu niestety nie możesz zamieszkać od razu. Abyś mógł to zrobić legalnie, musisz najpierw dopełnić wymaganych formalności, czyli zgłosić zakończenie budowy domu do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Jeśli w ciągu 14 dni urząd nie wniesie sprzeciwu, możesz zacząć przeprowadzkę. Cała procedura jest bardzo prosta, nie przewiduje czegoś takiego jak oględziny domu. Mimo że urząd ma prawo wysłać inspektora, który sprawdzi, czy podane przez Ciebie informacje są zgodne ze stanem faktycznym, w przypadku domów jednorodzinnych praktycznie się to nie zdarza.
Jakie dokumenty należy dołączyć do zawiadomienia o zakończeniu budowy domu? Sprawdź:
- oryginał dziennika budowy domu parterowego lub piętrowego,
- oświadczenie kierownika budowy o zgodności wykonania obiektu z projektem lub warunkami pozwolenia na budowę i przepisami,
- oświadczenie kierownika budowy o doprowadzeniu terenu budowy do należytego stanu i porządku,
- kopie rysunków wchodzących w skład zatwierdzonego projektu budowlanego, a w razie potrzeby także uzupełniony opis,
- oświadczenie inwestora o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych (jeśli eksploatacja obiektu jest uzależniona od ich właściwego zagospodarowania),
- dokumentację geodezyjną (odpowiednią mapę oraz informację o zgodności usytuowania obiektu z projektem zagospodarowania działki lub odstępstwach od niego),
- protokoły badań i sprawdzeń przyłączy oraz instalacji sporządzone przez uprawnione osoby.
Niezbędne będą także protokoły odbioru:
- przyłączy wodnego, kanalizacyjnego i elektrycznego (albo umowy z dostawcami mediów),
- instalacji gazowej (jeśli zdecydowałeś się ją założyć) sporządzone przez uprawnionego instalatora,
- pionów wentylacyjnych i kominów spalinowych od mistrza kominiarskiego.
Przeczytaj także o tym, czym różni się prąd budowlany od zwykłego.
Pozwolenie na użytkowanie domu
Do odbioru domu jednorodzinnego zazwyczaj wystarczy zgłoszenie zawiadomienia o zakończeniu budowy domu. W niektórych przypadkach, oprócz zgłoszenia odbioru budowy, czeka Cię jeszcze jedna procedura: uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku. Będzie Ci ona potrzebna w poniżej wymienionych przypadkach:
- jeśli zamierzasz wprowadzić się do budynku przed zakończeniem wszystkich prac,
- jeśli taki obowiązek nałożył na Ciebie nadzór budowlany, np. w przypadku postępowania naprawczego po samowoli budowlanej,
- jeśli inwestycja jest nowym budynkiem użyteczności publicznej lub budynkiem wielorodzinnym.
Aby uzyskać zgodę na oddanie budynku do użytku, powinieneś złożyć stosowny wniosek do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego i dołączyć do niego te same dokumenty, które były Ci potrzebne przy zgłaszaniu zawiadomienia o zakończeniu budowy. Oprócz nich musisz złożyć także oświadczenie o braku uwag ze strony Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Państwowej Straży Pożarnej. Te instytucje mają 14 dni na wydanie opinii (liczone od dnia dostarczenia zawiadomienia o zamiarze użytkowania domu).
Występując o zgodę na oddanie budynku do użytku, pamiętaj, że cała procedura wiąże się z kontrolą Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który pojawi się na budowie w ciągu 3 tygodni od złożenia wniosku o pozwolenie na użytkowanie. O terminie wizyty zostaniesz powiadomiony w ciągu 7 dni od złożenia wniosku. Inspektor sprawdzi m.in. zgodność obiektu z projektem zagospodarowania działki i projektem architektoniczno-budowlanym, a także porządek na placu budowy.
Jeśli zamierzasz się wprowadzić przed zakończeniem prac, Twój dom nie musi spełniać żadnych określonych wymogów, ponieważ nie precyzują ich przepisy. Przyjmuje się jednak, że w budynku musi być przynajmniej jeden gotowy do zamieszkania pokój i możliwe do użytkowania pomieszczenia pomocnicze (kuchnia, łazienka) oraz podłączone niezbędne instalacje (elektryczna, wodna, kanalizacyjna). Teren wokół budynku powinien być uprzątnięty, podejście i podjazd utwardzone, a urządzenia budowlane, których będzie potrzebować ekipa przy prowadzeniu dalszych prac – odpowiednio zabezpieczone.