Zimą jest przejściem między ogrodem a domem. Latem – przedłużeniem salonu, na którym bardzo chętnie spędzamy wolny czas w gronie rodziny lub z książką w ręku. Taras – aż trudno wyobrazić sobie ogród bez tego magicznego miejsca, zależności od sposobu wykonania wprowadzającego nas w zupełnie inny świat.
Współcześnie taras to coś więcej niż kawałek podłogi. Człowiek potrafi spędzić tam cały dzień, gotuje, spożywa posiłki, odpoczywa, jednoczy się z naturą, słuchając ptasich śpiewów i szumu drzew. To jednocześnie bliskość domu i ogrodu. Kompromis między przebywaniem w budynku a oddychaniem świeżym powietrzem na zewnątrz. Jednak aby w pełni cieszyć się funkcjonalnością tarasu, warto zastanowić się nad tym, z czego powinien być on wykonany. Pracownia Dobre Domy podpowiada, na co zwrócić uwagę!
1. Położenie tarasu względem podłoża
Ten punkt zależy przede wszystkim od typu domu. W projektach domów z podpiwniczeniem taras siłą rzeczy jest wyniesiony ponad ziemię i znajduje się nawet 2 metry ponad nią, najczęściej ponad linią piwnicy. W takiej sytuacji staje się on przedłużeniem salonu. Jednak możliwe okazuje się również stworzenie tarasu na równi z ogrodem – wtedy stanowi jego część i warto wykorzystać to w pracach architektonicznych.
2. Styl domu
Wybierając projekt tarasu, dobrze zwrócić uwagę na styl całego domu – nowoczesny czy tradycyjny – i materiałom wykorzystanym w elewacji. Dzisiejsze trendy panujące w architekturze pozwalają łączyć ze sobą kolory i faktury. Dlatego np. szarą, kamienną ścianę można swobodnie połączyć z drewnianym, eleganckim tarasem.
Jeśli taras jest przedłużeniem salonu, to jego nawierzchnia powinna współgrać z podłogą we wnętrzu – takie swobodne przejście z jednej przestrzeni w drugą stworzy harmonię i jedność.
Sprawdź ofertę pracowni i znajdź projekt idealny dla Ciebie! Urządź się klasycznie lub nowocześnie.
3. Materiał wykonania
Istnieje wiele możliwości, w zależności od wspomnianej wyżej stylistyki i gustu mieszkańców. A wybierać można z:
- kostki betonowej – to jeden z najpopularniejszych materiałów używanych przy budowie tarasu. Kostkę można znaleźć w różnych kształtach oraz kolorach, a to przekłada się na więcej możliwości aranżacyjnych. Najczęściej jest ona dość małym elementem, co ułatwia wyłożenie nią tarasów o niestandardowych wymiarach i formach. Jednocześnie zwiększa się przez to nakład pracy i koszty robocizny.
- płyt betonowych – materiał nawiązuje do modnego ostatnio surowego modernizmu. Idealnie wpisuje się w królujący minimalizm. Płyty betonowe są dostępne w różnych kolorach, więc każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.
- kamienia naturalnego – powrót do natury to jeden z ostatnich trendów. Kamień urzeka surowością i tworzy bardzo ciekawe aranżacje. Jego nierówna forma nadaje oryginalności, a taras wkomponowuje się w przestrzeń ogrodu. Dużą zaletą tego materiału jest jego różnorodny format.
- płytek gresowych – jednego z trwalszych materiałów. Gres to bardzo funkcjonalna odmiana ceramiki – jest odporny na eksploatację oraz zarysowania, mrozoodporny, nienasiąkliwy, a także antypoślizgowy. Świetnie sprawdza się w łazienkach oraz na tarasie. Płytki gresowe występują w wielu kolorach i formach, dlatego w zależności od usytuowania tarasu można dobrać takie płytki, które dopasują się do salonu bądź ogrodu.
- drewna egzotycznego – kochamy je wszyscy. Niestety, polskie odmiany są zdecydowanie mniej odporne na zmiany warunków atmosferycznych. Drewno harmonijnie komponuje się z zielenią ogrodu, a także ciekawie kontrastuje z modernistyczną elewacją.
W poradniku Dobrych Domów znajdziesz również informację o tym, jak urządzić ogród dla dzieci.
4. Z zadaszeniem czy bez?
Kwestia zadaszenia jest sprawą indywidualną – zależy od architektury elewacji oraz ekspozycji na słońce. Duża zaleta dachu to możliwość ochrony materiału na podłodze przed szkodliwą działalnością słońca. Nie osłoni jednak podestu przed opadami. Jeśli nie chcesz typowego dachu, możesz zdecydować się na markizę – nieco delikatniejszą i kolorową.