Projektując garaż, rzadko kiedy zakładamy, że będzie to pomieszczenie jedynie na auto bądź auta. Jest to bowiem doskonała przestrzeń, w której można urządzić schowek na rowery, sprzęt przeznaczony do sportu zimowego, a nawet zaaranżować mały warsztat. W naszym artykule przeczytasz, jak urządzić garaż, aby był możliwie najbardziej funkcjonalny.
Z tekstu dowiesz się:
- jakimi materiałami wykończyć garaż,
- jak zaaranżować domowy warsztat w garażu,
- jak funkcjonalnie urządzić garażowy schowek.
Według obowiązujących przepisów wymiary miejsca postojowego na samochód w garażu muszą wynosić nie mniej niż 2,3 m szerokości i 5 m długości (przy zachowaniu 0,5 m odległości między bokiem pojazdu a ścianą garażu). Projektowanie tak niewielkiego garażu jest jednak zupełnie niefunkcjonalne, biorąc pod uwagę średnie wymiary samochodów – poruszanie się po takim wnętrzu byłoby niezwykle niewygodne. Dlatego też pomieszczenia te są zazwyczaj znacznie większe. Jak urządzić garaż w domu, aby wykorzystać pozostałą przestrzeń? Sprawdź!
Wykończenie garażu – czym obić garaż i jakie materiały na podłogi wybrać?
Kiedy wybierasz materiały na wykończenie garażu, pamiętaj przede wszystkim o tym, aby były one trwałe. Garaż jest bowiem pomieszczeniem silnie eksploatowanym. Na podłoże oddziałują ciężar samochodu, wilgoć i brud przewożone na kołach oraz chemikalia używane do czyszczenia pojazdu. Z kolei ściany są narażone na zabrudzenia, zarysowania oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Sprawdź, jakie materiały wykorzystać przy budowie garażu:
- Podłoga – podstawą jest odpowiedni układ warstw. Na podkładzie warto położyć antypoślizgowe płytki z gresu, klinkieru lub lastryka o klasie ścieralności od IV do V, twardości 7-8 w skali Mohsa i odporności na zginanie minimum 35 N/mm2.
- Ściany – również na ścianie w garażu możesz położyć płytki, które znajdą się na podłodze. Jako wykończenie ścian sprawdzą się jednak także tynk cementowy w połączeniu z farbą lateksową lub tynk kamyczkowy (mozaikowy). To materiały odporne na wilgoć i zarysowania oraz łatwe w czyszczeniu.
Aby zmniejszyć poziom wilgoci w garażu oraz ułatwić mycie samochodu, zadbaj o swobodny odpływ wody z pomieszczenia. W tym celu posadzka w garażu musi zostać wykonana z 2,5% spadkiem w kierunku kratki odpływowej prowadzącej do kanalizacji sanitarnej lub deszczowej.
Czytaj też: Z czego zbudować garaż wolnostojący?
Jak urządzić warsztat w garażu?
W garażu nigdy nie ma zbyt dużo wolnej przestrzeni. Do powierzchni zajmowanej przez samochód trzeba bowiem dodać jeszcze miejsce między nim a ścianami garażu, pozwalające na swobodne poruszanie się po pomieszczeniu. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak wyposażyć warsztat, pamiętaj, by wydzielić w nim strefę pracy, w której umieścisz cały sprzęt niezbędny do majsterkowania. Oto kilka porad, jak zaaranżować takie miejsce:
- Strefa pracy nie może kolidować z miejscem postoju samochodu, gdyż w ten sposób w trakcie prac łatwo uszkodzić karoserię pojazdu. Najlepiej umieść ją w głębi garażu.
- W garażowej strefie pracy należy zamontować gniazdka elektryczne (najlepiej bryzgoszczelne) – powinny być umieszczone na wysokości 50 cm na tej ścianie, przy której będziesz prowadził prace.
- Aby zaoszczędzić wolną przestrzeń, większość narzędzi lub substancji chemicznych przechowuj na płytkich, ale wysokich półkach o zabudowie szynowej lub panelowej, koniecznie mocowanych do ścian. Obciążenie półek powinno wynosić 200 kg.
- Jeśli w strefie pracy chcesz dodatkowo ograniczyć odstające części, które utrudniają poruszanie się po pomieszczeniu, wieszaj narzędzia na specjalnych listwach lub uchwytach.
- Bałagan w garażowym warsztacie jest niedopuszczalny, bo może doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku. Dlatego wszystkie drobne elementy (śrubki, gwoździe, nakrętki) trzymaj w zamkniętych, oznaczonych pojemnikach.
Masz jeden samochód, ale marzysz o urządzeniu własnego warsztatu? Wybierz garaż dwustanowiskowy, a przestrzeń na jedno auto zagospodaruj na stanowisko robocze.
Czytaj również: Co lepsze – garaż w domu czy poza nim?
Jak urządzić pomieszczenie gospodarcze w garażu?
Wolna przestrzeń w garażu świetnie nadaje się do przechowywania przedmiotów, które niepotrzebnie zajmują miejsce w domu, takich jak sprzęt sportowy. Rowery, narty czy deski surfingowe warto powiesić na specjalnych wieszakach ściennych lub sufitowych (to drugie rozwiązanie jest najczęściej możliwe, jeśli garaż nie jest wbudowany w bryłę domu).
Jeśli w garażu masz również miejsce na składowanie innych rzeczy, z których domownicy nie korzystają na co dzień, kup kilka plastikowych pudeł. W przeciwieństwie do kartonów nie nasiąkają one wilgocią i są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Aby zaoszczędzić dodatkową przestrzeń na przechowywanie, pamiętaj także o sezonowym przeglądzie rzeczy, które znajdują się w garażu.
Wiesz już, że urządzanie garaży wcale nie jest skomplikowane. W tym pomieszczeniu bardzo łatwo wygospodarować dodatkową przestrzeń, w której stworzysz domowy warsztat bądź pomieszczenie gospodarcze, gdzie znajdą się wszystkie rzeczy potrzebne jedynie okresowo. Sprawdź nasze projekty garaży i wybierz ten, który spełni wszystkie Twoje potrzeby!