Wybierz funkcjonalny projekt domu piętrowego – zobacz, na co zwrócić uwagę

Wybierz funkcjonalny projekt domu piętrowego – zobacz, na co zwrócić uwagę


Dom piętrowy pozwala funkcjonalnie podzielić przestrzeń mieszkalną na dwie strefy: przestronną część dzienną, dostępną dla domowników i gości, oraz nocną, gdzie znajdują się sypialnie, pokoje dziecięce, garderoba czy pokój do pracy. Projekt domu piętrowego to również rozwiązanie dla rodzin wielopokoleniowych. W tym przypadku seniorzy mogą zająć wygodny parter, a młodsze pokolenie – piętro.

Gdy szukasz nowoczesnego projektu domu piętrowego, warto mieć na uwadze przede wszystkim jego funkcjonalność i myśleć przyszłościowo. O ile w momencie budowy duża rodzina wykorzysta nieograniczoną przestrzeń, za kilkanaście lat może się okazać, że dom będzie za duży dla – na przykład wyłącznie – dwojga rodziców. Między innymi właśnie dlatego wiele osób wybiera budowę domu z poddaszem użytkowym. Kiedy decydujesz się na dom piętrowy, zwróć uwagę na kilka kluczowych kwestii, dzięki którym wybierzesz projekt odpowiadający Twoim oczekiwaniom.

1.      Uniwersalność projektu domu piętrowego

Ogromnym plusem domów piętrowych jest ich uniwersalność, ponieważ sprawdzą się na każdej działce, bez względu na jej wielkość i kształt. Nie ma w tym przypadku mowy o ograniczeniach, jakie występują podczas budowy rozłożystych domów parterowych. Ponieważ w mieście zazwyczaj nie mamy do dyspozycji obszernej działki, trudno postawić na niej inny dom niż piętrowy. Dom piętrowy wyróżnia niewielka powierzchnia zabudowy przy dużej powierzchni użytkowej, co pozwala wygospodarować skrawek ogrodu czy stworzyć taras nawet na niewielkiej miejskiej działce.

Wybierz projekt domu piętrowego, który spełni oczekiwania wszystkich domowników.

2.      Nowoczesna bryła przyciągająca wzrok

Co ważne, domy piętrowe to możliwość uzyskania atrakcyjnej, zwartej i prostej bryły budynku, która uwzględnia obszerne balkony czy przeszklenia. Mniejsza powierzchnia dachu od powierzchni użytkowej wpływa również na energooszczędność budynku. Warto wybrać projekt wykorzystujący potencjał bryły budynku i uwzględniający przestrzenie balkonowe, tarasowe, przeszklenia oraz nowoczesne rozwiązania elewacyjne.

3.      Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru projektu?

Projekt domu piętrowego powinien też spełniać wytyczne dotyczące zgody na budowę w danym terenie, odpowiadać potrzebom jego mieszkańców – co nie zawsze oznacza dużą powierzchnię budynku. Dobrze też dostosować rodzaj projektu do możliwości finansowych oraz zaplanować schody, które podniosą komfort mieszkańców.

 

 

 

 

 

O czym jeszcze trzeba pamiętać, jeśli chodzi o schody:

 

 

 

 

Dodatkowo warto pamiętać też o odpowiednim doświetleniu schodów, aby zapewnić ich bezpieczne użytkowanie wieczorem i w nocy. W domach piętrowych konieczne jest jednak rozwiązanie zakładające minimalną częstotliwość korzystania ze schodów w ciągu dnia.

4.      Koszty budowy domu piętrowego

Projekt domu piętrowego z garażem lub bez (ale nie o powierzchni większej niż 150 m2) i jego budowa to wydatek mniejszego rzędu niż wzniesienie rozłożystego domu parterowego. Oszczędzić możemy w tym przypadku na kilku rzeczach:

5. Odpowiedni dach to mniejsze koszty utrzymania

Forma dachu i materiały wykorzystane do jego stworzenia wpływają na ostateczny koszt utrzymania nieruchomości. W nowoczesnych projektach dominują dachy płaskie, ale zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie, sprawdź, czy jest możliwość wzniesienia domu z takim dachem. W niektórych gminach minimalne nachylenie połaci dachowej będzie uwzględnione w MPZP bądź w warunkach zabudowy, a budowa płaskiego dachu będzie niemożliwa.

Największym plusem płaskiego dachu jest doskonała odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dobrze wykonanemu stropodachowi nie grożą: gradobicia, zawieje, wichury czy inne ekstremalne warunki pogodowe. Co ważne, płaski dach – po prostu – łatwiej wybudować. Nie trzeba w tym przypadku stawiać więźby, montować pokrycia i wykańczać poddasza płytami. Płaski dach sprawdzi się też w energooszczędnych budynkach, ponieważ niweluje utratę ciepła z domu. A to ostatecznie ma duży wpływ na koszty eksploatacji nieruchomości.

Specjaliści Dobrych Domów pomogą Ci wybrać idealny projekt. Możesz również sprawdzić projekty domów z wizualizacjami wnętrz, by znaleźć dom, który spełnia wszystkie powyższe wytyczne.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje