Dom piętrowy pozwala funkcjonalnie podzielić przestrzeń mieszkalną na dwie strefy: przestronną część dzienną, dostępną dla domowników i gości, oraz nocną, gdzie znajdują się sypialnie, pokoje dziecięce, garderoba czy pokój do pracy. Projekt domu piętrowego to również rozwiązanie dla rodzin wielopokoleniowych. W tym przypadku seniorzy mogą zająć wygodny parter, a młodsze pokolenie – piętro.
Gdy szukasz nowoczesnego projektu domu piętrowego, warto mieć na uwadze przede wszystkim jego funkcjonalność i myśleć przyszłościowo. O ile w momencie budowy duża rodzina wykorzysta nieograniczoną przestrzeń, za kilkanaście lat może się okazać, że dom będzie za duży dla – na przykład wyłącznie – dwojga rodziców. Między innymi właśnie dlatego wiele osób wybiera budowę domu z poddaszem użytkowym. Kiedy decydujesz się na dom piętrowy, zwróć uwagę na kilka kluczowych kwestii, dzięki którym wybierzesz projekt odpowiadający Twoim oczekiwaniom.
1. Uniwersalność projektu domu piętrowego
Ogromnym plusem domów piętrowych jest ich uniwersalność, ponieważ sprawdzą się na każdej działce, bez względu na jej wielkość i kształt. Nie ma w tym przypadku mowy o ograniczeniach, jakie występują podczas budowy rozłożystych domów parterowych. Ponieważ w mieście zazwyczaj nie mamy do dyspozycji obszernej działki, trudno postawić na niej inny dom niż piętrowy. Dom piętrowy wyróżnia niewielka powierzchnia zabudowy przy dużej powierzchni użytkowej, co pozwala wygospodarować skrawek ogrodu czy stworzyć taras nawet na niewielkiej miejskiej działce.
Wybierz projekt domu piętrowego, który spełni oczekiwania wszystkich domowników.
2. Nowoczesna bryła przyciągająca wzrok
Co ważne, domy piętrowe to możliwość uzyskania atrakcyjnej, zwartej i prostej bryły budynku, która uwzględnia obszerne balkony czy przeszklenia. Mniejsza powierzchnia dachu od powierzchni użytkowej wpływa również na energooszczędność budynku. Warto wybrać projekt wykorzystujący potencjał bryły budynku i uwzględniający przestrzenie balkonowe, tarasowe, przeszklenia oraz nowoczesne rozwiązania elewacyjne.
3. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru projektu?
Projekt domu piętrowego powinien też spełniać wytyczne dotyczące zgody na budowę w danym terenie, odpowiadać potrzebom jego mieszkańców – co nie zawsze oznacza dużą powierzchnię budynku. Dobrze też dostosować rodzaj projektu do możliwości finansowych oraz zaplanować schody, które podniosą komfort mieszkańców.
- Zgodność z MPZP bądź warunkami zabudowy – budowa domu powinna być zgodna z postanowieniami zawartymi w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego i prawem budowlanym. Jeśli na terenie gminy nie uchwalono MPZP, należy uzyskać określone warunki zabudowy Od tego zależą m.in. wysokość domu, rodzaj dachu, ilość kondygnacji czy nawet kolor elewacji budynku.
- Duży dom nie oznacza wygodnego domu – to mit. Funkcjonalny i dobrze zaplanowany dom to wygodny dom. Dlatego gdy szukasz idealnego projektu domu piętrowego, zwróć też uwagę na jego funkcjonalność i rozkład pomieszczeń. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie rozplanowanie wnętrza, zgodne ze stylem życia rodziny.
- Czy na pewno będzie mnie na to stać – to, na jaką wielkość budynku się zdecydujemy, każdego roku będzie miało realny wpływ na naszą kondycję finansową. Zgodnie z prostą zasadą: im większy dom, tym wyższe koszty eksploatacji, już od początku należy zastanowić się nad zmniejszeniem kosztów użytkowania budynków. Pomocne będzie w tym przypadku zastosowanie najlepszych rozwiązań architektonicznych.
- Schody w domu piętrowym – to jeden z najważniejszych elementów wpływających na komfort życia. Warto dokładnie przemyśleć układ, wielkość i kąt nachylenia schodów, aby codzienne wchodzenie i schodzenie po nich nie było uciążliwe dla domowników.
O czym jeszcze trzeba pamiętać, jeśli chodzi o schody:
- zbyt strome schody utrudniają wchodzenie i schodzenie, zwiększają ryzyko upadku, uniemożliwiają sprawne wnoszenie rzeczy na piętro, np. mebli. Przy wyborze schodów warto mieć na uwadze to, że stopnie powinny mieć 14–17 cm wysokości i około 30 cm szerokości;
- schody usytuowane w pobliżu wejścia do budynku to strata dużej powierzchni użytkowej (wiążą się z koniecznością stworzenia holu albo wydzielonej klatki schodowej), a jednocześnie jest to wygodne rozwiązanie. Dzięki niemu ograniczysz przenoszenie się dźwięków między piętrami i zyskasz wydzieloną strefę dzienną na parterze od nocnej na piętrze;
- schody w otwartej przestrzeni dziennej – nowoczesny dom piętrowy zakłada coraz częściej takie rozwiązanie. Schody w otwartej przestrzeni to przede wszystkim oszczędność powierzchni, a odpowiednio dobrane do aranżacji mogą być najlepszą ozdobą nowoczesnej przestrzeni;
- rodzaj schodów ma znaczenie – wpływa m.in. na aranżację przestrzeni czy wykorzystanie powierzchni pod schodami:
- schody dwubiegowe – najpopularniejszy rodzaj montowany bezpośrednio przy ścianie;
- schody jednobiegowe – chociaż zajmują więcej przestrzeni, dają więcej możliwości aranżacyjnych. Można urządzić pod nimi garderobę lub wypełnić przestrzeń półkami na książki i szufladami;
- schody spiralne – sprawdzą się w małych przestrzeniach, mogą być zamontowano przy ścianie i w centrum pomieszczenia. Ich oryginalny wygląd może być doskonałą ozdobą wnętrza.
Dodatkowo warto pamiętać też o odpowiednim doświetleniu schodów, aby zapewnić ich bezpieczne użytkowanie wieczorem i w nocy. W domach piętrowych konieczne jest jednak rozwiązanie zakładające minimalną częstotliwość korzystania ze schodów w ciągu dnia.
4. Koszty budowy domu piętrowego
Projekt domu piętrowego z garażem lub bez (ale nie o powierzchni większej niż 150 m2) i jego budowa to wydatek mniejszego rzędu niż wzniesienie rozłożystego domu parterowego. Oszczędzić możemy w tym przypadku na kilku rzeczach:
- mniejszy wydatek związany z zakupem działki – w przypadku domu parterowego działka musi być większa, a co za tym idzie – droższa,
- dom piętrowy można budować etapowo – również wykończenie domu można rozłożyć na dłuższy czas,
- tańsza instalacja – zlokalizowanie kuchni i łazienki jedna pod drugą zmniejsza koszty dostarczania ciepłej wody do pomieszczeń,
- mniejsze koszty eksploatacyjne – w przypadku domu piętrowego za ogrzewanie budynku zapłacimy mniej, szczególnie wtedy, gdy Twój dom to zwarta bryła z płaskim dachem.
5. Odpowiedni dach to mniejsze koszty utrzymania
Forma dachu i materiały wykorzystane do jego stworzenia wpływają na ostateczny koszt utrzymania nieruchomości. W nowoczesnych projektach dominują dachy płaskie, ale zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie, sprawdź, czy jest możliwość wzniesienia domu z takim dachem. W niektórych gminach minimalne nachylenie połaci dachowej będzie uwzględnione w MPZP bądź w warunkach zabudowy, a budowa płaskiego dachu będzie niemożliwa.
Największym plusem płaskiego dachu jest doskonała odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dobrze wykonanemu stropodachowi nie grożą: gradobicia, zawieje, wichury czy inne ekstremalne warunki pogodowe. Co ważne, płaski dach – po prostu – łatwiej wybudować. Nie trzeba w tym przypadku stawiać więźby, montować pokrycia i wykańczać poddasza płytami. Płaski dach sprawdzi się też w energooszczędnych budynkach, ponieważ niweluje utratę ciepła z domu. A to ostatecznie ma duży wpływ na koszty eksploatacji nieruchomości.
Specjaliści Dobrych Domów pomogą Ci wybrać idealny projekt. Możesz również sprawdzić projekty domów z wizualizacjami wnętrz, by znaleźć dom, który spełnia wszystkie powyższe wytyczne.