Jeśli kupiłeś dom, ale zostawiłeś sobie otwartą furtkę do przebudowy w postaci adaptacji poddasza, zapewne trafiłeś w dziesiątkę. Taki projekt jest bowiem przyszłościowy, bo przy rozsądnym metrażu i wyborze dobrej aranżacji poddasza mieszkalnego będziesz mógł stworzyć wymarzoną dodatkową przestrzeń niskim kosztem. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak zrobić poddasze użytkowe, na co zwracać uwagę, a także czy i jakie formalności są konieczne przy takich pracach budowlanych.
Z tekstu dowiesz się:
- co właściwie należy rozumieć przez poddasze użytkowe,
- jakich kwestii formalnych musisz dopilnować, aby stworzyć poddasze użytkowe,
- jaka instalacja musi być doprowadzona na użytkowe poddasze,
- o czym należy pamiętać podczas przebudowy poddasza.
Wybierając dom, musisz się zdecydować na jeden z dwóch wariantów – projekt domu ze strychem użytkowym, który możesz przerobić na w pełni funkcjonalne poddasze, albo zwyczajny projekt parterowy lub piętrowy. Wydaje się, że w drugim przypadku nie ma możliwości aranżacji poddasza – projekt bowiem nie zakłada takiej opcji. Nic bardziej mylnego – da się to zrobić i wybudować poddasze użytkowe, jednak wymaga to wysokiego nakładu finansowego. Wiąże się to bowiem z podnoszeniem dachu oraz podwyższaniem ścianki kolankowej. Dlatego znacznie bardziej przyszłościowym projektem jest ten, który obejmuje strych. Dowiedz się, w jaki sposób możesz go zaadaptować na w pełni użytkowe poddasze.
Co to jest poddasze użytkowe? Wyjaśniamy pojęcie
Poddasze nieużytkowe to takie, które nie jest przystosowane do celów mieszkalnych. Pełni ono najczęściej funkcję strychu lub przestrzeni wentylacyjnej. Często możliwa jest jednak adaptacja poddasza nieużytkowego na użytkowe.
Najważniejsza różnica między poddaszem nieużytkowym a użytkowym kryje się zatem w funkcji danego pomieszczenia. Poddasze użytkowe może być wykorzystane jako:
- pomieszczenie mieszkalne, np. pokoje sypialne,
- pomieszczenie pomocnicze, np. łazienka, kuchnia, garderoba,
- pomieszczenie techniczne, w którym mieszczą się urządzenia niezbędne do obsługi technicznej budynku,
- pomieszczenie gospodarcze na poddaszu, np. spiżarnia lub składzik.
Wniosek o adaptację strychu – zagospodarowanie poddasza – przepisy
Nie tylko rozpoczęcie budowy nowego domu może wymagać pozwolenia na budowę. Jeśli chcesz zrealizować projekt poddasza użytkowego, w pewnych, bardzo konkretnych okolicznościach również musisz wystąpić o takie zezwolenie. Kiedy jest ono potrzebne? Sprawdź:
- jeśli planujesz rozbudowę zabytku,
- jeśli Twój projekt zakłada rozbudowę lub nadbudowę istniejącej bryły budynku,
- jeśli w projekcie zawarty jest plan przegród zewnętrznych bądź elementów konstrukcyjnych.
Jeśli chcesz dokonać takiej adaptacji poddasza, formalności muszą obejmować dostarczenie:
- 3 egzemplarzy projektu budowlanego,
- oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością,
- decyzji o zagospodarowaniu terenu i warunkach zabudowy,
- zaświadczenia o wpisaniu autora projektu budowlanego na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego.
Urząd ma aż 65 dni na rozpatrzenie wniosku o pozwolenie na budowę, pamiętaj więc, aby złożyć dokumenty odpowiednio wcześniej. Jeśli natomiast Twój projekt nie zakłada tak dużej ingerencji w konstrukcję budynku, wystarczy, że zgłosisz zmianę sposobu użytkowania poddasza. Takie zgłoszenie rozpatrywane jest przez 30 dni.
Zobacz także: Budowa domu od podstaw – najważniejsze rzeczy, o których musisz wiedzieć przed rozpoczęciem prac
Zagospodarowanie poddasza – przepisy dotyczące instalacji
Aby pomieszczenia na adaptowanym poddaszu były zdatne do zamieszkania, należy do niech doprowadzić wszystkie potrzebne instalacje.
Po pierwsze: elektryka. Przewody elektryczne nie mają możliwości odprowadzania ciepła, a wszystkie elementy konstrukcyjne poddasza są szczelnie wypełnione izolacją termiczną. Dlatego należy dokładnie rozplanować tę instalację, aby była bezpieczna. Najlepiej poprowadzić ją w specjalnych osłonach z niepalnego plastiku oraz dobrać odpowiednie przewody. Jeśli doprowadzasz elektrykę na drewniane poddasze, co wymaga najwyższej ostrożności ze względu na łatwopalny budulec, to używaj:
- miedzianych przewodów o przekroju min. 1,5 mm2 do oświetlenia,
- miedzianych przewodów o przekroju min. 2,5 mm2 do gniazdek.
Dodatkowo pamiętaj, aby sprowadzić wszystkie przewody do jednej skrzynki zasilającej strych oraz zabezpieczyć instalację na strychu oddzielnym włącznikiem.
Po drugie: kanalizacja. Dobra wiadomość – piony tej instalacji już podczas budowy są doprowadzane ponad połacie dachowe. Wystarczy zatem, że podłączysz do nich odpowiednie rury. Pamiętaj, że:
- minimalna średnica pionu, z którego jest możliwe odprowadzenie ścieków, wynosi 100 mm,
- rury powinny być prowadzone ze spadkiem min. 2 cm na 1 m długości.
Rury, którymi doprowadza się zarówno ciepłą, jak i zimną wodę, można położyć w dowolnym miejscu, ponieważ mają stosunkowo niewielkie rozmiary (średnica ok. 2 cm).
Po trzecie: izolacja. Bywa, że poddasze nie posiada izolacji wymaganej w pomieszczeniach stworzonych do celów mieszkaniowych. W takiej sytuacji masz dwa wyjścia:
- zdemontować pokrycie dachowe i wykonać izolację z folii bezpośrednio na krokwiach,
- ułożyć folię od środka i przymocować ją do wewnętrznej strony krokwi, jeszcze przed położeniem warstwy ociepleniowej.
Ważne, by pamiętać o zaimpregnowaniu drewnianych krokwi preparatami chroniącymi przed ogniem oraz grzybami.
Zobacz także: Zdrowy mikroklimat w domu – jak o niego zadbać?
Projekty poddasza mieszkalnego – o czym należy pamiętać?
Istotną kwestią, o której musisz pamiętać przy tworzeniu projektu adaptacji poddasza, jest oświetlenie. Okap dachu w naturalny sposób reguluje ilość wpadającego do wnętrza światła, więc zmiana jego położenia będzie mieć swoje konsekwencje. Właściwe szerokość i wysokość okapu sprawiają, że światło słoneczne w odpowiednim stopniu doświetla pomieszczenia w budynku. Wszystko ma związek z porami roku. W gorących miesiącach okap zasłania okna i chroni pomieszczenia przed przesadnym nagrzewaniem się. Promienie słoneczne zostają natomiast wpuszczone zimą, kiedy słońce znajduje się niżej. Warto o tym pamiętać, kiedy adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym będzie się wiązać z instalacją nowych okien połaciowych.
Kolejnym wyzwaniem w projekcie poddasza użytkowego mogą się okazać ścianki działowe. Te na poddaszu mają raczej lekką konstrukcję szkieletową z profili stalowych, czasami spotyka się też belki drewniane. Ściany murowane można budować na bardziej wytrzymałym stropie gęstożebrowym lub monolitycznym. Niestety, nie każde miejsce pozwala na ich postawienie. Potrzebne jest do tego wzmocnione miejsce stropu. Często znacznie korzystniejszym pomysłem są lekkie ściany szkieletowe z wypełnieniem z wełny mineralnej (ten materiał poprawia ich izolacyjność akustyczną). Miej to na uwadze już podczas wyboru materiałów do budowy domu, jeśli w dalszych planach masz stworzenie strychu użytkowego.
Zobacz także: Jak i czym ocieplić poddasze?
Wiesz już, jakie wyzwania mogą Cię czekać podczas adaptacji poddasza, ale wiesz również, jak sobie z nimi poradzić i które kroki są najważniejsze. Powiększenie domu o funkcjonalną przestrzeń daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych, dlatego już podczas wyboru projektu domu zwróć uwagę przede wszystkim na te, które dają taką możliwość!