Wskazówki dotyczące wyboru projektu domu dla dużej rodziny

Wskazówki dotyczące wyboru projektu domu dla dużej rodziny


Duża rodzina to duże wyzwania. Również te związane z planami budowy domu, w którym każdy powinien znaleźć swoją wygodną przestrzeń. Wybierając gotowy projekt domu dla 5- lub 6-osobowej rodziny, myśl przyszłościowo, ponieważ potrzeby, relacje i oczekiwania domowników z biegiem czasu będą się dynamicznie zmieniać. Jak wybrać projekt domu dla rodziny z dziadkami, a nawet wnukami? Sprawdź!

Z tekstu dowiesz się:

To, co wydaje się najlepszym rozwiązaniem dziś, za 5 lat może wymagać dużych modyfikacji. Dom dla dużej rodziny powinien ewoluować razem z nią, niejako dopasowywać się do etapów jej życia. A chociaż domowników jest wielu, wcale nie oznacza to, że dom musi być ogromny, a jego budowa i wykończenie mają pochłonąć duże sumy. Z naszymi radami wybierzesz zarówno projekt domu parterowego dla 5-osobowej rodziny, jak i piętrowy budynek dla wielu pokoleń.

Metraż domu – jak duży dom wybrać, aby każdy czuł się komfortowo?

Domy dla licznej rodziny powinny pozwalać na wygodne i komfortowe funkcjonowanie wszystkich domowników, co nie oznacza, że należy stawiać wyłącznie na projekty dużych domów. Istnieje zasada, że w domu ma się znaleźć co najmniej tyle pomieszczeń, ilu jest domowników (wyłączając przestrzenie wspólne). Najlepszy metraż domu dla 5- lub 6-osobowej rodziny powinien oscylować w granicach 150-180 m2. Istnieje oczywiście szansa zaaranżowania mniejszej przestrzeni, ale wówczas wymaga to dobrego planowania i wykorzystania każdego zakamarka. Zapewne w tym przypadku trudno będzie zorganizować pralnię, garderobę czy wielką łazienkę.

Wiele zależy od indywidualnych preferencji, metrażu samej działki i możliwości finansowych. W przypadku projektu domu dla rodziny wielopokoleniowej warto stworzyć komfortową strefę dla nestorów rodu i młodego pokolenia z dziećmi. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się domy piętrowe, w których na parterze zamieszka starsze pokolenie, zaś na piętrze – młodsze z dziećmi.

Czytaj też: Nowoczesny czy tradycyjny – jak wybrać projekt domu?

10 wskazówek projektowania domu dla dużej rodziny

Zanim zdecydujesz się na jakikolwiek projekt domu jednorodzinnego, warto mieć na uwadze 10 poniższych wskazówek, które pomogą Ci odpowiedzieć sobie na ważne pytania. Przeczytaj:

  1. Duże i funkcjonalne przestrzenie wspólne – kuchnia, salon i jadalnia to miejsca, gdzie powinna zmieścić się i czuć komfortowo cała rodzina. O ile pokoje członków rodziny nie muszą być bardzo duże, o tyle wymiary wnętrza do wspólnego użytku powinny gwarantować swobodę, kiedy cała rodzina chce wspólnie zjeść obiad, obejrzeć film lub pograć w gry.
  2. Gabinet gwarantujący spokojną pracę – jeśli ktoś pracuje w domu, potrzebuje swojego miejsca – przestrzeń wspólna nie może pełnić funkcji biura jednego z domowników.
  3. Spiżarnia, pomieszczenia gospodarcze, kotłownia, garaż – choć te przestrzenie zajmują sporo miejsca, nie należy z nich rezygnować ani mocno ograniczać ich metrażu.
  4. Strefa odpoczynku wyraźnie oddzielona od centrum życia rodzinnego – nie stanowi to problemu w przypadku domów piętrowych lub domów z poddaszem użytkowym. Na parterze zwyczajowo lokuje się strefę dzienną, a sypialnie na górze lub w innej części domu.
  5. Seniorzy na parterze, w odseparowanej części domu – w wielopokoleniowych domach warto zadbać o dobre samopoczucie seniorów, którzy swoją przestrzeń powinni mieć na parterze, najlepiej w odseparowanej części domu, gdzie znajdą ciszę i spokój, a także nie będą musieli chodzić po schodach.
  6. Poddasze najlepsze dla dzieci – jeśli zdecydujesz się na projekt domu z poddaszem użytkowym, najlepiej przeznaczyć je na pokoje dla dzieci lub strefę zabawy.
  7. Przestronny salon z jadalnią i otwartą kuchnią – dzięki otwartej przestrzeni cała rodzina może być zaangażowana w przygotowywanie posiłków, rodzice mają zawsze na oku swoje mniejsze pociechy, a duży stół w jadalni będzie mógł się zmieniać w stół do rodzinnych gier.
  8. Taras i ogród – to ważne miejsca, jeśli tylko metraż działki na to pozwala, warto stworzyć wygodne przejście na taras i do ogrodu ze strefy dziennej.
  9. Więcej niż jedna łazienka – jak uniknąć problemu czekania w porannej kolejce na łazienkę? Warto wybrać projekt domu, który uwzględnia łazienkę dla gości oraz oddzielną łazienkę w sypialni (np. w pokoju rodziców) i łazienkę do użytku wszystkich domowników (np. łazienkę dla starszych dzieci).
  10. Funkcjonalność, nie metraż – myśląc o projekcie domu dla wieloosobowej rodziny, miej na uwadze przede wszystkim funkcjonalność budynku. Oznacza to, że pokoje wcale nie muszą być duże, aby były wygodne, a pralnię czy spiżarnię można wygospodarować nawet w domu o powierzchni poniżej 150 m2.

Czytaj także: Pomysły na wykorzystanie pustej przestrzeni nad salonem – wybierz projekt domu z antresolą

Projekt domu dla dużej rodziny powinien być przede wszystkim przemyślany. Nawet jeśli myślisz, że Twoje dzieci szybko osiągną samodzielność i zaraz po znalezieniu pierwszej pracy wyprowadzą się na swoje, wcale może się tak nie wydarzyć. Miej to na uwadze, jak również fakt, że możesz stać przed koniecznością zaopiekowania się starszymi dziadkami czy rodzicami. Dlatego też planując budowę lub kupno domu, myśl przyszłościowo, aby z biegiem lat nie stracić komfortu życia.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje