Na dobry projekt składa się wiele czynników. Ogrzewanie domu w okresie zimowym to jedna z rzeczy, którą szczególnie powinieneś mieć na uwadze podczas tworzenia wizji wymarzonych czterech kątów.
Przed rozpoczęciem inwestycji warto zorientować się, jak wymagające i czasochłonne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Istotne jest również przygotowanie kosztorysu oraz określenie etapów budowy domu, przy uwzględnieniu jego ocieplenia. W początkowej fazie należy zadbać by dom, który ma powstać miał odpowiednią izolację.
Wybór właściwego terenu
Dobry plan pomoże Ci zbudować dom, który będzie zapobiegał utracie ciepła i pozwoli na sporą redukcję kosztów ogrzewania. Położenie budynku mieszkalnego na działce oraz rozmieszczenie pokoi ma duży wpływ na zapewnienie pomieszczeniu ochrony przed utratą ciepła. Idealna działka pozwalająca na doskonałe wykorzystanie energii słonecznej to taka, która ma lekki spadek terenu w stronę południową oraz pozwala wybudować w tym miejscu największą część elewacji budynku. Zieleń, zwłaszcza drzewa i wysoki żywopłot rozmieszczone od strony północnej pomogą ochronić mieszkanie przed wiatrem. Pozwoli to zapobiec wychłodzeniu w okresie zimowym.
Rozmieszczenie okien i pomieszczeń
Kiedy określisz już odpowiednie usytuowanie budynku, przychodzi pora na wybór projektu domu. Zwróć uwagę, czy w projekcie największa liczba okien rozmieszczona jest od strony południowej. Pomoże Ci to lepiej wykorzystać ciepło pochodzące z promieni słonecznych i znacznie ocieplić mieszkanie w okresie jesienno-zimowym. Po tej stronie warto również umieścić kuchnię i salon. Są to pomieszczenia, w których najczęściej przebywasz w ciągu dnia, a położenie od strony południowej wprowadzi do nich więcej naturalnego światła. By uniknąć zbytniego nagrzewania się domu latem, możesz zamontować w oknach rolety zewnętrzne i wewnętrzne.
Ciepło pod kontrolą
Już na początkowym etapie projektu należy uwzględnić zwartą bryłę budynku. Takie zastosowanie pozwoli oszczędzić pieniądze i energię nawet do 10-15%, zatrzymując ciepło pochodzące ze słońca na dłuższy czas. Bardzo ważne jest również wyeliminowanie na samym początku powstawaniamostków cieplnych. Jest to negatywne zjawisko, polegające na występowaniu w przegrodzie budynku miejsc, których przewodnictwo cieplne jest większe niż przegrody. Mogą one spowodować straty ciepła, zawilgocenie wnętrz lub nawet powstawanie pleśni. Niższe koszty eksploatacji zapewnisz również poprzez uwzględnienie właściwej warstwy izolacji – w ten sposób zapobiegniesz utracie ciepła przez ściany budynku.
Przygotowanie domu do ocieplenia
Podłoże i ściany mają bardzo duży wpływ na trwałość ocieplenia w domu. Zanim przystąpisz do klejenia płyt termoizolacyjnych, musisz wykonać kilka czynności:
- Bardzo istotne jest prawidłowe osuszenie ścian. Jeżeli w pomieszczeniu występuje wilgoć, powodem może być nieszczelna hydroizolacja fundamentów lub cieknąca rynna. Takie usterki należy niezwłocznie naprawić.
- Następnie musisz dokładnie oczyścić ściany oraz podłogę. Można użyć do tego tradycyjnych metod, tj. ciepłej wody i detergentów, ale trzeba pamiętać, że po tym zabiegu konieczne będzie suszenie elewacji. Innym sposobem jest wyczyszczenie ścian suchym lodem lub specjalnymi preparatami.
- Kolejnym etapem przygotowaniu domu do ocieplenia jest wyrównanie podłoża, najlepiej poprzez zastosowanie zaprawy wyrównawczej z cementu.
- Na koniec warto pomalować ściany preparatem gruntującym, który znacznie zmniejszy chłonność podłoża (mogącego odciągać wilgoć z kleju i przyczyniającego się do słabszej przyczepności).