Piękne, praktyczne, a przy tym pasujące do całej stylistyki domu – takie właśnie powinny być tarasy. Ta zewnętrzna część domu to wizytówka całego mieszkania oraz ogrodu, dlatego warto zadbać o jej odpowiednią oprawę. To, jak prezentuje się Twój taras, zależy przede wszystkim od posadzki. Zobacz, jakie produkty wybrać, aby podłoże w tej części Twojego domu było nie tylko trwałe, ale także efektowne.
Planując budowę tarasu, uwzględnij od razu rodzaj materiału, który chcesz położyć na podłogę. Naturalne drewno, deski kompozytowe, płytki gresowe, a może kostka brukowa? Poznaj wszystkie zalety i wady każdego rodzaju posadzki na tarasie, a także dowiedz się, jak je pielęgnować, aby służyły Ci przez lata.
Naturalne drewno – długoletnia trwałość
Drewno od zawsze cieszyło się bardzo dużym powodzeniem w budownictwie. Duży wybór gatunków oraz kolorów tego wyjątkowego surowca sprawia, że taras drewniany można dopasować zarówno do wyglądu całego domu, jak i własnych upodobań.
Możliwości wyboru odpowiedniego drewna na taras są bardzo szerokie. W naszym klimacie dobrze sprawdzą się deski z krajowego dębu lub jesionu, przyzwyczajonego do panujących w Polsce zmiennych warunków. Ciekawym rozwiązaniem są także deski egzotyczne np. iroko lub merbau odporne na bardzo dużą wilgoć.
Taras z drewna układa się na legarach. Pamiętaj jednak, że belek nie powinno się kłaść bezpośrednio na gruncie, gdyż łatwo mogą one zbutwieć. Zwróć także uwagę na to, aby między deskami pojawiły się przerwy o szerokości minimum 1,5 cm, które zapewnią odpowiednią pracę drewna. Unikniesz dzięki temu wznoszenia się i pękania posadzki, a także sprawisz, że Twój taras będzie pięknie się prezentował przez wiele lat.
Deski kompozytowe – idealny zamiennik drewna
Deski kompozytowe coraz częściej zastępują naturalne drewno. Zbudowane są z mączki drzewnej (ok. 50-60%) i PCW, czyli polichlorku winylu, a swoim wyglądem przypominają klasyczny parkiet. Od naturalnego surowca różnią się tym, że na ich powierzchni słoje pozostają niewidoczne.
Deski kompozytowe są bardzo odporne na wilgoć. Nie musisz się także obawiać, że po pewnym czasie zmienią swój kolor. Wierzchnia warstwa PCW sprawia, że ten rodzaj posadzki jest bardzo trwały i nie ma konieczności ich olejowania.
Deski kompozytowe układa się w podobny sposób jak naturalne drewno – na legarach. Nie musisz jednak zwracać uwagi na zachowanie odpowiednich przerw między poszczególnymi częściami tarasu – deski kompozytowe nie reagują na zmiany temperatur, w związku z czym nie kurczą się ani nie puchną.
Płytki – nowoczesna elegancja
Praktycznym, a zarazem eleganckim wykończeniem tarasu okaże się posadzka z płytek gresowych. W zależności od producenta w sklepach dostępny jest bardzo szeroki wybór rozmiarów, kolorów oraz wzorów płytek. Mogą one przypominać zarówno naturalne drewno, jak i elegancki marmur.
Płytki gresowe układa się na betonowym podkładzie za pomocą zaprawy. Bardzo ważne jest to, aby spoiwo łączące gres z podłożem było rozłożone równomiernie. Upewnij się więc, czy między płytkami a podkładem nie ma żadnych szczelin, w które mogłaby się dostać woda.
Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnych płytek gresowych, sprawdź dokładnie wszystkie oznaczenia. Szczególnie zwróć uwagę na:
- mrozoodporność – płytki gresowe na taras powinny mieć oznaczenie informujące o tym, że można je stosować na zewnątrz,
- antypoślizgowość – płytki tarasowe nie powinny być śliskie, co jest ważne zwłaszcza zimą i w trakcie deszczowych dni.
Kostka brukowa – najszybszy montaż
Bruk, czyli kawałki kamieni układane na podłożu, coraz częściej pojawia się nie tylko na chodnikach, placach i skwerach. Większość deweloperów oraz osób prywatnych decyduje się ułożyć na posadzce swojego tarasu kostkę brukową przede wszystkim ze względu na bardzo krótki czas montażu oraz łatwy dostęp do materiałów.
Kostkę brukową układa się na podkładzie z ubitego żwiru o grubości od 20 do 30 cm. Konieczne jest także rozłożenie piaskowej podsypki z niewielkim dodatkiem cementu. Po ułożeniu kostki na tarasie warto też uzupełnić wszystkie szczeliny piaskiem, dzięki czemu poszczególne kawałki drewna nie będą się przesuwać.
Kostka brukowa jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Nie trzeba jej olejować ani pokrywać specjalnymi preparatami. Gdy naniesie się zbyt duża ilość piachu, wystarczy, że zmieciesz wszystko szczotką.
Teraz już z pewnością wiesz, jak ma wyglądać Twój taras. A czy masz już wybrany projekt wymarzonego domu? Wejdź na Dobredomy.pl i sprawdź nasze propozycje.