Stropy – bez nich nie powstanie stabilny dom. Co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem i co powinien wiedzieć świadomy inwestor?
Strop to poziomy element konstrukcyjny oddzielający poszczególne kondygnacje budynku. Przenosi on obciążenia na poziome elementy (czyli ściany lub słupy). Główne funkcje stropu to zwiększenie sztywności budynku, przeniesienie obciążenia stałego i użytkowego, a także tworzenie podłoża dla posadzek oraz podłóg. Decydując się na budowę domu, możesz być pewien, że spotkasz się z tym pojęciem wiele razy. Z tego powodu warto odpowiednio wcześnie zapoznać się z jego najważniejszymi cechami.
Przede wszystkim wytrzymałość
Najważniejszą cechą dobrego stropu można nazwać jego wytrzymałość. Wiąże się to ze sporym obciążeniem, na który jest narażony. Na etapie budowy to ściany działowe i warstwy podłogi, jednak w późniejszych etapach dochodzą wybrane przez Ciebie meble, jak również sami domownicy. Z tego względu istotna jest także jego sztywność. Odpowiednio sztywny strop ochroni przed skrzypiącą podłogą i pękającym sufitem na parterze.
Bez hałasu
Dla przyszłego inwestora stropy są ważne także ze względu na ograniczenia hałasu w budynku. Najlepsze właściwości izolacyjne posiadają cięższe konstrukcje np. stropy monolityczne żelbetowe. Pamiętaj, że nie wszystkie stropy muszą odznaczać się bardzo dobrą ochroną przed uciążliwymi dźwiękami. Pomieszczenia, z których korzystasz rzadko (np. piwnica) mogą mieć gorszy poziom izolacyjności.
Dobrze mieć przynajmniej podstawową wiedzę o rodzajach stropów. Z czego możesz wybrać?
- Strop belkowy – ułożone równolegle do siebie belki to element nośny. Na nich opierają się warstwy podłogowe i elementy wypełniające. Belki wykonane są z drewna, stali lub żelbetonu.
- Strop płytowy – element nośny to monolityczna lub prefabrykowana płyta żelbetowa. Ten typ pozwala na uzyskanie równej płaszczyzny z góry i z dołu płyty.
- Strop płytowo żebrowy – elementem nośnym jest płyta oparta na żebrach (czyli lekkich belkach) ustawionych równolegle do siebie i opartych na ścianach. Konstrukcje tego typu wykonuje się już na budowie na pełnym deskowaniu.
- Strop gęstożebrowy – żebra oparte na podporach są elementem nośnym, a przestrzeń między belkami zostaje wypełniona pustakami ceramicznymi, betonowymi lub gipsowymi. Całość zapełnia się mieszanką betonową.
Zatrzymaj ciepło
Wybór odpowiednich stropów należy skonsultować z profesjonalistą. Nie musisz być specjalistą od materiałów budowlanych, wystarczy, że zaufasz fachowcom.
Strop, który służy do oddzielenia rzadko używanego pomieszczenia (poddasze nieużytkowe, piwnica) od reszty budynku, powinien charakteryzować się dużą ciepłochronnością. Takie miejsca często pozostają nieogrzewane, więc niewłaściwie izolowany strop przyczyni się do uciekania ciepła z domu. Fachowcy są zdania, że najłatwiejsze do ocieplenia są stropy wykonane z drewna – potrzebna jest jedynie instalacja z wełny mineralnej. Pogrubienie ocieplenia wymaga zwiększenia przekroju stropu.