Budowa domu lub jego renowacja to bardzo poważna inwestycja, wymagająca odpowiedniego przygotowania. Poza sprawdzeniem wszystkich materiałów i wynajęciem firmy budowlanej warto zadbać o ocieplenie domu.
Chcesz, aby Twój przyszły dom był ciepły nawet w największe mrozy? Zadbaj o prawidłowe ocieplenie. Jeśli nie masz wystarczających umiejętności, aby wykonać to samodzielnie, zleć to odpowiedniej firmie. Zobacz, na co warto zwrócić największą uwagę.
- Remont domu – ocena stanu podłoża
Budując nowy dom, nie musisz się przejmować stanem ścian, gdyż cała konstrukcja powstaje od początku. Jeśli jednak zamierzasz ocieplić swoje obecne mieszkanie, przed przystąpieniem do ocieplania musisz ocenić stan podłoża.
Zobacz, w jakiej kondycji są mury domu. Oceń nośność tynku przez opukanie ścian. Jeśli pojawi się pylenie lub zauważysz pęknięcia, musisz skuć część naruszonej ściany, a następnie uzupełnić ją świeżym materiałem. Specjalnym urządzeniem możesz zbadać też zawilgocenie ścian.
Przygotuj podłoże do ocieplenia:
- osusz ściany, jeśli są zawilgocone,
- oczyść podłoże z brudu i pyłu,
- wyrównaj powierzchnię ścian,
- zagruntuj podłoże.
- Ocieplanie domu od środka
Wewnętrzne ocieplanie domu stosuje się bardzo rzadko. Niekiedy warto jednak zastosować tę metodę, np. gdy nie chcesz naruszyć zewnętrznej elewacji albo dom znajduje się w rejestrze zabytków.
Zewnętrzne ściany drewniane, murowane lub gliniane należy ocieplić od środka za pomocą wełny mineralnej. Niezbędne okaże się także wybudowanie dodatkowych ścian szkieletowych, na których będzie układana wełna.
Ten sam materiał należy zastosować przy ocieplaniu ścian z kamienia i dobrze wypalonej cegły o małej nasiąkliwości. Tańszym zamiennikiem wełny może być dostawiona ścianka gipsowo-kartonowa.
- Ocieplanie domu z zewnątrz – ściany i dach
Tradycyjną i najpowszechniejszą metodą ocieplania domu jest stosowanie specjalnych materiałów na zewnątrz.
Aby ocieplić dom z zewnątrz, możesz użyć:
- płyt z wełny mineralnej, skalnej lub szklanej – standardowo ich wymiary to 600×1200 cm, a grubość – 50–250 mm. Są odporne na wodę dzięki specjalnemu impregnatowi.
- mat z wełny mineralnej – sprzedawane w rolkach, które po rozłożeniu rozprężają się na grubość od 5 do 25 cm.
- granulatu – czyli wełniane strzępki nasączone impregnatem z oleju mineralnego.
W budowach domów coraz częściej stosuje się także nowe metody ocieplania, takie jak:
- twarde płyty z okładziną PIR – z poliuretanem znanym z pianek do uszczelniania okien i drzwi. Płyty PIR są okładane obustronnie folią aluminizowaną lub papierem typu kraft. Jest to jeden z najnowocześniejszych sposób ocieplania domu, gwarantujący bardzo niskie oddawanie ciepła.
- PIR z pistoletu – ocieplanie ścian za pomocą poliuretan nakładanego pod dużym ciśnieniem. Gwarantuje bardzo dobre zachowanie ciepła.
- aerożel – zapewniający izolację z tlenku krzemku, który obecnie jest najefektywniejszym sposobem ocieplenia domu.
Jeśli już wiesz, jaką metodą chcesz ocieplić swój dom, wybierz odpowiedni projekt na stronie www.dobredomy.pl i rozpocznij budowę.