Spiżarnia czy garaż – gdzie najlepiej przechowywać żywność?

Spiżarnia czy garaż – gdzie najlepiej przechowywać żywność?


Do czego potrzebujemy spiżarni?

Dynamicznie żyjące rodziny często dostrzegają szansę na integrację podczas wspólnych posiłków. Żeby zadbać o wysoką jakość i świeżość podawanych składników, trzeba zatroszczyć się o jak najlepsze ich przechowywanie. Nowoczesne lodówki oraz pojemne zamrażarki wiele rozwiązują, jednak nie zmieszczą wszystkich zapasów, jakie gromadzisz pod dachem swojego domu. W mądrze wydzielonym wnętrzu przeznaczonym na spiżarnię schowasz: słoiki z przetworami, żywność w puszkach, owoce, warzywa, zgrzewki wody i soków, ale też jedzenie sypkie (mąkę, ryż), a także zakupy, które nie muszą znaleźć się w lodówce.

Czym odznacza się dobra spiżarnia?

Istnieje kilka warunków, które musi spełniać pomieszczenie, by nadawało się na spiżarnię:

 

Przykłady domów z zaprojektowaną spiżarnią umieszczoną obok kuchni znajdziesz w galerii projektów Dobrych Domów:

Gdzie wygospodarować pomieszczenie na spiżarnię?

O planowaniu spiżarni warto pomyśleć już na etapie wybierania projektu. Korzystne miejsce to połowa sukcesu. Dobrze umiejscowić spiżarkę w pobliżu kuchni jako rodzaj przechodniego pomieszczenia, gdzie można swobodnie odłożyć siatki po powrocie z zakupów. Ponieważ optymalną temperaturą do przechowywania żywności jest 10–15°C, najlepszym wyborem do usytuowania spiżarni będzie pomieszczenie w północnej części domu przy jego zewnętrznej ścianie. Jeżeli nie uwzględniłeś wnętrza do magazynowania żywności w planach domu, nic straconego. Charakter spiżarni nie zakłada jej eksponowania, toteż świetnym rozwiązaniem okażą się niezagospodarowane przestrzenie w domu – większe wnęki w ścianach, przedsionek, przestrzeń pod schodami (w domach z poddaszem lub piętrowych) oraz… garaż.

Kiedy garaż może zastąpić spiżarnię?

Popularnym rozwiązaniem jest rozbudowywanie strefy wejściowo-gospodarczej. Można wygospodarować miejsce za garażem na spiżarnię, tak aby po opuszczeniu samochodu od razu złożyć ciężkie torby pełne zakupów w spiżarni i przejść do kuchni.

W spiżarni z założenia nie należy montować ogrzewania, w przypadku garażu – masz dowolność. Jeśli nie możesz pozwolić sobie z różnych przyczyn na odseparowanie wnętrza magazynującego żywność, to rozważ wykorzystanie w tym celu garażu (niezależnie od tego, czy jest połączony z domem, czy wolno stojący), a przy tym zrezygnuj z jego ogrzewania – w zimie wewnątrz i tak będzie cieplej niż na zewnątrz. Wystarczy, że do ścian przymocujesz półki, znajdziesz miejsce na otwieraną szafkę oraz – w razie potrzeby – wstawisz zamrażarkę. Najkorzystniej zamocować deski lub postawić regały na dłuższej, czyli zazwyczaj bocznej ścianie, ponieważ uzyskasz w ten sposób większą przestrzeń magazynową. Wówczas garaż powinien być szerszy o 30–40 cm niż powierzchnia konieczna do zaparkowania samochodu.

Garaże wolnostojące nie są ogrzewane, ale przemyśl, czy ich oddalenie od domu nie stanowi problemu – ze spiżarni będziesz korzystać także w zimie, a wycieczki w mrozie po słoik ulubionego dżemu szybko staną się nużące. Zastanów się, czy nie przeszkadza Ci fakt, że w garażu oprócz żywości będziesz przechowywać także inne przedmioty. Jeżeli decydujesz się na gromadzenie obok siebie sprzętów sportowych i słoików z przetworami, wydziel dla nich przeciwległe ściany lub kąty, żeby zachować porządek.

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje