Wysokie koszty budowy domu sprawiają, że wiele osób rezygnuje z pomocy fachowców i decyduje się na samodzielne ułożenie chodnika przed swoją posiadłością.
Przed przystąpieniem układania chodnika przed domem należy zaopatrzyć się w materiały dobrej jakości, które pozwolą Ci uniknąć późniejszych kosztownych napraw. Gdy decydujesz się na samodzielne ułożenie chodnika, bardzo ważny jest też odpowiedni sprzęt, bez którego kostka będzie niestabilna, a ścieżka nierówna. Dzięki nam dowiesz się, co należy zrobić, aby właściwie ułożyć chodnik przed domem.
Dobór odpowiednich materiałów
Do stworzenia ścieżki ogrodowej najczęściej wykorzystuje się kostkę brukową. Ten materiał jest bowiem wyjątkowo odporny na mróz i ścieranie. O ile wybór kształtu i koloru kostki brukowej jest kwestią indywidualnych upodobań, o tyle od jej właściwej grubości zależy wytrzymałość chodnika:
- 4 cm – dla chodników nieobciążonych i dekoracyjnych opasek wokół domu;
- 6 cm – dla chodników o małym obciążeniu i podjazdów dla samochodów do 3,5 t.
Do ułożenia chodnika niezbędne będzie też przygotowanie materiałów na podbudowę: warstwy nawierzchniowej oraz piasku i cementu na warstwę pokładową.
Przygotowanie terenu na chodnik przed domem
Przed ułożeniem kostki konieczne jest wykonanie wykopu o odpowiedniej głębokości. Dla przydomowych chodników wystarczy 15–20 cm wdrążenia dna na tym samym poziomie. Jedynie w przypadku nierównego terenu działki pod chodnik wykop może posiadać inną głębokość w różnych miejscach, co pozwoli Ci uzyskać równą powierzchnię kostki.
Podczas wykonywania prac ziemnych bardzo ważne jest też mechaniczne zagęszczenie gruntu dna wykopu, co pozwoli odprowadzać z niego wodę. W tym celu należy zastosować walec lub płytę wibracyjną.
Montaż obrzeży
Po przygotowaniu terenu możesz przystąpić do zamontowania krawężników chodnikowych lub palisad. Te elementy chronią przed zabrudzeniem się nawierzchni i zapobiegają rozjeżdżaniu się kostki. Instalację obrzeży chodnika rozpocznij od wylania na grunt betonu, ponieważ krawężniki mocuje się na półsuchym betonie. Kolejnym etapem jest ustawienie płyt na skrajnych końcach drogi oraz ich prowizoryczne wzmocnienie w celu ustalenia planowanego rozstawienia.
Przygotowanie podłoża pod ścieżkę ogrodową
- Wzmocnienie podłoża
Gwarancją stabilności i trwałości chodnika przed domem jest wzmocnienie podłoża, na którym ułożysz kostkę. W tym celu rozdrobnij grunt za pomocą glebogryzarki, a następnie wymieszaj go z niewielką ilością wody, piaskiem i cementem (jeden worek cementu wystarcza średnio na 5 m2 powierzchni).
- Warstwa podbudowy
Kolejnym etapem prac ziemnych jest wykonanie podbudowy, do której potrzebujesz stabilnego kruszywa, na przykład gruboziarnistej pospółki lub cementu z odrobiną wody. Przygotowany materiał wlej do wykopu, a następnie wyrównaj go i ubij zagęszczarką wibracyjną.
Układanie kostki brukowej
Na tak przygotowanym podłożu możesz układać kostkę brukową. Poszczególne elementy chodnika powinny ciasno do siebie przylegać. Dlatego w razie konieczności przycięcia elementów użyj szlifierki z tarczą diamentową – urządzenie pozwoli Ci precyzyjnie wyrównać niedopasowany materiał.
Pamiętaj, że podczas układania kostki nie powinieneś chodzić po warstwie podbudowy.
Wykończenie ścieżki ogrodowej
Ułożoną kostkę brukową dociśnij do podłoża za pomocą wibratora powierzchniowego z gumową nakładką. Dzięki temu wyrównasz powierzchnię chodnika. Ostatnim etapem jest posypanie kostki piaskiem, który po wniknięciu w szczeliny między kostkami dodatkowo je ustabilizuje. Tę warstwę chodnika warto też pokryć specjalnym impregnatem, by ochronić ją przed ścieraniem i zmniejszy jej chłonność.
Własnoręcznie ułożona kostka brukowa przynosi wiele satysfakcji i pozwala zaoszczędzić na wynajęciu profesjonalnej ekipy wykończeniowej. Jeśli zastosujesz się do powyższych rad, stworzysz trwały chodnik przed domem, którym będziesz się cieszyć przez długi czas.
Zobacz też: