Balustrady zamykają przestrzeń balkonu, a co za tym idzie – podnoszą poziom bezpieczeństwa użytkowników. Stanowią również element dekoracyjny i dopełniają wygląd elewacji. W ofertach wykonawców można znaleźć wiele typów balustrad. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią.
Balustrady składają się z pionowych słupków, poziomej poręczy wieńczącej konstrukcję i wypełnienia. Poszczególne elementy powinny przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo oraz harmonijnie komponować się z całością projektu. Balustrady muszą zatem być wykonane z solidnych materiałów, zostać stabilnie przymocowane do balkonu (najlepiej od czoła lub od spodu płyty balkonowej) oraz mieć wysokość co najmniej 90 cm. Ich wygląd i konstrukcja zależą natomiast od szeregu czynników, takich jak: wielkość balkonu i sposób wykończenia elewacji.
Sposób wykończenia elewacji a balustrada
Elewacja domu może zostać wykończona na wiele sposobów – pokryta tynkiem dekoracyjnym, kamieniem, drewnem… Od rodzaju zastosowanych materiałów w dużym stopniu uzależniony jest również wygląd balustrady balkonowej, która powinna być dopasowana do bryły domu i wyglądu elewacji. Warto więc zachować konsekwencję i wykonać barierki z takiego materiału, który odpowiada wykończeniu ścian lub estetycznie z nim koresponduje, pozostając w tej samej stylistyce.
Do najpopularniejszych tworzyw, z których wykonywane są balustrady balkonowe, należą:
- stal – jeden z najbardziej uniwersalnych i trwałych materiałów, pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacji;
- szkło (stalowa konstrukcja z wypełnieniem ze szkła hartowanego) – wizualnie powiększa balkon, otwierając go na otoczenie;
- drewno – nadaje balkonowi klasyczny wygląd, jest ciepłe i przyjemne w dotyku, wymaga jednak regularnej konserwacji;
- kamień – najlepiej sprawdza się jako dopełnienie elewacji klasycznych oraz w domach stylizowanych na dworki.
Balustrada dopasowana do kształtu balkonu
Równie ważna co stylistyka elewacji jest także forma samego balkonu. W przypadku balkonu na planie kwadratu lub prostokąta istnieje dość duża dowolność w wyborze rodzaju balustrady i materiału, z jakiego zostanie wykonana. Natomiast na balkonach półokrągłych najlepiej sprawdzą się barierki kute, wykonane ze stali lub żeliwa – są bowiem elastyczne i umożliwiają odpowiednie profilowanie.
Duże znaczenie ma jednak nie tylko kształt, lecz także budowa balkonu. Na tych mocno wysuniętych, pozbawionych podparcia warto zamontować lekką, ażurową balustradę, która nie obciąży dodatkowo konstrukcji. Jeśli jednak balkon jest osadzony na słupach lub kolumnach, można zdecydować się na masywniejsze poręcze, np. wykonane z kamienia.
Sprawdź również: