Ogród zimowy to miejsce szczególne. Może być zielonym przez cały rok zakątkiem, pełnić funkcję jadalni, pokoju do pracy lub zabawy. Wybierając projekt domu, należy zawczasu zwrócić uwagę na możliwość jego lokalizacji.
Ogrody zimowe to rozwiązanie coraz częściej spotykane w jednorodzinnych domach. Jak wskazuje nazwa, to miejsca w których można cieszyć się otoczeniem roślin bez względu na porę roku. Oszklony i wypełniony egzotyczną zielenią, kwiatami i dodatkami, to prywatna, domowa oaza, która cieszy wszystkich domowników, zwłaszcza gdy na dworze sypie śnieg czy pada deszcz.
Kierunek – północ czy południe?
Jeśli ogród zimowy ma być wypełniony roślinami, należy zadbać o ich właściwe nasłonecznienie. Lokalizacja od południa zapewni największy dopływ światła słonecznego przez cały rok roślinom domowym i egzotycznym. Ogród po stronie wschodniej również będzie miejscem dobrze nasłonecznionym, ale krócej i intensywniej w ciągu dnia, przez co wymagać będzie lepszej wentylacji.
Lokalizacja od północy nie posłuży roślinom lubiącym słońce, ponieważ taki ogród będzie ciemny. Zimowy ogród po zachodniej stronie to najlepsze rozwiązanie, jeśli planuje się rośliny, które w czasie chłodów przenosi się z zewnątrz do domu. Takie miejsce ma dużo słońca po południu latem, ale zimą już zdecydowanie mniej.
Nie tylko rośliny
Ogród zimowy musi być przede wszystkim funkcjonalny. Pamiętaj, że małe pomieszczenie nie będzie komfortowe, dlatego zacznij planowanie zielonego zakątka, gdy masz do dyspozycji co najmniej 9 m². W takim pomieszczeniu mają zmieścić się nie tylko rośliny, ale też meble, stolik lub leżak. Jeśli chcesz stworzyć egzotyczny klimat, wybierz meble bambusowe lub rattanowe i kilka tropikalnych roślin. Nie zapomnij o wentylacji, inaczej wilgoć będzie zbierała się na szybach i innych elementach ogrodu. Pomogą tu okna z możliwością uchylania lub specjalne nawiewniki.
Moda na przeszklenia
Ogrody zimowe zawdzięczają swój urok dużym przeszkleniom, co służy roślinom, ale w czasie upałów może przeszkadzać domownikom. Dlatego pamiętaj o roletach, które nie tylko osłonią od nadmiaru światła, ale też służyć będą jako izolacja okien zimą i ochrona prywatności. Jako wykończenie podłogi najlepiej sprawdzi się odporny na wilgoć i zarysowania gres. Można też zdecydować się na drewno, ale musi należeć do wytrzymałych gatunków i zostać odpowiednio zaimpregnowane.
Koszt budowy ogrodu zimowego to nie lada wydatek, zaczynający się już od kilku tysięcy złotych za metr kwadratowy powierzchni. Wybierając projekt domu, warto zwrócić uwagę, czy przewiduje on ogród zimowy. Gdy już ukończysz inwestycję, dobudowywanie takiego ogrodu będzie większym kosztem. Lepiej więc zaplanować go na samym początku i cieszyć się jego pięknem przez lata.
Dom z ogrodem zimowym
Przykładem projektu domu z ogrodem zimowym jest Safona, którego powierzchnia użytkowa wynosi 152,20 m2. Safona jest domem piętrowym, który wyróżnia się nie tylko nowoczesną formą i funkcjonalnością rozwiązań. Ze względu na dużą powierzchnię, projekt dedykowany jest rodzinom pięcioosobowym. Na parterze mieści się strefa dzienna z salonem połączonym z jadalnią, kuchnią, gabinet, łazienka, garderoba, pom. gospodarcze oraz jednostanowiskowy garaż. Na poddaszu znajdują się trzy sypialnie oraz ogólnodostępna, duża łazienka. Ogród zimowy ma 9,8 m2 i zlokalizowany jest obok jadalni i pokoju dziennego, dzięki czemu wygodnie i łatwo wykorzystać zielony zakątek jako alternatywną jadalnię lub miejsce relaksu po posiłku.