Od wyboru gotowego projektu domu jednorodzinnego do jego budowy potrzeba zwykle ok. dwóch lat. Jeszcze do niedawna do tego okresu należało doliczyć także czas potrzebny na uzyskanie pozwolenia na budowę oraz rozpoczęcia użytkowania obiektu po zakończeniu wszystkich prac. Na szczęście od roku inwestorzy mogą korzystać z udogodnień, jakie przyniosła nowelizacja przepisów Prawa budowlanego.
W związku z licznymi zapytaniami, jakie są kierowane do pracowni projektów Dobre Domy, przypominamy 3 najważniejsze zmiany w Prawie budowlanym.
- Zamiast pozwolenia na budowę – zgłoszenie z projektem budowlanym
Zniesienie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę dla budowy domu jednorodzinnego i wprowadzenie w jego miejsce zgłoszenia z projektem to najważniejsza zmiana i prawdziwie budująca informacja dla inwestorów. Zanim weszły w życie nowe przepisy, na uzyskanie pozwolenia na budowę czekało się nawet 65 dni (+ 14 dni na jej uprawomocnienie). Teraz po złożeniu zgłoszenia z projektem budowlanym na decyzję czekasz o połowę krócej. Należy jednak pamiętać, że projektant będzie musiał określić w dokumentacji projektowej, jaki jest obszar oddziaływania domu na sąsiednie działki. Tylko przyszli właściciele domów jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w granicach działki będą mogli złożyć zgłoszenie zamiast pozwolenia na budowę.
Według nowego Prawa budowlanego również przebudowa domu jednorodzinnego nie wymaga pozwolenia.
- Brak zaświadczeń o mediach i dostępie do drogi
Wcześniej do wniosku o pozwolenie na budowę należało dołączyć obszerną dokumentację, zawierającą oświadczenia o zapewnieniu dostaw prądu, wody, ciepła i kanalizacji oraz możliwości połączenia działki z drogą gminną lub powiatową. Dziś nie potrzeba już takich dokumentów. To świetna informacja, ponieważ wcześniej zebranie trwało niekiedy ponad 200 dni.
- Oddanie budynku do użytkowania
Obecne Prawo budowlane daje możliwość nie tylko wcześniejszego rozpoczęcia budowy, lecz także zamieszkania w nowym domu. Do niedawna była potrzebna pozytywna decyzja nadzoru budowlanego – dziś wystarczy zgłoszenie z informacją o planowym użytkowaniu. Jeżeli w ciągu 14 dni urząd nie zgłosi sprzeciwu, czyli wyrazi tzw. „milczącą zgodę”, będzie można zamieszkać w wymarzonych czterech kątach.
Budujesz nowy dom? Zobacz te 30 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim rozpoczniesz inwestycję: https://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/30-rzeczy-ktore-musisz-wiedziec-zanim-zbudujesz-dom/