Prawo budowlane 2015 – pięć najważniejszych zmian

Prawo budowlane 2015 – pięć najważniejszych zmian


Budowa domu już nie jest tak skomplikowana, jak jeszcze na początku tego roku. Zmiany w prawie budowlanym, które wprowadziła znowelizowana ustawa, pozwoliły właścicielom wolno stojących domów jednorodzinnych zastąpić pozwolenie zgłoszeniem z projektem.

Wybrałeś wymarzony projekt domu? Gratulujemy i mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – od dwóch miesięcy obowiązuje nowe prawo budowlane przynoszące wiele ułatwień dla inwestorów.

Prawo budowlane 2015 – najważniejsze informacje

  1. Zamiast pozwolenia na budowę – zgłoszenie z projektem budowlanym

Zgłoszenie przewidziano dla wszystkich planujących budowę wolno stojącego domu jednorodzinnego, którego obszar oddziaływania mieści się w granicach działki/działek, np. nie stoi za blisko granicy sąsiedniej działki czy w inny sposób nie ogranicza praw sąsiadów.

Pamiętaj: zgłoszenia dokonujesz przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych.

  1. Zgłoszenie z projektem – dokumenty

Do zgłoszenia składanego w urzędzie gminy musisz dołączyć:

Pamiętaj, że projekt musi uwzględniać wytyczne obowiązującego w danej gminie planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy.

Sprawdź 30 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zbudujesz dom: https://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/30-rzeczy-ktore-musisz-wiedziec-zanim-zbudujesz-dom/

 

  1. Jakich dokumentów nie musisz składać?

Zgodnie z nowymi przepisami do projektu budowlanego składanego ze zgłoszeniem nie musisz dołączać oświadczeń o:

  1. Gdzie składasz kompletną dokumentację?

W urzędzie gminy w danej miejscowości. Jeśli urząd będzie wymagał dodatkowych dokumentów (np. szkiców, rysunków, opinii lub uzgodnień), możesz zostać wezwany do uzupełnienia braków w określonym terminie. Urząd ma prawo podjąć decyzję, że w Twoim przypadku będzie konieczne ubieganie się o pozwolenie na budowę.

  1. Zgłoszenie a rozpoczęcie robót budowlanych

Po złożeniu zgłoszenia możesz przystąpić do robót po 30 dniach, jeżeli w tym czasie (licząc od dnia doręczenia zgłoszenia) urząd nie zgłosi sprzeciwu (wyrazi tym samym tzw. milczącą zgodę). Budowę musisz rozpocząć nie później niż po upływie 3 lat od określonego w zgłoszeniu terminu rozpoczęcia. Co ważne, decydując się na zgłoszenie, możesz rozpocząć budowę o 35 dni szybciej niż w przypadku pozwolenia.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje