Podstawowy słowniczek inwestora

Podstawowy słowniczek inwestora


Przeraża Cię czytanie słowników? Zerknij do tego przygotowanego przez naszą pracownię – na pewno przyda się każdemu przyszłemu inwestorowi.

Jesteś zdecydowany na budowę domu, jednak z każdym dniem coraz bardziej wydaje Ci się, że nie posiadasz podstawowej wiedzy związanej z inwestycją? Najwyższa pora, żeby to naprawić.

Adaptacja projektu – to proces dostosowania projektu domu do lokalizacji na wybranej przez inwestora działce z uwzględnieniem jego indywidualnych potrzeb i preferencji.

Dziennik budowy – urzędowy dokument przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonywanych robót. O tym, jak prowadzić dziennik budowy możesz przeczytać na stronie https://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/jak-prowadzic-dziennik-budowy/.

Stan surowy otwarty – termin opisuje budynek, który ma wymurowane ściany nośne i kominy, strop nad parterem, schody wewnętrzne, a także więźbę i pokrycie dachu. Nie ma jeszcze drzwi, okien i ścian działowych. Przerwaną na tym etapie budowę należy zabezpieczyć – miejsca, w których będą znajdować się drzwi i okna przykrywa się deskami lub folią.

Stan surowy zamknięty – pojęcie odnosi się do budynku, w którym do zrobienia pozostały już tylko prace wykończeniowe. Posiada zamontowane okna, drzwi zewnętrzne, a także ścianki działowe. Więcej informacji na temat stanu surowego zamkniętego znajdziesz w tekście dostępnym na stronie https://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/stan-surowy-zamkniety-a-koszty/.

Stan deweloperski – tym terminem określa się etap w budowie domu, w którym zakończone są już wszystkie prace związane z jego ociepleniem i przyłączami. Wykonywane są elewacje, następuje wykończenie kominów, parapetów i schodów zewnętrznych. Ten etap uwzględnia też postawienie ogrodzenia oraz drogi dojazdowej do garażu.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – akt prawa miejscowego przyjmowany w formie uchwały rady gminy, określający przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu, a także rozmieszczenie inwestycji celu publicznego. Dla inwestora jest szczególnie istotny na etapie wyboru projektu domu – musisz się z nim zapoznać, żeby wiedzieć, czy wybrany przez Ciebie dom jest zgodny z planem (zdarza się, że na niektórych terenach nie można wybudować np. domu parterowego lub budynku z płaskim dachem).

Okno połaciowe – inaczej okno dachowe, jest umieszczane w połaci dachu w celu oświetlania pomieszczeń na poddaszu. Najczęściej otwiera się jej przez obrót dookoła poziomej osi przechodzącej przez środek okna.

Dom pasywny – budynek wyróżniający się wyjątkowo dobrymi parametrami izolacyjnymi przegród zewnętrznych oraz zastosowanie rozwiązań, które mają na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji.

Ogród zimowy – czasem występuje pod nazwą oranżeria, weranda słoneczna lub szklarnia. To część budynku, która biernie wykorzystuje promieniowanie słoneczne. Jest to ciekawe rozwiązanie architektoniczne, coraz częściej wybierane głównie przez wzgląd na walory estetyczne.

 21

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje