Prawidłowa organizacja placu budowy pozwala obniżyć koszty inwestycji, a także poprawić jakość prac budowlanych. Na dobrze zabezpieczonym i przygotowanym placu roboty budowlane postępują sprawnie, a każda z osób przebywających na działce jest bezpieczna. O czym należy pamiętać przy organizacji placu? Podpowiadamy!
Z tekstu dowiesz się:
- co to jest plac budowy,
- jak ogrodzić plac zgodnie z przepisami,
- jak zabezpieczyć plac budowy przed kradzieżą materiałów,
- jak składować materiały na działce,
- jak zabezpieczyć drzewa na placu budowy.
Odpowiednie zabezpieczenie placu budowy jest obowiązkiem każdego, kto rozpoczyna prace na działce. Wymagają tego Kodeks Pracy oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie przepisów BHP oraz przepisów bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.
Plac budowy – co to jest?
Aby móc odpowiedzieć na pytanie, jak zabezpieczyć plac budowy, warto zwrócić uwagę na definicję placu. Zgodnie z prawem budowlanym plac budowy to przestrzeń, na której trwają roboty budowlane, i tylko na tym terenie mogą się znajdować urządzenia oraz materiały. Na placu mogą być umieszczone budynki tymczasowe, np. kontenery do składowania materiałów i narzędzi czy obiekty budowlane dla ekipy wykonawczej.
Co ważne, plac budowy musi być wcześniej wytyczony oraz zabezpieczony, tak by np. wszystkie prace nie stanowiły zagrożenia dla bezpieczeństwa sąsiadów czy przechodniów.
Ogrodzenie placu budowy – przepisy
Czy trzeba ogrodzić plac budowy? Tak. Działka budowlana, na której trwają prace, musi być ogrodzona w taki sposób, aby nie dostały się do niej osoby z zewnątrz. Zgodnie z przepisami minimalna wysokość ogrodzenia placu budowy to 1,5 m. Warto mieć także na uwadze, że o płot nie można opierać żadnych materiałów budowlanych.
Przeczytaj więcej: Porady i wskazówki prawne dotyczące budowy ogrodzenia na działce.
Zabezpieczenie placu budowy przed kradzieżą – jakie warto zastosować?
Do ogrodzenia placu wystarczy siatka o odpowiedniej wysokości. Jeśli jednak wiesz, że na działce będą przechowywane wartościowe narzędzia i maszyny, rozważ montaż:
- paneli ogrodzeniowych – są trudniejsze do sforsowania niż zwykła siatka,
- monitoringu – pozwoli na stałą kontrolę placu budowy, nawet jeśli nie ma Cię na działce,
- czujników ruchu – w zależności od wybranego systemu mogą uaktywnić w Twoim telefonie alarm.
Przeczytaj też: Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?
Składowanie materiałów budowlanych – najważniejsze zasady
O prawidłowe przechowywanie materiałów budowlanych należy dbać, by zapewnić bezpieczeństwo i odpowiednie tempo prac. Jeśli materiały są dobrze składowane, nikt nie musi ich szukać ani też obawiać się, że wyciągając jeden produkt, zniszczy coś innego.
Zapoznaj się z najważniejszymi zasadami składowania materiałów:
- wszystkie materiały muszą się znajdować na wcześniej wyznaczonym i odpowiednio przygotowanym miejscu, tj. wyrównanym, utwardzonym i odwodnionym,
- materiały budowlane nie mogą się opierać o budynki, płoty czy słupy,
- produkty w workach można przechowywać w stosach po maksymalnie 10 opakowań układanych krzyżowo,
- materiały sypkie mogą być składowane w pryzmach o wysokości maksymalnie 2 metrów.
Co z materiałami niebezpiecznymi? Składowanie materiałów palnych przy budynkach (tj. przy ścianie budynku) jest niezgodne z prawem. Musi zostać bowiem zachowany pas ochrony o szerokości minimum 2 metrów. Istnieje kilka wyłączeń z tego nakazu, jak choćby zachowanie minimalnej odległości 5 metrów od drogi pożarowej czy zachowanie dostępu do obiektu w razie działań ratowniczych.
Zabezpieczenie drzew na placu budowy – jak to zrobić?
Kupiłeś działkę, na której rosną drzewa, i chcesz zachować większość z nich? Zadbaj, by w trakcie prac budowlanych nie zostały uszkodzone. Możesz m.in.:
- zabezpieczyć strefę korzeniową – wyznacz teren chroniony wokół drzewa na podstawie korony i powiększ go o 1-2 metry,
- oszalować pnie – obłóż je deskami sosnowymi do wysokości co najmniej 1,7 metra,
- zabezpieczyć korony drzew – w trakcie prac elewacyjnych i wyburzeniowych na rusztowaniu od strony koron zamontuj siatkę lub folię, która będzie zapobiegała opadaniu resztek na podłoże.
Organizacja placu budowy to istotny element przygotowania do całej inwestycji. Choć to zadanie spoczywa głównie na kierowniku budowy, warto samemu wiedzieć, w jaki sposób składować materiały i co zrobić, aby uniknąć np. kradzieży. Każdy problem związany z organizacją placu oznacza bowiem dla Ciebie dodatkowy koszt oraz wydłużenie prac. Im lepiej się do tego przygotujesz, tym sprawniej zostaną rozpoczęte wykopy pod fundamenty.