Sezon grzewczy za nami, ale nie oznacza to, że rezygnujemy z komfortowych warunków cieplnych w domu. Jak jednak o nie zadbać, gdy grzejniki zostaną wyłączone?
Mechanicznie lub naturalnie – sposobów na regulację termiczną w domu jest wiele. Podpowiadamy, jak zapewnić sobie ciepło zimą i przyjemny chłód latem! Poznaj sposoby i wybierz te najbardziej odpowiednie dla Ciebie.
Komfort termiczny człowieka
Tym mianem określamy stan, w którym człowiek czuje, że jego organizm znajduje się w stanie zrównoważonego bilansu cieplnego i nie odczuwa ani ciepła, ani zimna. To stan, kiedy nie mamy także zimnych dłoni czy zimnych stóp – nie występuje niepożądane nagrzewanie bądź chłodzenie.
Na komfort cieplny wpływają następujące parametry:
- temperatura powietrza,
- prędkość przepływu powietrza,
- wilgotność powietrza,
- ciepło wytworzone przez człowieka.
Najbardziej optymalna dla człowieka temperatura powietrza wynosi od 16 do 18°C.
Dowiedz się więcej o komforcie cieplnym budynku!
Czynniki wpływające na mikroklimat panujący w domu
Temperatura w pomieszczeniu i tak zwany mikroklimat zależą od wielu czynników. Zaznajomienie się z nimi pozwala na lepsze gospodarowanie energią i… w rezultacie oszczędzanie.
Najważniejsza jest przede wszystkim szczelność budynku i wszystkich jego elementów. Występowanie szczelin, choć uznawane za niezbędne, tak naprawdę przeszkadza, ponieważ wzmagają one rosnącą różnicę ciśnień w domu.
Istotna jest również budowa dachu. Tu, jeśli myślisz o budowie domu energooszczędnego, zainwestuj w dwuwarstwową izolację. Rozwiązanie to działa na Twoją korzyść zarówno zimą, jak i latem! W pierwszym wypadku nie tracisz niepotrzebnie ciepła, w drugim blokujesz dostęp do domu zbyt dużej ilości promieni słonecznych i gorąca.
Jak kontrolować temperaturę domu latem?
Zimą sprawa wygląda dość prosto – centralne ogrzewanie, tony węgla bądź gazu, drewno w kominku i jest tak ciepło, jak tego chcesz. Latem sprawa nie jest już tak łatwa, sezon grzewczy się kończy, a radosne płomienie kominka muszą poczekać do przyszłego roku.
Problem polega na tym, że latem nie zależy nam wcale na ogrzewaniu, a raczej na nieprzegrzaniu domu. Promienie słoneczne skutecznie i bez naszego udziału podnoszą temperaturę budynku (ponieważ ściany chłoną ciepło) oraz pomieszczeń, wpadając przez okna.
Zapewnienie szczelności, zabezpieczenie się przed przegrzewaniem i utratą ciepła wymagają rozwiązań omawianych i wprowadzanych w życie już na etapie projektowania.
Oto kilka niezawodnych metod:
- montaż szczelnych, otwieranych okien i drzwi balkonowych,
- zaplanowanie osłon okiennych: żaluzje zewnętrze i wewnętrzne, rolety bądź markizy,
- zainwestowanie w wysoko selektywne szkło o wysokiej przepuszczalności światła oraz niskiej przepuszczalności energii słonecznej (zwłaszcza w przypadku dużych przeszkleń),
- zasadzenie drzew rzucających cień na budynek i pnączy stanowiących osłonę przed promieniami słonecznymi.
Tutaj dowiesz się, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu.
Wentylacja mechaniczna, czyli rozwiązania technologiczne
Wentylację dzielimy na naturalną (okienną, kominową, szczelinową) oraz mechaniczną (nawiewną, wywiewną, nawiewno-wywiewną). Druga jest charakterystyczna (i konieczna) w nowym budownictwie, w którym dużą wagę przywiązuje się do szczelności.
Zużywające jak najmniej energii pierwotnej ekologiczne systemy wentylacyjne dzięki rekuperatorom odzyskują ciepło i chłód z powietrza. Podobny efekt można uzyskać podczas odparowywania wody w celu schłodzenia powietrza nawiewanego (chłodzenie adiabatyczne). Co ważne – wszystkie procesy przeprowadza jedno centralne urządzenie.
Funkcja chłodzenia adiabatycznego – co to jest?
Pod tym pojęciem kryje się po prostu nawilżanie powietrza w warunkach, gdy energia nie jest sztucznie doprowadzana. Ciepło niezbędne do odparowania pobierane jest z powietrza i dzięki temu się schładza.
Gdy połączymy centralę wentylacji nawiewno-wywiewnej ze źródłem chłodu, to jej działanie będzie przynosić nam korzyści przez cały rok. Unikniemy w ten sposób także niezdrowego ochładzania i osuszania powietrza na wzór klimatyzatorów freonowych i, co istotne dla zdrowia, nie zmienimy wartości wilgotności bezwzględnej powietrza.
Wybierz swoją optymalną temperaturę!
Temperatura w domu powinna być utrzymywana na możliwie jednakowym poziomie. Wszelkie gwałtowne zmiany (podkręcanie lub zakręcanie grzejników) są niebezpieczne dla urządzeń i niezdrowe dla człowieka. W ten sposób łatwo też zaoszczędzić większe kwoty – wiadomo, każda zmiana trybu pracy urządzeń wymaga dodatkowych nakładów energii.
Pamiętaj, aby móc się cieszyć optymalną temperaturą w swoich czterech kątach przez cały rok, podejdź o tematu racjonalnie.
„Rekuperacja do twojego domu. Poznaj energooszczędne rozwiązania Komfovent DOMEKT. Doświadcz prostej w zarządzaniu i bogatej w funkcje automatyki sterowania. Zobacz ultra cienki, dotykowy wyświetlacz.”
Pobierz broszurę >>>