OKNA POŁACIOWE W PROJEKTACH DOMÓW – NAJNOWSZE ROZWIĄZANIA

OKNA POŁACIOWE W PROJEKTACH DOMÓW – NAJNOWSZE ROZWIĄZANIA


Dobrze dobrane okna połaciowe to podstawa udanej aranżacji poddasza. Jeżeli chcesz wybrać projekt, który zakłada zagospodarowanie tej części domu, musisz pamiętać o prawidłowym doświetleniu.

Odpowiednio umiejscowione okna dachowe (inaczej połaciowe) pozwolą wprowadzić do pomieszczenia dużo naturalnego światła słonecznego. Żeby zapewnić odpowiedni komfort, warto wybierać nowoczesne rozwiązania, dopasowane do indywidualnych potrzeb. Jednakże w przypadku wyboru projektu domu, najpierw należy zwrócić uwagę na rozmieszczenie, rozmiar i kolor okien jakie przewidział architekt oraz możliwość ewentualnych zmian w projekcie.

Powierzchnia i rozmiar

Jeżeli kąt nachylenia dachu wynosi co najmniej 15°, nie będziesz mieć żadnego problemu z instalacją okien połaciowych. Szerokość okna powinna odpowiadać rozstawowi krokwi (ukośnych belek drewnianych, na których opiera się pokrycie dachu), co pozwoli zamontować je bez konieczności modyfikowania konstrukcji dachu. W przypadku urządzania części mieszkalnej na wyższej kondygnacji, powierzchnia okien w pomieszczeniu nie może być mniejsza niż 1/8 powierzchni podłogi. Jeżeli chodzi o rozmiar samych okien, należy dobrać go w zależności od kąta nachylenia połaci dachowej. Im mniejszy kąt, tym dłuższe powinno być okno. Jeżeli dach jest bardzo stromy, zaleca się, by okna były odpowiednio krótkie. Dzięki takiemu rozwiązaniu sprawisz, że poddasze będzie dobrze doświetlone. Ponadto wyglądanie przez okno i otwieranie go będzie możliwe nie tylko z pozycji stojącej, ale także siedzącej.

Rozmieszczenie okien

Jeżeli rozmieścisz okna dachowe równomiernie na całej powierzchni dachu, zapewnienie pomieszczeniu odpowiedniej ilości światła stanie się dużo łatwiejsze. Niezbyt dobrym pomysłem jest planowanie umieszczenia na poddaszu tylko jednego okna. Montując dwa okna o mniejszej powierzchni, uzyskasz znacznie lepszy efekt niż w przypadku zastosowania jednego, nawet większych rozmiarów. Rozwiązaniem, które sprawdzi się w większości przypadków będzie umieszczenie czterech okien, po dwa po przeciwległych stronach dachu. Pomoże to dostosować warunki świetlne do indywidualnych preferencji. To, z której strony świata zamontujesz okna w dachu, będzie miało bezpośredni wpływ na oświetlenie i nagrzewanie poddasza. Usytuowane w części południowej pozwolą wprowadzić optymalną ilość naturalnego światła przez cały dzień. Trzeba jednak pamiętać, że promienie słoneczne zwiększają temperaturę w pomieszczeniu, co w okresie letnim może zmniejszać komfort mieszkania. W takim wypadku świetnie sprawdzą się rolety, które zapobiegną nadmiernemu nagrzewaniu się poddasza i ograniczą dopływ ostrego światła.

Temperatura i komfort

Nowoczesne okna połaciowe dają mnóstwo możliwości, jeśli chodzi o zapewnienie odpowiedniego poziomu wentylacji. Modele nowej generacji posiadają specjalny moduł wentylacyjny, który pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę pomieszczenia nawet wtedy, gdy okna są zamknięte. Opcja dolnego i górnego otwierania pozwala na cyrkulację powietrza w okresie letnim. Znakomitym rozwiązaniem może okazać się umieszczenie w oknach specjalnego filtra zatrzymującego kurz i owady, co zwiększy funkcjonalność i estetykę. By zapobiegać utracie ciepła w zimie, warto zadbać o uszczelnienie. W tym celu używa się specjalnych kołnierzy dopasowanych do rodzaju pokrycia (płaskiego lub falistego). Należy zamocować je bardzo starannie, by zapewnić szczelność osadzenia ościeżnicy. Jeśli zamontujesz grzejnik pod oknem, ciepłe powietrze ochroni szybę przed parowaniem i przyspieszy topienie gromadzącego się śniegu.

Okna a zmiany w projekcie

W projekcie domu znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat liczby okien, ich kształtu, rozmieszczenia, rozmiaru i sposobu otwierania. Rodzaj okien musi być dopasowany do całości budynku, a nawet drobna zmiana, choćby w kolorze ram, może mieć wpływ na estetykę domu. W każdym projekcie można dokonać pewnych zmian dotyczących lokalizacji, ilości i kształtu okien. Obowiązkowo jednak należy kierować się przepisami i normami parametrów. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej zapytać architekta lub projektanta adaptującego gotowy projekt.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje