Idealny dom to nie tylko ładna konstrukcja budynku, funkcjonalnie urządzone wnętrza czy nowoczesne, ekologiczne rozwiązania. To także ciepło uzyskiwane dzięki odpowiedniemu ogrzewaniu. Zabezpiecz swój dom przed nadmierną stratą ciepła i wybierz ogrzewanie podłogowe. Poznaj wszystkie zalety tego rozwiązania.
Ogrzewanie podłogowe coraz częściej zastępuje ocieplanie domu wysoką temperaturą wydobywającą się z grzejników. Czy system montowany pod drewnem, płytkami lub panelami to dobre rozwiązanie? Zobacz, jak działa ogrzewanie podłogowe, jakie są jego zalety, a także, gdzie nie należy go stosować.
Ogrzewanie podłogowe – jak działa?
System rurek, przez które ma przepływać ciepła woda, montowany jest pod podłogą. Zanim przystąpisz do jego montażu, przygotuj dokładnie projekt całej instalacji. Ułatwi to pracę Tobie lub ekipie, którą zatrudnisz. Zmniejszysz też ryzyko popełnienia błędu.
Rurki układa się na mokrej wylewce betonowej, która powinna być gładka, co jest bardzo ważne przy późniejszym układaniu paneli czy kafelków. Wyrównanie powierzchni sprawi, że podłoga nie będzie się unosić ani pękać.
Powierzchnia, w której zamontowano ogrzewanie, powinna być otoczona izolacją brzegową. Do jej zadań należą:
- ograniczenie strat ciepła,
- pochłanianie naprężeń podłogi w wyniku zmian temperatur.
Do poziomej izolacji cieplnej wykorzystuje się sztywne płyty styropianowe lub z wełny mineralnej usztywnionej żywicą. Pamiętaj, że pomiędzy płytami nie możesz zostawić żadnych szczelin – w łatwy sposób połączysz je za pomocą taśmy izolacyjnej.
Ogrzewanie podłogowe – zalety
Ogrzewanie podłogowe jest tańsze niż tradycyjny sposób zwiększania temperatury we wnętrzu. Choć montaż instalacji i materiały są droższe niż grzejniki, to mniejsze rachunki mogą znacznie odciążyć Twój budżet. Dzieje się tak, ponieważ w ogrzewaniu podłogowym woda nie musi osiągać aż tak wysokiej temperatury, jak w grzejnikach. Temperatura we wnętrzu zwiększa się za pomocą konwekcji.
Bardzo ważne jest także to, że ciepło z ogrzewania podłogowego dociera do każdej części pomieszczenia. Grzejnik podnosi temperaturę głównie w miejscu, w którym jest ustawiony.
Montaż ogrzewania podłogowego pozwoli Ci również zaoszczędzić miejsce przy ścianach. Aby grzejnik działał sprawnie i ocieplał jak największą część pomieszczenia, nie można zastawiać go żadnymi meblami. Brak tego elementu przy ścianie sprawi, że będziesz mógł zagospodarować wolną przestrzeń w wybrany przez siebie sposób, np. wstawić w to miejsce komodę, szafkę nocną, a nawet łóżko.
Ogrzewanie podłogowe – gdzie unikać?
Ogrzewanie podłogowe bardzo dobrze sprawdza się w domach jednorodzinnych. Montaż tego systemu jest najefektywniejszy na parterze, pod którym znajduje się ochładzająca podłogę piwnica.
Ogrzewania podłogowego nie warto montować w wysokich i bardzo rozległych halach. Nieopłacalne jest także umieszczenie tego systemu w domkach letniskowych, w których przebywa się maksymalnie kilkanaście dni w roku. Aby we wnętrzu osiągnąć oczekiwaną temperaturę, konieczne jest wcześniejsze włączenie systemu. Rurki pod podłogą długo się ogrzewają i bardzo długo się chłodzą. Oznacza to, że nawet po Twoim wyjeździe system będzie niepotrzebnie działać.
Zobacz także: Tanie ogrzewanie domu – w co najlepiej zainwestować?