Jeśli już wybrałeś gotowy projekt domu, przed przystąpieniem do budowy przychodzi pora na decyzję o sposobie ogrzewania budynku. Mimo popularności odnawialnych źródeł energii, takich jak kolektory słoneczne, czy paliw stałych gaz stanowi nadal alternatywę, którą rozważa wielu inwestorów.
Instalacja gazowa służy zarówno do podgrzewania wody, jak i zapewnia ciepło w pomieszczeniach. Chociaż w nowo budowanych mieszkaniach odchodzi się coraz częściej od gazu na rzecz energii elektrycznej, to osoby, które planują budowę własnego domu, mogą skorzystać z paliwa gazowego.
Oprócz tego, że rzadko występują przerwy w przesyłach, co niekiedy zdarza się w przypadku dostaw prądu, zwłaszcza w małych miejscowościach, ogrzewanie gazowe ma jeszcze kilka innych zalet, które czynią jego użytkowanie szczególnie wygodnym.
Ogrzewanie gazowe – niewielkie wymagania i prosta obsługa
W porównaniu do pieców na paliwo stałe, jak drewno lub biomasa, nowoczesne piece gazowe mają nad nimi tę przewagę, że nie wymagają dokładania paliwa, a co się z tym wiąże – także miejsca do jego magazynowania w kotłowni. Dzięki temu we wnętrzu, w którym stoi kocioł (zwykle jest on niewielkich rozmiarów), można bez problemu zaaranżować pralnię i suszarnię bez obaw o utrzymanie porządku. Co równie ważne, kotły są wygodne w obsłudze, inaczej niż np. w przypadku kotła na węgiel czy pelety – tam musisz liczyć się z koniecznością każdorazowego uzupełniania paliwa i czyszczenia. Podobnie jak obsługa, konserwacja kotła gazowego nie nastręcza kłopotów i sprowadza się wyłącznie do corocznego serwisu.
Instalacja gazowa w domu – gaz ziemny czy płynny?
Jako inwestor możesz złożyć wniosek o podłączenie do sieci gazowej i korzystanie z gazu ziemnego. Niekiedy może się okazać, że w okolicy Twojej działki nie ma sieci gazowej. Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować z ogrzewania gazowego. Do dyspozycji masz gaz płynny, czyli LPG, do którego potrzebny jest specjalny pojemnik. Jeśli nie chcesz, by zaburzał on krajobraz i stanowił niezbyt estetyczny dodatek na działce, wybierz zbiornik podziemny, który jest wygodnym rozwiązaniem na nieduże posesje. Dla domu jednorodzinnego wystarczają zbiorniki o pojemności 2700 l. Kotły na gaz płynny, podobnie jak na ziemny, są bezpieczne i praktycznie bezobsługowe. Należy tylko, zwykle dwa razu w roku, uzupełniać paliwo. Zwróć uwagę na koszty obu paliw – w porównaniu do gazu płynnego gaz ziemny jest nawet dwa razy bardziej ekonomiczny.
Jaki kocioł gazowy?
Wybierając kocioł gazowy, weź pod uwagę zakup kotła kondensacyjnego, który zatrzymuje ciepło z kondensacji, czyli skraplania pary wodnej ze spalin. Jest on droższy w porównaniu do kotła tradycyjnego z otwartą komorą spalania, jednak wyróżnia go wyższa sprawność, a co za tym idzie – dodatkowa ilość energii i mniejsze zużycie gazu. W zależności od powierzchni może się to przekładać na oszczędności w ogrzewaniu domu średnio o ok. 20 proc. Jeśli zdecydujesz się na projekt domu bez podpiwniczenia, kocioł kondensacyjny o mocy do 30 kW będzie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnego kotła z otwartą komorą spalania nie musisz go umieszczać w kotłowni, tylko np. w kuchni czy łazience.
Zobacz też, jak oszczędzić na kosztach ogrzewania domu.
Jak oszczędnie korzystać z ogrzewania gazowego?
Po zamontowaniu kotła gazowego, najlepiej kondensacyjnego, warto kontrolować temperaturę. W czasie ciepłych miesięcy nie ma sensu, żeby kocioł ogrzewał wodę do temperatury 60°. Taką praktykę lepiej zostawić na zimę, gdy będzie się korzystać z grzejników. Ciągła praca kotła w najwyższych zakresach temperatur jest nie tylko nieekonomiczna, lecz także nie służy żywotności urządzenia. Jeżeli nie chcesz zastanawiać się, czy odpowiednio ustawiłeś temperaturę, wybierz kocioł z funkcją sterowania pogodowego. Z pomocą czujników temperatury panującej na zewnątrz kocioł samodzielnie dopasowuje właściwą.